Binance’nin genel müdürü Changpeng Zhao, yeterince iyi tasarlanmış bir merkez bankası dijital para biriminin Bitcoin için bir tehdit oluşturabileceğine inandığını açıkladı.

Fortune’un kıdemli yazarı Jeff Roberts’a bir video röportajı veren Zhao, Çin Halk Bankası’nın dijital yuan girişiminin kripto endüstrisini nasıl etkileyeceği sorusunu yanıtladı.

Herhangi bir blok zincirinin veya dijital para biriminin, dijital varlıkları meşrulaştırdığı ve farkındalığı arttırdığı için genel olarak sektör için iyi olacağını söyleyen Zhao, şu anda büyük ülkeler arasında bir tane merkez bankası dijital para birimi (CBDC) başlatmak için bir yarışın var olduğunu ve bu nedenle çoğu merkezi dijital paranın başlangıçta daha kısıtlayıcı olma ihtimalinin yüksek olduğunu ancak bu durumun zamanla değişebileceğini sözlerine ekledi.

Doğrudan Bitcoin tehdidi sorulduğunda genel müdür, çok az sayıda CBDC’nin Bitcoin ile aynı özgürlüğe sahip olacağını ve diğerlerinin ise son derece merkezi ve kontrol altında olacağını düşündüğünü belirtti. Daha uzun vadede daha açık, daha özgür, Bitcoin’den daha az kısıtlamaya sahip, kullanımı daha hızlı ve daha ucuz olan başka bir kripto para birimini zorlayan bir hükümetin ortaya çıkması durumunda bunun Bitcoin’i tehdit edeceğini ifade eden Zhao, bu gelişmenin endüstri için iyi olacağını hatırlatarak Bitcoin’den daha iyi bir şey olursa onun yerini alma ihtimalinin altını çizdi.

HTML4’ün yerini alan web dili HTML5’le de ilgili görüşünü paylaşan yönetici, HTML5’in bir önceki web diliyle benzer olması nedeniyle bunun kötü bir şey olmayacağını açıkladı.

Binance’nin borsadaki mevcut stabilcoinleri tamamlamak için yuan bazlı bir stabilcoin başlatma niyetinde olup olmadığı sorulduğunda ise Zhao, bunun yakın zamanda gerçekleşmeyeceğini belirtti. Çin’den sermaye kaçışı ile ilgili çok fazla kısıtlama olduğunu da sözlerine ekledi.

Büyük ülkeler CBDC yarışına girdi

CBDC’lere olan ilgi, oldukça karışık görüşlere rağmen 2020’de artış gösterdi. Alman siyasetçi ve ülkenin merkez bankasının yönetim kurulu üyesi olan Burkhard Balz, geçtiğimiz günlerde bir değer deposu olarak kullanıldığında dijital bir Euro’nun finansal sistem için bir tehdit oluşturacağını belirtti.

İlgili Haber:  Çin ve Facebook Fırtınası Wall Street'in En Kötü Kabusunu Yaratmış Olabilir

Öte yandan ABD, dijital bir dolar başlatmak için acele etmiyor gibi görünse de Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı Anthony Pompliano, ABD’nin yakında harekete geçmemesi durumunda Çin’in gerisinde kalacağını iddia etti.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın