Kripto para alanındaki gelişmelere dikkat ediyorsanız, merkezi olmayan finansı (DeFi) ve 9 milyar dolar değerinde kripto varlığının kilitlenmesine neden olan kazanç çiftçiliği (yield farming) eğilimini duymuşsunuzdur.

Kısacası, likidite madenciliği olarak da bilinen kazanç çiftçiliği, kullanıcıların token ödünç vermelerine veya ödünç almalarına izin veren DeFi protokolleriyle etkileşime girerek kripto para varlıklarıyla ödüller ürettiği bir sistem. Bu etkileşimler, onlara protokollerin yönetim tokenlerini veriyor ve bu da onlara hem protokolde bir “pay” hem de daha fazla gelir sağlıyor.

Trend, borç verme protokolü Compound, COMP yönetim tokeni dağıtmaya başladığında başladı. Kısa bir süre sonra, diğer çeşitli protokoller kendi yönetişim tokenlerini piyasaya sürdü ve bunları aynı şekilde dağıttı. Yearn.finance gibi protokoller akıllı tasarruf hesapları gibi davranarak kullanıcıların DeFi alanında en iyi verimi bulmalarına yardımcı olurken onları YFI tokenleri ile ödüllendiriyor.

DeFi’nin cazibesi

Compound, yönetim tokenini piyasaya sürdüğünden beri, kullanıcılar olabildiğince hızlı bir şekilde yield farming yapmaya başladı ve DeFi alanında kilitlenen toplam değer arttı. Dağıtılan tokenlerden elde edilen ödüllerle, yıllık yüzde getirileri genellikle %1000’i aşabiliyor.

10 yıllık hazine getirilerinin %0.6 ve 12 aylık tahvil getirilerinin %0.09 olduğu bir ortamda, %1000’lik bir getirinin, son derece cazip bir teklif olduğu su götürmez bir gerçek.

Kullanıcılar, DeFi protokollerinde stabilcoin ödünç verebilirler. Ürettikleri tokenler değer kaybederse, yine de borç para için ödüller kazanırlar ve bu ödüller çoğu platformda %0.67’nin oldukça üzerindedir.

Bununla birlikte, DeFi ve kazanç çiftçiliğiyle ilgili gizli riskler vardır. Popüler DeFi protokolleri, sınırlı kaynaklara sahip küçük ekipler tarafından geliştirilir ve bu da akıllı sözleşme hataları ve güvenlik açıkları riskini artırabilir. İyi bilinen denetlenmiş protokoller bile saldırıya uğramaktan kaçamadı.

İlgili Haber:  Token ile Coin Arasındaki Fark

Dahası, dolandırıcılar kriptodaki her fırsattan yararlanıyor ve DeFi’de çok sayıda dolandırıcılık vakası ve tamamen dolandırıcılık projeleri de yaşandı. Bu alanda çok para kazanma fırsatları varken, yatırımcıların dikkat etmesi gereken gizli tehlikeler de var.

Merkezi finans nasıl yardımcı olabilir?

Daha önce gördüğümüz gibi, DeFi alanına yatırım yapıyorsanız, kısa vadeli kazançlar yerine çeşitlendirmeye oynamak her zaman daha iyidir. Bir DeFi portföyü, alandaki en iyi kripto para birimlerinden oluşmalı.

Gerçek ademi merkeziyetçilik, kriptoda bir güç olarak görülüyor ve bu merkezsizleşmeyi DeFi’ye yatırım yapmak ve kazanç çiftçiliğine avantaj sağlamak için kullanabiliriz. Hiç şüphe yok ki, en iyi getiriler token dağıtan protokoller üzerindedir, ancak bunları kullanmak da olabildiğince risklidir.

Bu nedenle, yeni bir yatırım yaklaşımı olarak, fonlarınızın bir kısmını yield farming için bir borsada toplayabilirsiniz. Daha güvenli ve kararlı olur, ancak kazançlar o kadar radikal olmaz. Daha büyük ödüller için, Web 3.0 uyumlu bir cüzdan kullanmak ve yeni protokolleri test etmek en iyi yoldur. Her yatırımcının portföyünü hisse senedi, emtia ve tahviller arasında çeşitlendirmesi gibi, her çiftçinin farklı bir yaklaşımı olmalıdır.

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesi içermemektedir.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın