27 Mayıs 2022, Cuma
20 C
İstanbul

Merkezi Olmayan Kripto Para Borsaları (DEX) Günden Güne Büyüyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 12 ay önce

Binance indirim kodu

Merkezi olmayan kripto para borsaları (Decentralized Exchange’in kısaltması DEX diye de biliniyorlar) sektörde DeFi ekosistemi ile birlikte 2020’nın parlayan yıldızları oldular.

Binance indirim kodu

Blockchain teknolojisi alanında ortaya çıkan en çığır açan gelişmelerden biri, merkezi olmayan kripto para borsaları kavramıdır. Bu borsalar, en basit haliyle, kullanıcılarının, herhangi bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan değer takası yapmalarına olanak tanıyan ve hırsızlık ve dolandırıcılık gibi riskleri azaltan kripto para alım/satım platformları olarak düşünülebilir. Dahası, doğaları gereği DEX’ler fiyat manipülasyonu, ticaret hacmi enflasyonu vb. gibi sorunları önlemek için daha geleneksel borsalardan daha donanımlıdır.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Esasen iki çeşit DEX vardır. İlki, tüm al-sat işlemlerinin blok zinciri üzerinde gerçekleştiği DEX. Bu tür DEX örnekleri arasında EOS’un Dexeos ve Newdex borsaları vardır. Bu borsalarda tüm işlemler doğrudan blokzincir üzerinde gerçekleşir.

Bir de al-sat emirlerinin blok zincirin dışında gerçekleştiği DEX’ler vardır. Bu tür borsalar “order book” denilen “sipariş defteri” yerine fon havuzları kullanırlar. Uniswap, bu tür merkezi olmayan borsaların bayrak taşıyıcısı olarak kabul edilmektedir.

DEX’ler gittikçe popüler hale geliyor

Dune Analytics’e göre 2019’da DEX sektörü bir bütün olarak 2.4 milyar dolarlık birleşik ticaret hacmini yakaladı. Sonuç olarak, Binance ve OKEx gibi dünyanın en iyi kripto borsaları da kendi merkezi olmayan DEX versiyonlarını piyasaya sürdü.

Yalnızca Ağustos 2020 verileri bize DEX platformlarının aylık ticaret hacminde 11.6 milyar doların üzerinde bir artış olduğunu gösteriyor. Sadece bu da değil, yukarıda belirtilen rakamlar, Temmuz ayının 4.4 milyar dolarlık toplam ticaret hacmine kıyasla aylık bazda %152’lik bir artışa denk geliyor.

Bu bağlamda, tek başına Uniswap’in Ağustos ayında %283’lük bir hacim artışı bildirdiğini, toplam hacmini 6.7 milyar dolara çıkardığını ve Temmuz ayındaki rekorunu 14 günden daha kısa bir sürede kırdığını belirtmekte fayda var. Sadece bu değil, 30 Ağustos’ta yukarıda bahsedilen artış sayesinde Uniswap’in ticaret hacmi en büyük kripto para borsalarından biri olan Coinbase Pro’yu geride bıraktı.

İlgili Haber:  Hash Ribbon İndikatörü Bitcoin'in Fiyatının Artacağını Gösteriyor

En Popüler DEX’ler

Uniswap

Uniswap, Ethereum blok zincirinin üstünde tasarlanmış, tamamen merkezi olmayan bir protokoldür. Otomatik likiditeye olanak sağlar ve şu anda ticaret hacmine göre en büyük merkezi olmayan borsadır.

Platformun kullanımı son derece kolaydır. Tüm finansal işlemler merkezi olmayan cüzdan aracılığıyla gerçekleşeceğinden, kullanıcıların Metamask yüklemeleri gerekir. Metamask kullanıcıları tarayıcı üzerinden Ethereum blokzincire bağlayan bir cüzdandır. Metamask ile bağlandıktan sonra, Uniswap uygulamasını başlatıp, takas ve havuz işlemleri yapılabilir.

Curve

DeFi sektörüne nispeten yeni giren Curve, temelde Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş ve hızlı, sorunsuz stabilcoin ticareti için tasarlanmış bir likidite havuzudur. Platform, Compound’un yönetim tokeni COMP’un hızlı yükselişi sayesinde son birkaç ay içinde isim yaptı. Hatta COMP ile birlikte Curve platformunun günlük ticaret hacmi Haziran ve Temmuz arasında 50 kat artış gösterdi.

Balancer

Balancer protokolü, kullanıcıların ERC-20 tokenlerini platformun tüm yerel likidite havuzlarında güvenilir bir şekilde takas etmelerine olanak sağlamak için tasarlanmıştır. Kullanım açısından Balancer, Curve’e benzer şekilde çalışmak üzere tasarlanmıştır. Bununla birlikte, genel kullanıcı arayüzü tartışmalı olarak daha sofistike ve estetik açıdan hoştur.

DEX pazar payı.
DEX pazar payı.

0x

Bu listedeki diğer DEX’lerin birçoğu gibi, 0x de, Ethereum blok zinciri üzerinde çalışan, tamamen merkezi olmayan bir şekilde eşler arası dijital varlık takasını kolaylaştırmak için tasarlanmış açık kaynak kodlu bir protokoldür. 0x’i diğerlerinden ayıran şey, kullanıcıların zincir dışı (off-chain) sipariş transfer sistemi kullanarak işlem ücretlerinden tasarruf etmelerine izin vermesidir.

Kyber

Kyber Network, DeFi teknolojisinin ortaya çıkışından beri varlığını sürdürüyor ve kullanıcıların herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan anında token takası yapmalarına olanak sağlıyor. Platform, temelde Ethereum tabanlı olsa bile, satıcıların çok çeşitli akıllı sözleşmelerle tam uyumlu olacak şekilde çeşitli türlerde kripto takası yapmalarına olanak tanır.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar