3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Merkezi Olmayan Ekosistemler, Kötü Niyetli Yazılımlarla Başa Çıkmada Zorlanıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Açılımı ‘Gezegenler Arası Dosya Sistemi’ olan IPFS, dosyaları tek bir merkezi hata noktası yerine birden çok konumda kullanılabilir hale getirerek internetin merkezden dağıtılmasına yardımcı olan bir protokol olarak görev alıyor. Buna rağmen birisinin sorunlu bir IPFS dosyası bildirmesi halinde ne olacağı sorusunu yanıtlayan IPFS ekosistem lideri Dietrich Ayala, konuyla ilgili açıklamada bulunarak merak edilen soruları yanıtladı.

Binance indirim kodu

Bir şekilde kötü amaçlı veya tehlikeli olduğu belirlenen bir URL ya da IPFS adresinin var olduğunun fark edilmesi durumunda harekete geçildiğini belirten Ayala, standart merkezi internette bu tür bir sorunun ortaya çıkması üzerine URL’nin muhtemelen bir kara listeye eklendiğini ve sonuçta sitenin ilgili dosyalarını barındıran sunucu tarafından erişilemez hale getirildiğini açıkladı.

Binance indirim kodu

Google’ın, diğer internet oyuncularıyla iş birliği içinde, kötü amaçlı yazılım bulaşmış URL’lerin ve dosyaların bir listesini taşıdığı kaydedilirken, bu listeye öge eklemenin genellikle zor olduğu ve listeye ancak yanlış negatifler veya diğer sorunlar yoluyla öge eklendiği ifade edildi. Bu liste üzerinde merkezi kontrolle ilgili bir dizi sorunun var olduğunu açıklayan Ayala, açık kaynaklı sosyal medya platformu Mastodon’un bu soruna potansiyel bir çözüm sunduğunu iddia etti. Mastodon’un; düğüm operatörlerinin, belirli bir kısımda çalışan izleyiciler için yanlış, kötü veya tehlikeli olduğunu düşündükleri bilgileri nasıl filtrelemek istediklerine karar vermeleri konusunda bir örnek teşkil ettiği belirtildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Kısacası Mastodon’un, yönetimi daha küçük bölümlere ayrılmış bitlere böldüğü ve böylelikle merkezi kontrolü kaldırırken aynı zamanda odaklanmış fikir birliğinin tanecikli alanlarına da izin verdiği kaydedildi.

Kötü niyetli dosyalarla başa çıkmak çok zor

Ayala; IPFS düğümlerinde, düğümlerin kötü adresler hakkında iletişim kurmak, koordine etmek ve bilgi paylaşmak istediği noktalarda aynı filtreleme tarzının görüleceğini belirterek bu ‘kötü adres’lerin bölgeye özgü değişen düzenlemeler de dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlı olarak belirleneceğini söyledi.

İlgili Haber:  Bitcoin Fiyatı 33.000 Doların Altına İnerken DeFi Tokenleri Çift Haneli Kazançlar Elde Etti

IPFS ağındaki kötü amaçlı URL’lerle başa çıkma yöntemleri olarak koordineli engelleme listelerinden ve güvenli listelerden bahseden ekip lideri, protokol laboratuvarlarında kapsamlı deneyime sahip diğer medya kuruluşlarıyla birlikte bir gruplarının bulunduğunu açıkladı. Bu alanda içerik filtreleme ve kötü niyetli içerik ile güvenli olmayan içeriği tanımlama çevresinde ilerleyen bir çalışma yürüttüklerini hatırlatan Ayala, IPFS’nin teknoloji büyümesine ayak uydurmasıyla birlikte düğüm operatörlerinin ihtiyaç duydukları kontrolü sürdürmelerine yardımcı olacak özel bir birime sahip olacağını duyurdu.

Bunun gerçekten zor bir problem olduğunu dile getiren lider, bugün merkezi sistemlerde yaşanan zorlukların, ilerleyen süreçlerde içeriğin en iyi şekilde nasıl yönetileceğine dair bir çözüm bulmayı gerektireceğini söyledi.

2020’de merkezileştirmenin kötü yanlarını özellikle kripto alanında yayınlar yapan YouTuber’lar tecrübe etmişti. En iyi kripto fenomenlerinin çoğu, farklı süreler boyunca platformda hesaplarının yasaklanmasıyla karşı karşıya kalmıştı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar