En yaygın bilinen merkeziyetsiz pazar olan OpenBazaar, topluluğundan bağış almadığı sürece kapanmaktan başka seçeneği olmadığını söyledi.

Merkezi olmayan pazar OpenBazaar Cuma günü yaptığı açıklamada, devam etmek için yeterli finansmana sahip olmadığını, daha fazla mali destek almadığı sürece kapanacağını belirtti.

2014 yılında başlatılan OpenBazaar, en uzun süredir devam eden merkezi olmayan pazarlardan biridir. OpenBazaar, kullanıcıların Bitcoin, Bitcoin Cash ve Ethereum dahil olmak üzere kripto paralarla online ürün alıp satmasına olanak tanır.

En uzun süredir devam eden merkezi olmayan pazarlardan biri olan OpenBazaar, kullanıcı büyümesinin olmaması nedeniyle hizmetlerini kapatmaktan başka seçeneği olmadığını söyledi.

OpenBazaar’dan bir temsilci yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Şu anda kesin bir hedefimiz yok, ancak gelecek yıl için bu servisi sürdürebilmek için hedefimiz minimum 100 bin dolar fon toplamak.”

OpenBazaar; kullanıcı artışı ve benimseme düzeyi eksikliği nedeniyle hizmetlerini kapatmaktan başka seçenekleri olmadığını söyledi.

Lansmanından bu yana, spor ayakkabılarından dizüstü bilgisayarlara, oyunlardan çikolataya kadar geniş yelpazedeki ürünlerin ticareti için platform üzerinden yaklaşık 44 milyon dolarlık kripto para transferi yapıldı.

Chainalysis tarafından yapılan 2019 verilerinin analizine göre, bu değer, her gün 5-15 milyon dolar ticaret yapan darknet pazarlarına kıyasla çok küçük miktarlardır.

OpenBazaar, ülkelerin mevzuatlarına uyumlu olduklarını ve satışı yasak herhangi bir ürünün satışına platformlarında izin vermediklerini söylüyor.

Cüzdan uygulaması Haven de kapatılacak

OpenBazaar, mesajlaşma ve cüzdan uygulaması olan Haven’in de 1 Ekim’de hizmetinin durdurulacağını söyledi.

OpenBazaar’ın arama motoru ve kodları “açık kaynak” olarak yayınlanacak.

Ancak OpenBazaar yetkilileri, hizmete devam edebilmek için hala umutlu olduklarını da sözlerine ekledi. “OpenBazaar ve Haven’ın devam etmesi için tek bir olasılık var, o da topluluk desteği” denildi.

OpenBazaar, operasyonel anlamda ayakta kalabilmek için ne kadarlık bir fona ihtiyaç duyduğunu belirtmiyor.

İlgili Haber:  Haven (XHV) Stablecoin'i Gizlilikten Ödün Vermeyecek ve DeFi Çılgınlığına Dahil Olmayacak

eBay gibi diğer online pazarlardan farklı olarak, OpenBazaar’da mal listelemek veya satmak için herhangi bir ücret yoktur ve hiçbir komisyon alınmıyor.

OpenBazaar, Nisan 2014’te Toronto’daki bir hackathon’da “Dark Market” adlı bir proje olarak başlatılmıştı.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın