Mobility Open Blockchain Initiative (MOBI), blok zinciri teknolojisini merkezi olmayan bir araç şarj ağına entegre etmek için küresel bir standart başlattı.

Rüzgar veya güneş tarafından üretilen fazla enerjinin depolanması, piller çok pahalı olduğu için yenilenebilir enerji endüstrisi için büyük bir sorun olarak süregeliyordu. Ancak elektrikli araçlar halihazırda önemli bir depolama kapasitesine sahip olduğundan yenilenebilir enerjiyi depolamak amacıyla bu araçları merkezi olmayan enerji şebekelerine bağlamak için çok fazla çalışma yapıldı.

MOBI tarafından Elektrikli Araç Şebekesi Entegrasyonu (EVGI) adıyla yürütülen çalışma grubunun ilk tasarım ayrıntıları; fazla yeşil enerjiyi daha verimli şekilde kullanan merkezsizleştirilmiş şarj ağlarının temellerini atmayı ve araçtan şebekeye entegrasyonu, tokenize karbon kredilerini ve eşler arası uygulamaları detaylandırmayı amaçlıyor.

MOBI’nin kurucusu ve COO’su Tram Vo, oluşturulacak olan bu standardın “elektrikli araç ve şarj ekosisteminin her bir kısmını” temsil eden tüm firmalara fayda sağlayacağını iddia ederek şunları söyledi: “Bu standart sayesinde elektrikli araçlar, şarj cihazları ve elektrik üreticileri güvenli bir kimliğe sahip olabilir; standart bir mesajlaşma formatıyla iletişim kurabilir ve şarj, üretim ve değişim gibi işlemler otomatik olarak dağıtılmış bir defterde kaydedilebilir.”

Elektrikli Araç Şebekesi Entegrasyonu (EVGI) standardı zincirden bağımsızdır ve her bir kullanım senaryosuna ait ilgili veri özniteliklerinin ve işlevlerinin, kuruluşların kendi uygulamalarını oluştururken faydalanmaları için kullanılabilir halde bulunmasını sağlamaya çalışır.

EVGI Çalışma Grubu, organizasyonun eş başkanlığını yürüten üst düzey otomotiv şirketleri Honda ve General Motors (GM) ile mayıs ayında başladı. Dağıtılmış defter teknolojisi firmaları olan Accenture, IBM, IOTA Vakfı ve R3 de grubun diğer önemli üyeleri oldu.

Honda Ar-Ge Avrupa kıdemli proje mühendisi Christian Köbel, enerji sektörünün şu anda “büyük santrallerde merkezileştirilmiş enerji üretiminden daha dağıtılmış ve değişken elektrik üretimine doğru” büyük bir geçiş gerçekleştirdiğini vurgulayarak merkezsizleşme ve doğrudan P2P etkileşimi kavramlarının, bu yeni pazarı güçlendirmede ve enerji bilincine sahip son müşteriler için anlamlı araçlar oluşturmada kilit bir faktör haline geleceğini açıkladı.

İlgili Haber:  Enerji Sektörü Sınırlamalarına Almanya’dan Blok Zinciri Çözümü

Yeşil enerji, blok zinciri teknolojisi için önemli bir sınır olarak giderek daha fazla ortaya çıkıyor. Geçen hafta Ripple ve Energy Web Foundation de dağıtılmış defter ağlarını karbonsuzlaştırmak amacıyla yola çıkan “Energy Web Zero” protokolünü duyurmuştu.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın