Mesajlaşma Uygulaması Signal, Kripto Para Ödeme Sistemini Başlatıyor

Son güncelleme: 6 gün önce

Uygulama şimdilik beta aşamasında ve yalnızca Birleşik Krallık’ta mevcut.

Haberin Özeti

  • Gizlilik odaklı mesajlaşma uygulaması Signal’in yeni beta sürümü, kripto ödeme hizmetini de destekliyor.
  • Uygulama şimdilik yalnızca MobileCoin (MOB) adlı bir ağı destekliyor.
  • Ve ilk etapta İngiltere’deki iOS kullanıcıları ile sınırlı tutulacak.

Gizlilik odaklı mesajlaşma uygulaması Signal, bugün kripto para ödemelerini destekleyen yeni bir beta sürümünü duyurdu.

Signal’in Kripto Paraya İlgisi Devam Ediyor

Birleşik Krallık’taki Signal kullanıcıları artık doğrudan uygulama içinden MobileCoin gönderip alabilirler. Bitcoin’in şeffaf olduğu yerlerde, işlemlerin halka açık bir deftere kaydedilmesi anlamında, gizlilik coinleri işlemleri gizlemeyi amaçlar. MobileCoin, bu anlamda başka bir kripto para olan Stellar’ın değiştirilmiş bileşenleri üzerine inşa edilmiştir, ancak kendi blok zincirinde çalışır.

Şu anda, MobileCoin’i tam verimle kullanabileceğiniz tek yer ise Sam Bankman-Fried tarafından yönetilen ticaret sitesi FTX.

Signal bir süredir kripto paraya yoğun ilgi gösteriyor. Uygulamanın yaratıcısı Moxie Marlinspike, 2017’deki başlangıcından bu yana MobileCoin ağı için danışman olarak görev yapıyor.

Uygulamadan sorumlu olan kâr amacı gütmeyen kuruluş Signal Foundation ise geçen ay kripto para olarak bağış kabul etmeye başladığını duyurdu.

Güvenli Mesajlaşmaya Ek Olarak Güvenli Ödeme

Marlinspike, Wired’a yaptığı açıklamada, “Sadece Signal üzerinden terapistinizle konuştuğunuzda değil, aynı zamanda terapistinize Signal üzerinden ödeme yaptığınızda da bunu hissedebileceğiniz bir dünya görmek istiyorum.” dedi.

Signal uygulamasında mesajlar, gönderen ve alıcı arasında bir tür gizlilik koruması olan uçtan uca şifreleme yöntemi ile korunur ve tam güvenlik sağlanır. Facebook Messenger gibi mesajlaşma uygulamaları ise kullanıcı verilerini kaydettiği ve üçüncü şahıslara sattığı yönünde eleştirilerin her zaman odağında yer alıyor.

  Gizlilik Odaklı Mesajlaşma Uygulaması Signal, Bitcoin ve Diğer Kripto Paralarda Bağış Kabul Ediyor

Tipik olarak rakip hizmetlerde hesap oluşturmayan Facebook CEO’su Mark Zuckerberg bile geçtiğimiz günlerde Signal’i kendisi için kullanmaya başladığını duyurdu.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?
KAYNAKDecrypt
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bir Cevap Yazın