8 Ağustos 2022, Pazartesi
24.7 C
İstanbul

Meta’nın Zor Durumda Olmasının 6 Sebebi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Eskiden Facebook olarak bilinen Meta, Perşembe günü tarihindeki en büyük bir günlük değer kaybını yaşadı. Meta hisseleri %26 düşerken, piyasa değeri 230 milyar dolardan fazla düştü.

Binance indirim kodu

İşte Meta’nın zor durumda olmasının olası altı nedeni.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kullanıcı sayısındaki büyüme durdu

Facebook’un kullanıcı sayısının sürekli arttığı dönemler geride kaldı.

Şirket son yayınladığı raporda, Instagram, Messenger ve WhatsApp’ı içeren uygulama ailesinde yeni kullanıcılar noktasında mütevazı kazanımlar kaydetmiş olsa da, temel sosyal ağ uygulaması Facebook bir önceki çeyreğe göre dördüncü çeyrekte yaklaşık yarım milyon kullanıcı kaybetti.

Şirket için 18 yıllık tarihinde ilk kez böyle bir düşüş yaşanmış oldu. Düşüş, çekirdek uygulamanın zirveye ulaşmış olabileceğinin sinyalini verdi. Meta’nın üç aylık kullanıcı büyüme oranı, aynı zamanda son üç yıldaki en yavaş büyüme oranıydı.

Meta yöneticileri, henüz önemli bir gelir elde etmeyen mesajlaşma hizmeti WhatsApp’ta para musluğunu açmak gibi diğer büyüme fırsatlarına dikkat çekiyor. Ancak bu çabalar henüz başlangıç aşamasında. Yatırımcılar, bir sonraki adımda Meta’nın Instagram gibi diğer uygulamalarının kullanıcı büyümesinde zirveye ulaşıp ulaşmayacağını inceleyecekler.

Meta geçtiğimiz günlerde stablecoin’i Diem projesini de büyük bir fiyaskoyla sonlandırmak durumunda kalmıştı.

Apple’ın değişiklikleri Meta’yı sınırlıyor

Geçen bahar Apple, mobil işletim sistemine bir “Uygulama İzleme Şeffaflığı” güncellemesi getirmişti ve iPhone sahiplerine Facebook gibi uygulamaların online etkinliklerini izlemesine izin verip vermeme konusunda seçim yapma şansı vermişti. Bu gizlilik hamlesi Meta’nın iş modeline zarar verdi ve muhtemelen zarar vermeye de devam edecek.

Artık Facebook ve diğer uygulamalar, kullanıcılardan davranışlarını izlemek için açıkça izin istemek zorunda olduğundan, birçok kullanıcı bu seçeneği devre dışı bırakıyor. Bu, Facebook için daha az kullanıcı verisi anlamına geliyor ve bu da şirketin para kazanmanın ana yollarından biri olan reklamları hedeflemeyi daha da zorlaştırıyor.

iPhone kullanıcılarının Facebook reklamverenleri için Android uygulama kullanıcılarından çok daha kazançlı bir pazar olması iki kat daha acı verici. İnternete erişmek için iPhone kullanan kişiler, genellikle mobil reklamlardan kendilerine sunulan ürün ve uygulamalara daha fazla para harcıyor.

Meta Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Apple’ın değişikliklerinin gelecek yıl 10 milyar dolara mal olacağını söyledi. Şirket, Apple’ın bu değişikliğine karşı çıktı ve müşterilere ulaşmak için sosyal ağdaki reklamlara güvenen küçük işletmeler için bu tür kısıtlamaların kötü olduğunu söyledi. Ancak Apple’ın gizlilik değişikliklerini tersine çevirmesi pek mümkün değil ve Meta’nın hissedarları da bunu biliyor.

Google, Facebook’un reklam payını çalıyor

Meta’nın dertleri, bir nevi rakiplerinin kısmeti oldu.

Çarşamba günü, Meta’nın finans müdürü David Wehner, Apple’ın değişikliklerinin reklamverenlere kullanıcı davranışları konusunda daha az görünürlük sağladığından, birçoğunun reklam bütçelerini diğer platformlara kaydırmaya başladığını belirtti. Yani Google’a.

Google’ın bu haftaki kazanç raporunda, şirket, özellikle e-ticaret arama reklamcılığında rekor satışlar bildirdi.

Meta’dan farklı olarak Google, kullanıcı verileri için Apple’a büyük ölçüde bağımlı değil. Wehner, Google’ın Meta’nın reklam platformundan “ölçüm ve optimizasyon amacıyla çok daha fazla üçüncü taraf verisine” sahip olmasının muhtemel olduğunu söylüyor.

Wehner ayrıca Google’ın Apple ile yaptığı Google’ın Safari için varsayılan arama motoru olması anlaşmasına da dikkat çekti. Bu, Google’ın arama ağı reklamlarının, reklam verenler için yararlı olabilecek daha fazla veri alarak daha fazla yerde görünme eğiliminde olduğu anlamına geliyor. Daha fazla reklam verenin Google arama ağı reklamlarına geçmesi durumunda, bu durum uzun vadede Meta için büyük bir sorun olur.

İlgili Haber:  Reddit'in Kripto Tokenleri Nakit Karşılığında Satılabilir mi? Nasıl?

TikTok gerçeği

Bir yıldan fazla bir süredir Zuckerberg, TikTok’un bir rakip olarak ne kadar zorlu olduğuna dikkat çekti. Çin destekli uygulama, son derece fazla paylaşılan ve garip bir şekilde bağımlılık yapan kısa videolarla bir milyardan fazla kullanıcıya ulaştı.

Meta, Instagram Reels adlı bir video ürün özelliği ile TikTok’u adeta klonladı. Zuckerberg Çarşamba günü yapığı açıklamada, Reels’in şu anda Meta uygulamaları genelinde en çok etkileşim alan uygulama olduğunu söyledi.

Sorun şu ki, Reels kullanıcıları cezbederken, Instagram’ın Story ve diğer özellikleri kadar etkili bir şekilde para kazandırmıyor. Bunun nedeni, insanlar reklamları atlama eğiliminde olduklarından video reklamlardan para kazanmanın daha yavaş olmasıdır. Bu, Instagram’ın insanları Reels kullanmaya ne kadar çok zorlarsa, bu kullanıcılar üzerinde o kadar az para kazanabileceği anlamına geliyor.

Zuckerberg, durumu birkaç yıl önce Instagram’ın Snapchat’in bir klonu olan Story özelliğini tanıttığı benzer bir zamana benzetti. Bu ürün, piyasaya ilk sürüldüğünde şirket için çok fazla para kazandırmadı, ancak sonunda para kazandırmayı başardı. Yine de Instagram Reels’in aynı başarıyı tekrarlayabileceğinin garantisi yok.

Metaverse riski

Zuckerberg, internetin bir sonraki durağının metaverse olduğuna o kadar çok inanıyor ki, bu yüzden bu alana çok fazla harcama yapmaya oldukça istekli. Bilmeyenler için metaverse, insanların farklı sanal ve artırılmış gerçeklik dünyalarında dolaşmasını içeren hala ne olduğu tam net olmayan ve teorik bir kavramdır.

Zuckerberg’in bu alana harcamayı düşündüğü para o kadar büyük ki, örneğin geçen yıl bu harcamalar 10 milyar doları aştı. Zuckerberg gelecekte daha da fazla harcama yapmayı düşünüyor.

Bu harcamaların geri döneceğine dair bir kanıt yok. Sanal gerçeklik kullanımı hala niş bir hobi alanı ve henüz ana akıma gerçekten girebilmiş değil. Herkesin kullanabileceği yaygın ve düşük maliyetli artırılmış gerçeklik kulaklıkları da aylar -hatta yıllar- uzaklıkta.

Özünde, Zuckerberg çalışanlarından, kullanıcılarından ve yatırımcılardan kendisine ve metaverse vizyonuna inanmalarını istiyor. Bu, önümüzdeki yıllarda şirkete milyarlarca dolara mal olacak ve asla meyve vermeyebilecek bir şey için büyük bir istek.

Düzenleyicilerle yaşanan sorunlar

Meta, Federal Ticaret Komisyonu ve birden fazla eyalet başsavcısı da dahil olmak üzere, rekabete aykırı bir şekilde hareket edip etmediği konusunda çok sayıda soruşturmayla karşı karşıya. ABD’li senatörler de antitröst yasalarını geçirmek için hemfikir olmuş gözüküyorlar.

Zuckerberg, Meta’nın bir sosyal ağ tekeli olmadığını savunuyor. TikTok, Apple, Google ve diğer gelecekteki rakipler de dahil olmak üzere “benzeri görülmemiş rekabet seviyeleri” dediği şeye özellikle dikkat çekiyor.

Ancak rekabet kurulunun baskısı nedeniyle, Meta’nın yeni sosyal ağları satın alması daha da zorlaştı. Geçmişte Facebook, Instagram ve WhatsApp’ı çok az incelemeyle satın aldı, ve bu uygulamalar Facebook’a milyarlarca kullanıcı kazandırdı. Şimdi, Meta’nın Oculusu ve Giphy gibi görünüşte daha az çekişmeli satın almalarından bazıları bile, global olarak düzenleyiciler tarafından sorgulanır hale geldi.

Kaynak: New York Times, 6 Reasons Meta Is in Trouble

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar