MetaMask Apple ve Android Uygulaması Yayında!
MetaMask Apple ve Android Uygulaması Yayında!

MetaMask, kullanıcıları tarayıcı üzerinden Ethereum ağına bağlayan bir köprüdür. Herhangi bir tam Ethereum node’u çalıştırmadan, doğrudan tarayıcınızda Ethereum uygulamaları çalıştırmanıza olanak tanır. MetaMask’ın Chrome eklentisi şu ana kadar neredeyse bir milyondan fazla kez indirildi.

Haberin Özeti

  • MetaMask Mobil uygulaması hem bir kripto para cüzdanı hem de bir web tarayıcısı olarak işlev görüyor.
  • Kullanıcıların Ethereum blockchain cüzdanına ve merkezi olmayan uygulamalara erişmesine olanak tanır.
  • Ethereum tabanlı tokenlere olan talebi artıran merkezi olmayan finansın (DeFi) yükselişe geçtiği bu günlerde mobil sürümün gelmesi çok da tesadüf değil.

Herkese açık beta sürümünün yayınlanmasından bir yıldan fazla bir süre sonra, MetaMask Mobil artık herkesin indirmesi için hazır.

Chrome eklentisi üzerinden kullanılan MetaMask cüzdanının tarayıcısı sürümü, birçok kişinin Ethereum blok zincirine erişimini sağlıyor. MetaMask Kasım 2018 itibarıyla 1.3 milyon kullanıcıya ulaştı. Ethereum ekosistemindeki ademi merkeziyetçi finansın (DeFi) büyümesi, potansiyelin büyüdüğü anlamına geliyor.

Artık Android ve iOS’ta da bulunan MetaMask Mobile, Chrome eklentisinin yaptığı tüm temel işleri yapıyor. Kullanıcılara bir token cüzdanı, anahtar kasası ve oturum açma imkanı sağlar. Böylece kullanıcılar dijital varlıkları yönetebilir ve Uniswap gibi merkezi olmayan kripto para borsalarına erişebilirler.

Ethereum ConsenSys tarafından finanse edilen MetaMask, blok zincirlerinin merkezi olmayan doğasını vurgular, bu nedenle kullanıcıların anahtarlarının sorumluluğunu üstlenmez. Bunun yerine, web sitesinde belirtildiği gibi, “MetaMask cihazınızda şifreler ve anahtarlar oluşturur, böylece hesaplarınıza ve verilerinize yalnızca siz erişebilirsiniz.”

MetaMask, tarayıcı tabanlı kripto cüzdanı mobil ortama taşıyan ilk şirket değil. Popüler web tarayıcısı Opera, iOS için Ethereum dapp’larına bağlanmaya ve kripto alıp satmaya yarayan Opera Touch’ı Haziran 2019’da piyasaya sürdü.

Çoğu Ethereum blok zincirinde yer alan DeFi projeleri, şu anda multi-milyar dolarlık bir endüstriyi oluşturuyor. Bazı DeFi protokolleri, kullanıcıların sahip oldukları tokenleri kilitlemelerine ve faiz kazanmalarına olanak tanır. Ancak, kullanıcılar bir yıl içinde %1 faiz getirisi almak yerine, genellikle karşılığında diğer tokenleri alırlar ve bazen bu tokenler fiyat patlaması yaşar. Ancak DeFi protokollerinin bir balon olup olmadığını belki de zaman gösterecek. Ve DeFi çılgınlığının ne kadar süreceğini de şimdilik kimse öngöremiyor.

İlgili Haber:  DeFi'nin yearn.finance Platformu Coinbase Pro'ya Geliyor

Gelecekteki DeFi bugünkü DeFi’den çok farklı görünse de şimdilik en azından MetaMask kullanıcıları nerede olurlarsa olsunlar o projelere erişebilirler.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here