8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.6 C
İstanbul

MetaMask, Bazı Ülkelerde Ethereum İşlemlerini Engelliyor!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Web 3.0 ile birlikte özgür olacak, verilerimizin sahibi olacaktık. Ancak pek öyle gözükmüyor.

Binance indirim kodu

Web 3.0 denince ilk akla gelen MetaMask, sanıldığı kadar ademi merkezi ve sansürden uzak değil.

Binance indirim kodu

MetaMask, belirli ülkelerdeki kullanıcıların hizmetlerine erişmesini ve Ethereum ile etkileşime girmesini engelledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Venezuela ve İran’dan kullanıcılar bugün erken saatlerde dijital cüzdanlarına erişim sorunları bildirmeye başladılar ve yüzlerce kullanıcı MetaMask aracılığıyla gönderilen hiçbir işleminin gerçekleştirilmediğini söyledi.

İlk yasak örnekleri, birkaç İranlı kullanıcının hesaplarının kilitlendiği ve devre dışı bırakıldığı bildirilen OpenSea’da fark edildi. Ardından Venezuelalı kullanıcılar, kısa bir süre sonra MetaMask cüzdanlarına erişimle ilgili sorunları bildirmeye başladı ve bu sorunlarla ilgili sosyal medyada binlerce tweet atıldı.

Bornosor.eth adlı kullanıcı; “Sadece OpenSea değil, MetaMask’da İran IP’li tüm cüzdanları blokluyor! İran’lı kullanıcılar cüzdanlarına erişemiyor. Bu kabul edilemez!” şeklinde tweet atarak tepkisini gösterdi.

MetaMask, destek sayfasında sorunu kısaca ele aldı ve MetaMask ve Infura’nın yasal uyumluluk nedeniyle belirli bölgelerde kullanılamayacağını söyledi. Bu bölgelerden birinde MetaMask’i kullanmaya çalışan kullanıcılar MetaMask’in blok zincir ana bilgisayarına bağlanamadığını belirten bir mesaj görecekler.

Engellenen kullanıcılar MetaMask bakiyelerini ve işlem geçmişlerini görebilirken, Ethereum ağıyla etkileşim kuramıyor. Bu, yasağın ConsenSys tarafından geliştirilen Ethereum API altyapısı olan Infura’dan kaynaklandığı anlamına geliyor.

MetaMask’ın yasağı, kripto topluluğunda öfkeye neden oldu ve birçok kişiyi ademi merkeziyetçilik ve sansür konusunda hayal kırıklığına uğrattı.

İlgili Haber:  Merkezi Olmayan Kripto Para Borsaları (DEX) Günden Güne Büyüyor

Larry Cermak adlı twitter kullanıcısı, “Metamask/Infura Venezuela gibi ülkeleri IP adresleri üzerinden engellemeye başladıysa, düzenleyiciler tarafından bireysel çapta IP adreslerini sansürlemeye zorlanmaları an meselesidir. Alchemy ve diğerlerinin bunu yapmamasını umarak acilen alternatiflere ihtiyacımız var” dedi.

Gelen tepkiler üzerine açıklama yapmak zorunda kalan Infura, yasağı olması gerekenden çok daha fazla sayıda kullanıcıya uyguladıklarını belirterek özür diledi. Infura şöyle dedi;

Aldığımız geri dönüşlerden yola çıkarak herkesin işaret ettiği sorunu giderdik. ABD ve diğer bölgelerden aldığımız yaptırım direktiflerini uygularken yanlış bir konfigürasyon yaptık ve olması gerekenden daha geniş bir yasak uyguladık. Bu hatayı gözden kaçırmışız. Bunu bize gösterdiğiniz ve düzeltmemize yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

Konuyla ilgili MetaMask’tan da açıklama geldi. Yapılan açıklamada MetaMask’ın client-side bir cüzdan olduğu ve blok zinciri maksimumda herkese erişilebilir hale getirmeye çalıştığı ifade edildi. Sorunun Infura’daki yanlış bir ayardan kaynaklandığı belirtildi.

Hem MetaMask hem de Infura, ConsenSys adlı firmaya ait şirketlerdir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar