10 Ağustos 2022, Çarşamba
25.6 C
İstanbul

Metaverse Dünyası Büyüyor: Endüstriye Dahil Olmak İçin Artık Çok mu Geç?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Geçtiğimiz hafta metaverse endüstrisine 100 milyon Doların üzerinde yeni yatırım yapıldı. Endüstriye dahil olmak isteyenler artık çok mu geç kaldı; yoksa hâlâ bir şans var mı?

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Metaverse endüstrisindeki sanal arazi satışları sadece bu hafta 100 milyon Doların üzerinde işlem hacmi üretti.
  • Buna Decentraland’deki bir arazi için ödenen 2.43 milyon Dolar ve The Sandbox’taki özel bir sanal arsa için ödenen 4.3 milyon Dolarlık rekor fiyatlar da dahil.

Metaverse endüstrisindeki sanal arazi satışları sadece bu hafta 100 milyon Doların üzerinde işlem hacmi üretti. Buna Decentraland’deki bir arazi için ödenen 2.43 milyon Dolar ve The Sandbox’taki özel bir sanal arsa için ödenen 4.3 milyon Dolarlık rekor fiyatlar da dahil

Binance indirim kodu

Metaverse Çılgınlığı Büyüyor

Tüm bu “metaverse çılgınlığını” internetteki “en son harcama balonu” olarak nitelendirip reddetmek kolay gelebilir; ancak bu tezin karşısında da çok güçlü veriler var. Metaverse alanı büyüyor, bu gerçek bir şey; ve birçok insan gelecekte orada çok daha fazla zaman geçirecek.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Sandbox henüz tam olarak yayınlanmasa da bu hafta bir “alfa test sürümü” başlattı. Decentraland’ın yerel tokeni MANA bir ayda %35 artarken; SAND tokeni ise bu süreçte %82 arttı. Bu, henüz oyun yayınlanmadan yaşanan büyük bir fiyat artışı demek.

Metaverse Endüstrisi Neden Popüler Oldu?

Peki metaverse endüstrisi neden yükseliyor?

Metaverse, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, onu kendisininmiş gibi markalaştırma çabasına rağmen, bir kavram olarak yeni değil. Neal Stephenson bu terimi 1992’de yayınlanan ve o dönem çığır açan romanı Snow Crash’te ortaya attı. Aslında The Sims, Second Life ve Animal Crossing gibi 2000’lerin başındaki ikonik bilgisayar oyunlarının tümü metaverse oyunları idi.

İlgili Haber:  Facebook, Bir Metaverse Geliştirmek İçin 50 Milyon Dolarlık Harcama Yapacak

Ancak şimdi insanlar, bu sanal araziler ve evler için “gerçek” para harcamaya başladıkça ve büyük markalar alana dahil oldukça işler ciddileşiyor. Ayrıca metaverse, sadece oyun oynamak için kurulan bir dünya değil; ki NFT sanatçıları bugünlerde bunu kanıtlıyor.

Metaverse endüstrisinde gerçek insan bağlantıları kurulabiliyor ve bunlar da gerçek para yatırımlarına yol açıyor.

Şimdilik metaverse projelerinin tokenleri yükseliyor, arazi satışları artıyor ve bunların hepsi bu endüstrinin “gerçek” dünya ile daha fazla entegre olduğu anlamına geliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar