18.7 C
İstanbul
29 Kasım 2021, Pazartesi

Metaverse Yarışı: Facebook’un Ardından Microsoft da Metaverse Alanına Giriyor!

Önemli Gelişmeler

Microsoft Teams, 3D avatarlar ve sanal toplantı ortamları ile metaverse alanına dahil oluyor.

blank

Haberin Özeti

  • Facebook’un ardından Microsoft da 3D avatarların ve sanal ortamların yer alacağı metaverse alanına dahil olduğunu duyurdu.
  • Microsoft’un Teams uygulaması ile attığı adım, bu alanın büyük şirketler tarafından ne denli dikkate alındığını gösteriyor.

Facebook’un ardından Microsoft da 3D avatarların ve sanal ortamların yer alacağı metaverse alanına dahil olduğunu duyurdu.

blank

Microsoft Teams, Facebook’un Yolunu Takip Ediyor

Microsoft Teams genel müdürü Nicole Herskowitz, The Verge ile yaptığı röportajda, “Sanal dünyadaki yorgunluk bizi bu fikre iten temel şey oldu. Online bir toplantıda 30 – 40 dakika kaldıktan sonra odaklanmanın artık çok zor olduğunu fark ettik.” ifadelerini kullandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada şirketin isminin “Meta” olarak değiştirildiğini ve temel odaklarının da metaverse alanı olacağını duyurmuştu. Zuckerberg konu ile ilgili, “Uygulamalarımız da dahil olmak üzere tüm ürünlerimiz artık yeni bir vizyonu paylaşıyor: Metaverse’i hayata geçirmek. Ve şimdi yaptığımız işin kapsamını yansıtan yeni bir isme sahibiz.” ifadelerini kullanmıştı.

Metaverse Yarışı

Metaverse, kullanıcıların dijital avatarlar olarak birbirleriyle etkileşime girebilecekleri kalıcı bir sanal evrendir. Bu sanal ortamlar sosyal etkileşimler, oyunlar ve hatta iş ilişkileri için kullanılabilir.

Facebook’un ardından Microsoft’un Teams uygulaması ile attığı adım, bu alanın büyük şirketler tarafından ne denli dikkate alındığını gösteriyor.

The Verge’nin haberine göre Microsoft, bir kişinin sesini dinlemek için AI (yapay zeka) kullanacak ve o kişinin avatarı o esnada sanal olarak canlandırılacak. Microsoft Mesh’in baş ürün müdürü Katie Kelly, “O avatarı canlandırmak için sesli ipuçlarını yorumlayabiliyoruz; bu sayede o kişi, sanki orada sizinle birlikteymiş gibi hissedeceksiniz.” dedi.

İlgili Haber:  TIME Dergisi Ethereum ve Metaverse'e Yatırım Yapıyor!

Kelly, Microsoft Teams’in yeni planının önümüzdeki yılın ilk yarısında kullanıma sunulacağını da sözlerine ekledi. Microsoft yöneticisi konu ile ilgili, “Hedef, gelecek yılın ilk yarısında bu sürükleyici alanı hizmete sunmak. Ardından Microsoft’un araçlarını kullanarak bu alanda işbirliği yapabileceksiniz.” ifadelerini kullandı.

Kelly, ayrıca, “Bu alanda hayal edebileceğiniz hemen hemen her şeyi yapabileceksiniz. Arkadaşlarınızla ve ailenizle bir araya gelin, çalışın, öğrenin, oynayın, alışveriş yapın ve üretin.” diye ekledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend