Michael Saylor, Bitcoin Madencilik Konseyi ile İlgili Eleştirilere Karşı Elon Musk’u Savundu

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Bitcoin Madencilik Konseyi ile ilgili bir tartışmada Elon Musk’ı savundu.

blank

Haberin Özeti

  • MicroStrategy CEO’su Michael Saylor bugün bir konferansta yeni kurulan Bitcoin Madencilik Konseyi hakkında konuştu.
  • Saylor, son günlerde dile getirilen merkezileşme eleştirilerinin aksine, pek çok önde gelen madencilik şirketini içeren konseyin ademi merkeziyetçi bir yapıda olduğunu dile getirdi.

CoinDesk tarafından gerçekleştirilen Consensus etkinliğinde açıklamalarda bulunan MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, yeni kurulan Bitcoin Madencilik Konseyi’ni Bitcoin’in “merkezi olmayan” ruhuna aykırı olduğu yönündeki eleştirileri reddetti.

blank

Bitcoin Madencilik Konseyi Nedir?

Tesla CEO’su Elon Musk, sürdürülebilirlik konusunda “Kuzey Amerikalı Bitcoin madencileri” ile görüştüğünü tweetledikten sonra Michael Saylor da konseyin varlığını dün öğleden sonra attığı bir tweet ile duyurdu. Saylor, Bitcoin Madencilik Konseyini, “enerji raporlamasını standartlaştıran, endüstri ESG hedeflerini takip eden ve pazarı büyüten bir kuruluş” olarak tanımladı.

ESG, çevresel, sosyal ve yönetim ile ilgili endişelere odaklanan “kurumsal alanda sürdürülebilirlik” stratejisinin bir kısaltmasıdır.

Ancak kripto eleştirmenleri, Bitcoin Madencilik Konseyinin ademi merkeziyetçi bir yapıda olmadığı yönündeki eleştirilerini hemen dile getirmeye başladılar. Michael Saylor ve ekibi de, geleneksel olarak, Bitcoin’in merkezi bir otoriteden ya da oligarşik bir kontrolden uzak ademi merkeziyetçi yapısını vurgulamayı seviyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

“Elon Musk da Ademi Merkeziyetçiliğe İnanıyor”

Öte yandan Elon Musk da geçtiğimiz günlerde Çin’deki bir kömür madeninde meydana gelen kazanın, Bitcoin ağındaki toplam hash oranının %30’unu ortadan kaldırmasını örnek göstererek “Bitcoin’in fazla merkezileştiği” eleştirilerini yapmıştı.

Buna karşın MicroStrategy CEO’su Michael Saylor ise Bitcoin Madencilik Konseyinin kurulması ile ilgili “Elon da dahil olmak üzere o toplantıdaki herkes ademi merkeziyetçiliğe tutkulu insanlardı.” değerlendirmesini yaptı.

Bitcoin’deki merkezileşme eleştirilerine daha fazla yanıt vermeyen Saylor, “Bitcoin hikayesinin” hem kripto para hem de çevre konularında yeterince bilgili olmayan kişiler tarafından çarpıtıldığını dile getirdi. Ayrıca ilerleyen süreçte “Bitcoin hikayesinin” kontrolünü bu bilgisiz kişilerden almayı umduğunu da sözlerine ekledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend