1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

Michael Saylor, Bitcoin Madencilik Konseyi ile İlgili Eleştirilere Karşı Elon Musk’u Savundu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Bitcoin Madencilik Konseyi ile ilgili bir tartışmada Elon Musk’ı savundu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • MicroStrategy CEO’su Michael Saylor bugün bir konferansta yeni kurulan Bitcoin Madencilik Konseyi hakkında konuştu.
  • Saylor, son günlerde dile getirilen merkezileşme eleştirilerinin aksine, pek çok önde gelen madencilik şirketini içeren konseyin ademi merkeziyetçi bir yapıda olduğunu dile getirdi.

CoinDesk tarafından gerçekleştirilen Consensus etkinliğinde açıklamalarda bulunan MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, yeni kurulan Bitcoin Madencilik Konseyi’ni Bitcoin’in “merkezi olmayan” ruhuna aykırı olduğu yönündeki eleştirileri reddetti.

Binance indirim kodu

Bitcoin Madencilik Konseyi Nedir?

Tesla CEO’su Elon Musk, sürdürülebilirlik konusunda “Kuzey Amerikalı Bitcoin madencileri” ile görüştüğünü tweetledikten sonra Michael Saylor da konseyin varlığını dün öğleden sonra attığı bir tweet ile duyurdu. Saylor, Bitcoin Madencilik Konseyini, “enerji raporlamasını standartlaştıran, endüstri ESG hedeflerini takip eden ve pazarı büyüten bir kuruluş” olarak tanımladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

ESG, çevresel, sosyal ve yönetim ile ilgili endişelere odaklanan “kurumsal alanda sürdürülebilirlik” stratejisinin bir kısaltmasıdır.

Ancak kripto eleştirmenleri, Bitcoin Madencilik Konseyinin ademi merkeziyetçi bir yapıda olmadığı yönündeki eleştirilerini hemen dile getirmeye başladılar. Michael Saylor ve ekibi de, geleneksel olarak, Bitcoin’in merkezi bir otoriteden ya da oligarşik bir kontrolden uzak ademi merkeziyetçi yapısını vurgulamayı seviyor.

“Elon Musk da Ademi Merkeziyetçiliğe İnanıyor”

Öte yandan Elon Musk da geçtiğimiz günlerde Çin’deki bir kömür madeninde meydana gelen kazanın, Bitcoin ağındaki toplam hash oranının %30’unu ortadan kaldırmasını örnek göstererek “Bitcoin’in fazla merkezileştiği” eleştirilerini yapmıştı.

Buna karşın MicroStrategy CEO’su Michael Saylor ise Bitcoin Madencilik Konseyinin kurulması ile ilgili “Elon da dahil olmak üzere o toplantıdaki herkes ademi merkeziyetçiliğe tutkulu insanlardı.” değerlendirmesini yaptı.

İlgili Haber:  ABD, Bitcoin İçin Doları Terk Edenleri Hedef Alabilir

Bitcoin’deki merkezileşme eleştirilerine daha fazla yanıt vermeyen Saylor, “Bitcoin hikayesinin” hem kripto para hem de çevre konularında yeterince bilgili olmayan kişiler tarafından çarpıtıldığını dile getirdi. Ayrıca ilerleyen süreçte “Bitcoin hikayesinin” kontrolünü bu bilgisiz kişilerden almayı umduğunu da sözlerine ekledi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar