30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Microsoft, Azure Blockchain Servisini Kapatıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Microsoft, bundan 6 yıl önce başlattığı Azure Blockchain servisini Eylül ayında kapatma kararı aldı.

Binance indirim kodu

Microsoft, 10 Eylül 2021’de Azure Blockchain servisini kapatıyor. Mevcutta bu hizmeti kullananlar Eylül ayına kadar destek alabilecekler, ancak o tarihten itibaren destek de verilmeyecek.

Binance indirim kodu

10 Mayıs itibari ile de yeni hesap oluşturma fonksiyonları kapatıldı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu hareket aslında, kurumsal satışlar açısından Azure için iyi bir PR hareketi gibi görünmüyor. AWS’nin en büyük satış noktalarından biri, hemen hemen her şeyi sonsuza kadar destekleyeceklerini iddia etmeleri. Azure şimdi, hizmetleri nispeten kısa sürede kapatabileceklerini ve kapatma olasılıklarının olduğunu açıkça ortaya koydu.

Nasıl başlamıştı?

Microsoft’un Azure Blockchain’e (BaaS) ilk girişi, 2015’te ConsenSys ile Etherum platformunda sunulan bir ortaklıkla başladı. Ocak 2016’nın sonlarında Microsoft, Azure’un DevTest laboratuvarı üzerinde bir ön izleme sundu. Microsoft’un Azure BaaS için kısa vadeli hedefi, sertifikalı bir blok zinciri pazarını kullanıma sunmaktı. Microsoft’un stratejisi ve odak noktası sınırlı sayıda platform yerine her türden blok zinciri kendi platformlarına eklemekti.

Blockchain, kripto para birimi Bitcoin’in temelini oluşturan teknolojidir. Ancak birçok insan, bunun ötesinde çok daha fazla kullanımı olduğunu hissetti. Bir blok zinciri, yalnızca kripto para biriminin değil, diğer kayıt türlerinin tüm işlem geçmişini saklayabilen paylaşımlı bir defterdir. Bu nedenle, başta bankacılık ve finans sektörü olmak üzere bazı işletmelerin ilgisini çekti.

Microsoft başlangıçta Azure BaaS’ın bir önizlemesini sundu, ancak son zamanlarda hizmeti güncellemek için fazla bir şey yapmıyordu. Microsoft’un Azure BaaS ürün sayfasında müşteri olarak GE, J.P. Morgan, Singapore Airlines, Starbucks ve Xbox listelenmektedir.

Microsoft, kullanıcılarına başka bir alternatife geçmeyi öneriyor. Önerilen geçiş platformu olarak ConsenSys Quorum Blockchain Hizmeti seçilmiş gözüküyor. Kullanıcılar ayrıca sanal makineleri kullanarak blok zincirlerini kendi kendilerine yönetmeyi seçebilirler.

İlgili Haber:  Xend Finance, DeFi Hizmetlerini Afrika'ya Taşıyor

Microsoft’tan şirketin neden Azure Blockchain’i kapatmaya karar verdiğine dair resmi bir açıklama gelmedi.

Kurumsal Blockchain’ler gereksiz mi?

Pek çok insan kurumsal blok zincirlerinin gereksiz bir atılım olduğunu düşünüyor. Bir analist kurumsal blok zincirini “hantal bir veritabanı” olarak tanımlıyor. Geçmişte özellikle 2016-2017 yıllarında Bitcoin’in artan popülaritesi ile birlikte kurumsal blok zincir çözümleri araştırılmaya başlanmıştı. Fakat pek çok CEO bu çözümlerin herhangi bir sorunu çözmediğini belirterek mesafeli davranmıştı.

Şimdi gelincen noktada Microsoft’un Azure blok zincir servisini kapatma kararı bunun kanıtlandığını gösteriyor olabilir mi? Kurumsal blok zincirler tamamen gereksiz, hantal veritabanlarından ibaret olabilir mi? Olabilir.

Blok zincir teknolojisi, son derece nadir görülen bir soruna getirilen mükemmel bir çözümdür. Katkıda bulunan hesaplama gücünün ekonomik olarak teşvik edildiği bir ortamda (örneğin madenciliğin olduğu yerlerde) güvenilmeyen düğümler (node) arasında dağıtık bir konsensüs kurmanızı sağlar. Bu, kripto para birimleri için oldukça güzel bir yöntemdir, ancak başka hiçbir şey için kullanılamaz.

“Blockchain” bayrağı altında çok fazla saçma sapan şeyler yapıldı. Milyonlarca dolar, teknik olarak herhangi bir altyapısı olmayan veya blok zincirinin faydası olmayan projelere harcandı ve bu yıllardır devam etmekte. Bakalım daha ne kadar devam edecek.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar