26 Mayıs 2022, Perşembe
24 C
İstanbul

Microsoft ve Alibaba Yeni Bir Ethereum Projesi Başlatıyor!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 9 ay önce

Binance indirim kodu

İnternet korsancılığı dünya çapında her geçen gün daha büyük bir problem olmaya devam ediyor. Bu durum Microsoft ve Alibaba’yı da etkiliyor. Şimdi ise yeni bir Ethereum projesi ile bu soruna çözüm aranacak.

Binance indirim kodu

İnternet korsanları için kötü haber geldi. Bilişim devleri Microsoft ve Alibaba, internet korsancılığına karşı Carnegie Mellon Üniversitesi ile işbirliğine gidiyor. Bu işbirliğinde ise taraflar bir Blockchain teknolojisine yani Ethereum (ETH)’a sırtlarını dayadılar. Söz konusu proje, Yunan mitolojisindeki yüz gözlü bir dev olan Argus’tan esinlenilerek bu ismi alacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ethereum İnternet Korsanlarına Karşı

Ethereum projesi Argus’un white paper’ında, proje için önemli olan dört adet rol bulunuyor. Bunlardan ilki “telif hakkı sahibi” (örneğin bir film için), ikincisi kullanım haklarına sahip olan “lisans sahibi” (örneğin sinemalar), üçüncüsü telif hakkına saldıran “kuralları çiğneyen” ve dördüncüsü ise telif hakkı ihlallerini bildiren “muhbirler” olarak belirlendi. Argus projesinin amacı, sistem üzerindeki telif hakkı ihlallerini bildirmek için bir tür teşvik sistemi olarak tanımlandı.

Dört rolün tamamı farklı bir şekilde temellendirilmiş ve kendilerine özel çalışma alanları var. Amaç ise telif hakkı ihlallerini önlemek için toplumdan bazı raporlar alabilmek. Sistemdeki muhbirler illegal içerikleri yayan kişiler hakkında bilgiler verecek. Ethereum tabanlı filigranlar ile internet korsancılığını azaltmak mümkün olabilir. Bununla birlikte Microsoft da Ethereum teknolojisini güvenli olarak niteledi. Projeyle ilgili Microsoft şu açıklamaları yaptı: “Bu proje ilgili özellikle şu sonuçlara vardık. Güvenilmesi gereken roller dağıtmadan tamamen şeffaf çözümler üretmek mümkündür. Bu durum, korsan karşıtı mücadelede verilen teşvikler açısından bir değişiklik yapılmasının önünü açabilir. Ayrıca Ethereum projesi Argus, kamuya açık Blockchain’ler için bir kullanım senaryosu da oluşturmuş oluyor. Kendi özelliklerinden dolayı güçlü olmasının yanında bu çözüm, bizim efektif optimizasyonlarımız sayesinde ekonomik olarak da uygulanabilir hale geldi.”

İlgili Haber:  Bill Gates, Bitcoin Konusunda “Tarafsız” Olduğunu Açıkladı

İnternet Korsancılığı Her Yıl Milyarlarca Dolar Zarara Neden Oluyor

İnternet korsancılığı, dün olduğu gibi bugün de üzerinde durulan bir konu olmayı sürdürüyor. Her yıl korsan videolar 230 milyar kez izleniyor. Bununla birlikte yalnızca ABD ekonomisi her yıl 29 milyar dolar ila 71 milyar dolar kayıp yaşıyor. Korsan içerikler özellikle film sektörünü etkiliyor. İstatistiklere göre, dijital korsancılık nedeniyle küresel olarak her yıl 40 milyar dolar ila 97.1 milyar dolar kadar kaybediliyor. Kayıplar ekonomi alanında da sınırlı kalmıyor, müzik korsancılığı nedeniyle ABD’de her yıl yaklaşık olarak 70.000 adet iş potansiyeli kayboluyor. Ethereum kullanılan son proje ile bu durumun ne kadar düzeltileceğini zaman gösterecek.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar