MicroStrategy, 1 Milyar Dolarlık Daha Bitcoin Yatırımı Yapabilir

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bulut yazılım firması MicroStrategy, halihazırda hazinesindeki varlıkların büyük çoğunluğunu Bitcoin’de tutuyor.

blank

Haberin Özeti

  • MicroStrategy, 1 milyar Dolarlık Bitcoin yatırımı yapabilir.
  • Firma, SEC’e yaptığı son dosyalama ile bu seçeneğin önünü açmış gibi görünüyor.

MicroStrategy, 1 milyar Dolarlık bir Bitcoin yatırımı yapmaya hazırlanıyor olabilir.

blank

Bulut yazılım şirketi MicroStrategy, geçtiğimiz gün, Açık Piyasa Satış Sözleşmesi yoluyla A sınıfı hisse senedinin halka açık satışı için Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) gerekli raporlamaları yaptı. Bu tür açık uçlu anlaşma bir, firmanın ihtiyaçlarına bağlı olarak “zaman zaman” hisse senedi satışı yapmasına olanak sağlar.

Hisse Senedi Satışından Elde Edilen Gelir Bitcoin Alımı İçin Kullanılacak

Firma, SEC’e gönderdiği raporda, “Bu izahname kapsamında sunulan herhangi bir A sınıfı hisse senedi satışından elde edilen net geliri, Bitcoin alımı da dahil olmak üzere genel kurumsal amaçlarımız için kullanmayı planlıyoruz.” dedi.

MicroStrategy, gelirlerini “kesin” bir şekilde Bitcoin satın almak için kullanacağını söylemese de, CEO Michael Saylor geçen yıl BTC’ye ilk yatırım yaptığından bu yana firmanın genel stratejisi bu yönde ilerliyor. Firma, hazinesinde 92.079 BTC’ye (şu anda yaklaşık 3.7 milyar Dolar) sahip.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Öte yandan geçen hafta şirket borcunda 500 milyon Dolarlık satış yapıldı. Bu riskli strateji biraz tepki çekti. MicroStrategy’nin SEC dosyalamasındaki “ileriye dönük açıklamalar” bölümünde de buna değinildi. Firma konu ile ilgili, “Bitcoin varlıklarımızın konsantrasyonu, BTC satın alma stratejimizin doğasında bulunan riskleri artırıyor. Borcumuzun ödenmesi önemli miktarda nakit gerektirecek.” ifadelerini kullandı.

MicroStrategy’nin Bitcoin ile İlgili Riskli Stratejisi

Elbette her şirket risklerle karşı karşıyadır; ancak kripto para piyasasında aktif bir oyuncu olarak MicroStrategy bunu daha sık yaşıyor. Firma, Ağustos ayında ilk 21.454 Bitcoin’ini 11.653 Dolara satın aldığından bu yana kripto paranın fiyatı Haziran ayında 33.500 Doların altına düşmeden önce Nisan ayında 63.498 Dolarlık rekor seviyesini gördü. Nomics’e göre BTC fiyatı şu anda 40.000 Dolar civarında seyrediyor.

Bitcoin’deki herhangi bir aşağı yönlü dalgalanma eğiliminin, giderek daha fazla korelasyona sahip bir varlık olan MicroStrategy hisse senedinin fiyatını da aşağı çekeceği ve aynı zamanda şirketin zamanında borç ödemesi yapmasını da zorlaştıracağı belirtiliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Kraken Analistleri: “Bu Seviye Tutulursa Bitcoin Bu Yılın Sonuna Kadar Yeni Bir Rekor Kırabilir”

Kripto para analizcilerine göre Bitcoin bir “şimdi ya da hiç” dönemi yaşıyor ve 40.000 dolara kadar taşıdığı rallisini sürdürebilirse...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend