5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

MicroStrategy, 1 Milyar Dolarlık Daha Bitcoin Yatırımı Yapabilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bulut yazılım firması MicroStrategy, halihazırda hazinesindeki varlıkların büyük çoğunluğunu Bitcoin’de tutuyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • MicroStrategy, 1 milyar Dolarlık Bitcoin yatırımı yapabilir.
  • Firma, SEC’e yaptığı son dosyalama ile bu seçeneğin önünü açmış gibi görünüyor.

MicroStrategy, 1 milyar Dolarlık bir Bitcoin yatırımı yapmaya hazırlanıyor olabilir.

Binance indirim kodu

Bulut yazılım şirketi MicroStrategy, geçtiğimiz gün, Açık Piyasa Satış Sözleşmesi yoluyla A sınıfı hisse senedinin halka açık satışı için Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) gerekli raporlamaları yaptı. Bu tür açık uçlu anlaşma bir, firmanın ihtiyaçlarına bağlı olarak “zaman zaman” hisse senedi satışı yapmasına olanak sağlar.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Hisse Senedi Satışından Elde Edilen Gelir Bitcoin Alımı İçin Kullanılacak

Firma, SEC’e gönderdiği raporda, “Bu izahname kapsamında sunulan herhangi bir A sınıfı hisse senedi satışından elde edilen net geliri, Bitcoin alımı da dahil olmak üzere genel kurumsal amaçlarımız için kullanmayı planlıyoruz.” dedi.

MicroStrategy, gelirlerini “kesin” bir şekilde Bitcoin satın almak için kullanacağını söylemese de, CEO Michael Saylor geçen yıl BTC’ye ilk yatırım yaptığından bu yana firmanın genel stratejisi bu yönde ilerliyor. Firma, hazinesinde 92.079 BTC’ye (şu anda yaklaşık 3.7 milyar Dolar) sahip.

Öte yandan geçen hafta şirket borcunda 500 milyon Dolarlık satış yapıldı. Bu riskli strateji biraz tepki çekti. MicroStrategy’nin SEC dosyalamasındaki “ileriye dönük açıklamalar” bölümünde de buna değinildi. Firma konu ile ilgili, “Bitcoin varlıklarımızın konsantrasyonu, BTC satın alma stratejimizin doğasında bulunan riskleri artırıyor. Borcumuzun ödenmesi önemli miktarda nakit gerektirecek.” ifadelerini kullandı.

MicroStrategy’nin Bitcoin ile İlgili Riskli Stratejisi

Elbette her şirket risklerle karşı karşıyadır; ancak kripto para piyasasında aktif bir oyuncu olarak MicroStrategy bunu daha sık yaşıyor. Firma, Ağustos ayında ilk 21.454 Bitcoin’ini 11.653 Dolara satın aldığından bu yana kripto paranın fiyatı Haziran ayında 33.500 Doların altına düşmeden önce Nisan ayında 63.498 Dolarlık rekor seviyesini gördü. Nomics’e göre BTC fiyatı şu anda 40.000 Dolar civarında seyrediyor.

İlgili Haber:  Tesla Bitcoin Yatırımından 101 Milyon Dolar Kâr Ettiğini Açıkladı

Bitcoin’deki herhangi bir aşağı yönlü dalgalanma eğiliminin, giderek daha fazla korelasyona sahip bir varlık olan MicroStrategy hisse senedinin fiyatını da aşağı çekeceği ve aynı zamanda şirketin zamanında borç ödemesi yapmasını da zorlaştıracağı belirtiliyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar