29 Mayıs 2022, Pazar
25.5 C
İstanbul

MicroStrategy Bitcoin Yüzünden 424 Milyon Dolar Kaybetti! Şirket BTC Yanlısı Tutumunu Sürdürecek mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

2021 yılının ilk yarısındaki 424 milyon dolarlık kayba rağmen MicroStrategy şirketi mevcut “dijital varlık stratejisine” devam etmek istiyor. Michael Saylor’ın Bitcoin ile ilgili aklında ne var?

Binance indirim kodu

MicroStrategy şirketinin 2021 yılının ikinci çeyreğine dair kazanç raporlarını açıklamasıyla birlikte açıklama yapan CEO Michael Saylor, kağıt üzerindeki büyük kayıplara rağmen şirketinin Bitcoin ile ilgili izlediği stratejiye devam edeceğini açıkladı.

Binance indirim kodu

MicroStrategy’nin Bitcoin yatırımları, BTC fiyatının kendisine ait tüm zamanların en yüksek fiyat rekorunu kırdığı 64.805 dolar seviyesinin ardından gerçekleştirdiği değer düşüşüyle birlikte toplamda 689.6 milyon dolarlık bir kayıp yaşadı. Şu anda MicroStrategy şirketi değeri toplamda 2.051 milyar dolar olan 105.085 adet BTC’yi bünyesinde bulunduruyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

MicroStrategy’nin Bitcoin Yatırımı Kayıplara Rağmen Büyük Oranda Kar Getirdi

Bununla birlikte söz konusu kayıp yalnızca kağıt üstünde kayıp olarak nitelendirilebilir çünkü bu kayıp nakde dönüştürülmedi. Şirketin tüm Bitcoin yatırımları göz önüne alındığında, bu yatırımların 1 milyar doların üzerinde net kar getirdiği görülebiliyor. Bu bağlamda MicroStrategy’nin satın aldığı Bitcoin’lerin çoğunu 2020 yılının Ağustos, Eylül ve Aralık aylarında bünyesine kattığını da unutmamak gerekiyor.

MicroStrategy’nin tüm Bitcoin’lerini satın aldığı ortalama değer ise yaklaşık olarak 26.000 dolar civarında bulunuyor. Bu yazının yazıldığı anlarda Bitcoin fiyatının 41.544 dolar olduğu düşünüldüğünde şirketin ne kadar karda olduğu anlaşılabilir.

Şirketin CEO’su Michael Saylor ayrıca Bitcoin Madenciliği Konseyi’nin de başkanlığını üstleniyor. İlk toplantısını kısa bir süre önce yapan konsey, Elon Musk’ı davet etmemeyi seçmişti. Elon Musk Bitcoin fiyatının rekor kırmasının ardından çevresel endişeleri bahane ederek CEO’su olduğu Tesla şirketinin artık BTC ile elektrikli otomobil satmayacağını açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından Bitcoin fiyatı adeta uçurumdan aşağı yuvarlandı.

İlgili Haber:  Her Üç Yatırımcıdan Biri Bitcoin Trenini Kaçırdığını Düşünüyor

Çin de benzer bir şekilde BTC madenciliğine karşı sert tedbirler aldı. Bunun üzerine Çinli kripto para madencileri “büyük madenci göçü” adı verilen olay ile birlikte Çin dışına taşındı. Ülke dışına taşınan madencilerin büyük çoğunluğunun operasyonlarını ABD’de devam ettireceği düşünülüyor. ABD’nin birçok eyaleti adeta bu madencileri kapışmış ve kendilerine çekebilmek için çeşitli teşvikler vaat etmişlerdi. ABD’nin Teksas eyaleti özellikle ucuz enerji ve kripto para dostu sayılabilecek yasalarıyla birlikte madenciler arasında gözde bölgelerden biri olmayı sürdürüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar