2 Aralık 2022, Cuma
11.9 C
İstanbul

MicroStrategy CEO’su: 250 Trilyon Dolarlık Sorunun Çözümü Bitcoin

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Michael Saylor, “alternatif varlık” terimini yeniden tanımlıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Michael Saylor, MicroStrategy’nin CEO’su olarak tanınıyor.
  • Saylor, halka açık şirketin son Bitcoin alımını açıkladı.
  • Saylor, Bitcoin olmayan çoğu varlığın genişlemeci para politikasından olumsuz etkilendiğini düşünüyor.

MicroStrategy, Ağustos ve Eylül aylarında 38.250 Bitcoin satın alan bir iş analizi firması olarak dikkat çekmişti. Şirket, bünyesinde, diğer halka açık şirketlerin toplamından daha fazla Bitcoin tutuyor.

Binance indirim kodu

Şirketin 425 milyon dolarlık satın almasının (şimdiki değeri 520 milyon dolara yakın) arkasındaki sebebi açıklayan Saylor, alternatif varlıklar için 250 trilyon dolarlık bir pazar olduğunu söyledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Saylor’a Göre Bitcoin Dışındaki Her Şey Alternatif Varlık

Saylor’a göre “Dünyadaki tüm varlıkların %99.9’u” alt varlıklara ait. Bunlar, 250 trilyon dolarlık tahvil, hisse senedi, gayrimenkul, değerli metaller ve türevler. Oysa yalnızca Bitcoin’in 250 milyar dolarlık bir piyasa değeri var.

Alternatif varlıklar tipik olarak hisse senedi, tahvil veya sertifika olmayan diğer birimler olarak tanımlanır; bu nedenle Saylor, varlık kategorilerini yeniden sınıflandırıyor olabilir. Ona göre, Bitcoin olmayan her şey bir “alt varlık”dır.

Saylor’un kriterleri kullanıldığında, bu varlıkların, büyük olasılıkla, 500 trilyon dolara yakın bir değere sahip olduğu tahmin ediliyor. Tek başına küresel emlak piyasasının değerinin 280.6 trilyon Dolar olduğu düşünüldüğünde, bu sayılar daha da dikkat çekiyor.

Çözüm Bitcoin

Sayıdan bağımsız olarak, Saylor’un vurgu yaptığı nokta daha farklı. Federal Rezerv’in parasal arzı artırma ve önceki %2’lik enflasyon hedefini aşma politikasına atıfta bulunan Saylor, “Parasal arzı genişlettiğiniz bir ortamda, paranın enerjisini de emiyorsunuz. Tüm hisse senetleri, tüm tahviller ve diğerleri, kendi iskonto oranıyla değerlenmelidir.” dedi.

Ve Saylor’un gözündeki 250 trilyon dolarlık sorun da tam olarak bu: Bir para biriminin satın alma gücü düştükçe tüm bu varlıklar gerçek anlamda daha az değere sahip oluyor.

İlgili Haber:  Deutsche Börse ve Commerzbank, NFT Pazar Yeri Geliştirecek

Saylor’a göre çözüm, sabit bir arza sahip olacak ve enflasyonist olmayacak şekilde tasarlanmış Bitcoin.

Saylor, “İnsanların %99.9’u çözümü anlamıyor.” dedi. Ancak 250 milyar dolarlık piyasa değeri göz önüne alındığında, hükümetlerin, bilgisayar korsanlarının ve diğerlerinin Bitcoin’i ortadan kaldırabileceği noktayı geride bıraktık.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar