8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

MicroStrategy Hazinesindeki Bitcoinleri Satacak mı?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 3 ay önce

Binance indirim kodu

Bitcoin’e çok büyük miktarlarda yatırım yapan MicroStrategy Bitcoin’in 27.000’leri görmesiyle birlikte zor günler geçiriyor.

Binance indirim kodu

MicroStrategy hisseleri son 6 ayda %75 oranında düştü. Bugün gün içinde hafif toparlanma emareleri gösterdi ve %18 arttı. Ne inişler ne de çıkışlar sürpriz değil. Şirket, Michael Saylor’un tüm yatırımlarını yaptığı Bitcoin’deki yükseliş ve düşüşleri birebir izliyor. Bitcoin düşünce hisseler de düşüyor, artınca hisseler de artıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

MicroStrategy, milyarlarca dolar değerinde biriken iki yıllık, borçla beslenen bir Bitcoin satın alma çılgınlığı yaşıyor. Şirket son iki yılda kurumsal odağını yazılım geliştirmekten Bitcoin yatırımına kaydırdı.

Piyasada borçlanma ile ilgili kurallar çok nettir. Krediler genellikle teminat gerektirir ve borç vadesi geldiğinde bazen devasa anapara bakiyelerini geri ödemeniz gerekir. MicroStrategy, bu yükümlülüklerin her ikisiyle de bugün karşı karşıya. Bitcoin bu hafta 26.000 doların altına düştü ve MicroStrategy üzerindeki baskıyı artıran fiyat seviyelerine ulaştı.

Şirketin hisseleri, Bitcoin bozgununun ortasında son birkaç hafta içinde değerinin yarısından fazlasını kaybetti. Şirketin çürük tahvilleri de düşüş yaşadı ve Perşembe günü bir noktada dolar bazında 72 sentin altına geriledi ki buralar ciddi sıkıntılı seviyeler.

[Limenya notu: Çürük tahvil ekonomik bir terimdir. Junk bond olarak bilinir. Bir şirketin mali gücü, toplam borçlarının ana para ve faizini karşılamak için yetersiz kaldığı zaman geri ödenmesi yüksek risk taşıyan garantisiz tahvil türüdür. Yüksek faizle çıkartılırlar ve güvencesiz olarak tanımlanırlar.]

MicroStrategy, Mart ayında üç yıllık bir krediyle 205 milyon dolar borç alıp Bitcoin satın almıştı. Binlerce Bitcoin, 410 milyon dolardan düşük bir değerde olmama koşuluyla teminat olarak rehin edildi. Bitcoin yaklaşık 21.000 dolara düşerse, şirketin daha fazla teminat vermesi gerekecek.

Şirketin hisseleri son altı ayda %75 düşüş yaşadı.
Şirketin hisseleri son altı ayda %75 düşüş yaşadı.

Michael Saylor, Salı günü Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, MicroStrategy’nin krediyi ödeyebileceği ek 115.109 Bitcoin’e sahip olduğunu söyleyerek yatırımcılara güvence verdi. Bitcoin 3.562 doların altına düşerse, şirket başka teminat verebilir, diye yazdı.

Tabii şirketin borçları sadece bu krediler değil. Bir de tahviller var.. MicroStrategy’nin iki dönüştürülebilir tahvil ve bir çürük tahvilden (junk bond) oluşan toplam 2.2 milyar dolarlık borcu daha var ve bu borcun vadesi 2025 ile 2028 arasında dolacak. Şu an MicroStrategy’nin toplam 129.218 Bitcoin’i bulunuyor. Olası kötü bir senaryoda anaparayı tamamen ödeyebilmeleri için bu Bitcoin’lerin her birinin kabaca 18.600 doların üzerinde işlem görmesi gerekiyor.

İlgili Haber:  Boğa Koşusu Devam Ediyor: MicroStrategy, 50 Milyon Dolar Değerinde Bitcoin Satın Aldı

205 milyon dolarlık kredi için ilk vade Mart 2025’te doluyor. Ardından, Aralık 2025’te vadesi dolacak 650 milyon dolarlık dönüştürülebilir borçlar geliyor. Bu borçları Eylül 2025’te 500 milyon dolarlık başka bir vadesi dolacak olan kredi takip ediyor. Yani 2025 yılı şirket için oldukça önemli çünkü önünde ödemesi gereken büyük miktarlarda borçlar bulunuyor.

MicroStrategy’nin orijinal yazılım geliştirme işi, tüm borcu geri ödemek için yeterli kazanç sağlamıyor. Dolayısıyla şirket borçlarını ödeyebilmek için tamamen Bitcoin’e bağlanmış durumda.

Yukarıda belirttiğimiz bu çürük ya da önemsiz tahviller (junk bond) yatırımcılar için önemli bir aşağı yönlü koruma sağlıyor – şirketin pozitif nakit akışı ve yazılım fikri mülkiyeti ile satın aldığı Bitcoin ile bir güvence sağlıyor, bu da riskten kaçınan borç yatırımcılarını borcu satın alma konusunda daha rahat hale getiriyor.

Ancak şirketin ana işi olan yazılım geliştirme de düşüşler yaşıyor. Gelir, 2022’nin ilk çeyreğinde %2.9 düşüşle 119 milyon dolara düştü. Bu, MicroStrategy’nin Bitcoin yatırım stratejisini Ağustos 2020’de başlatmasından bu yana en düşük üç aylık geliri.

Özetlemek gerekirse şirketin Bitcoin’lerini kolay kolay satması pek olası değil. Çünkü asıl işinden elde edeceği kazançla kredilerini ödemesi mümkün değil. Saylor tamamen Bitcoin’e bel bağlamış durumda..

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar