Microstrategy şirketinin CEO’su Michael Saylor, şirketin geçtiğimiz günlerde satın aldığı Bitcoin’i (BTC) 100 yıl boyunca elinde tutacağını ve satmaya niyeti olmadığını söyledi.

Bir iş zekâsı ve mobil yazılım firması olan Microstrategy, 11 Ağustos’ta 21.454 BTC’yi 250 milyon dolara satın aldığını açıklamıştı. Bu yatırım şu anda 278 milyon doların üzerine çıktığı için şirket, iki ayda %11’lik bir kâr elde etmiş oldu. Firma o tarihten itibaren daha fazla Bitcoin satın almaya devam etti.

Real Vision CEO’su Raoul Pal ile yaptığı yeni bir röportajda Saylor, 250 milyon dolarlık yatırım kararının, yönetim kurulu ile firmanın yatırımcıları, denetçileri ve yöneticileri arasında yapılan bir tartışmanın ardından alındığını söyledi. Bu kararın bir spekülasyon ya da riskten korunma olmadığını belirten Saylor, Bitcoin’i benimseyerek bilinçli bir kurumsal strateji geliştirdiklerini açıkladı.

Microstrategy, en son yaşanan küresel ekonomik belirsizliğe yanıt olarak hazinesini yeniden yapılandırmaya ve uzun vadeli bir değer deposu sağlamaya uygun varlıkları keşfetmeye karar vermişti.

Ancak 100 yıllık bir ihtimale sahip çeşitli seçenekleri değerlendirdikten sonra Saylor, Bitcoin’in tek seçenek olduğuna karar verdiklerini açıkladı. Vergi ve harçların neredeyse diğer tüm varlıkları öldürdüğünü ifade eden CEO, öldürülmeyenlerin de bir CEO, hükümet veya ülke tarafından kontrol edildiği için sakat kaldığını söyledi.

Öte yandan Bitcoin’in zamanla geliştiğini, bu sayede zorlaşarak güçlendiğini ve hızlandığını hatırlatan Saylor, BTC için “şifrelenmiş bir enerji duvarıyla korunan sibernetik bir eşek arıları kovanı” benzetmesini yaptı.

Ethereum’un henüz kat edecek çok yolu var

Bitcoin’e bir alternatif olarak Ethereum’a da bakan CEO, işlevselliğin peşinde oldukları için bu karşılaştırmayı yapamadıklarını ve Ethereum’un hâlâ kanıtlanması gerektiğini vurguladı. Ethereum’un merkezileştirilmiş rakiplerinin bulunduğunu belirten Saylor, bu tokenin işlevsel mimari itibariyle henüz tamamlanmadığını açıkladı.

İlgili Haber:  Bitcoin Boğası Tim Draper, Altcoin Portföyünün Sırlarını Açıkladı

Bitcoin’in diğer tüm kripto para birimleri ile karşılaştırıldığında çok büyük olmasının, piyasanın size adeta “bir kazanan var ve bu kazanan bütün dünyayı yiyor” diye haykırdığı anlamına geldiğini ifade eden Saylor, Bitcoin’in dünyanın en iyi teminatı olduğunu ve altın veya başka herhangi bir emtiayla karşılaştırılamayacağını iddia etti. 100 milyon doların 100 yıl boyunca nakit olarak elde tutulması durumunda bunun %99’unun kaybedileceğini ve altının da en iyi ihtimalle %85’inin kaybedileceğini belirten CEO, Bitcoin’in altından milyon kat daha iyi olduğunu ve ona yakın hiçbir şeyin bulunmadığını söyledi.

Saylor, sahip olduğu uzun vade zihniyetinin insanlar tarafından anlaşılmadığınından yakınarak kendisinin Bitcoin’i, 100 yıl sonra işini devralacak adamı ve bu adam tarafından işe alınacak adam için çalışacak o adamı düşünerek aldığını ve bunun oldukça uzun bir yolculuk olduğunu söyledi.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın