2014’te kurulan Ledger, çoğunlukla tüketiciye dönük donanım cüzdanlarıyla tanınıyor olsa da şirketin ürünlerinden sorumlu başkan yardımcısı Jean-Michel Pailhon’a göre, geçen yıldan beri tüketicilerin yanı sıra bir dizi işletme de Ledger Vault kullanmaya başladı. Kurumsal müşterilere saklama çözümleri sağlamaya odaklanan bu ürünü hazırlayan ekip şu anda MicroStrategy’yi ürününün bir avantajı olarak satmaya başladı.

MicroStrategy, hazinesinin büyük bir bölümünü Bitcoin’e (BTC) dönüştürerek Ağustos 2020’de sıçrama yapan bir iş zekası şirketiydi. Daha yakın zamanda, 50 milyon dolar değerinde Bitcoin satın alan Square, varlıklarını güvence altına almak için şirket içi açık kaynaklı bir SubZero çerçevesi geliştirdi.

Pailhon, dijital varlıkların yönetimi için her ikisinin de HSM’leri (Donanım Güvenlik Modüllerini) kullandığını söyledi. HSM’lerin, kritik verilerin güvenliğini sağlamak için onlarca yıldır kullanılmakta olan ve genellikle yenilmez kabul edilen aygıtlar olduklarını belirten Pailhon, SubZero’nun da harika bir çerçeve olduğunu ve HSM’lerin hem nasıl konumlandırılacağını hem de nasıl yönetileceğini iyi bilen Square gibi teknoloji şirketleri için oldukça uygun olduğunu açıkladı. Ledger’ın bunları müşterileri için ayarlayacağı ve müşterilerin ise “nasıl çalıştığını bilmelerine gerek olmadan sadece çözümü kullanmaları gerekeceği” kaydedildi.

MicroStrategy gibi bir şirkete katılım konusunda da tavsiyelerde bulunan Pailhon; ilk adımlardan birinin, işlemlerin yetkilendirilmesine kaç kişinin dahil olacağına karar vermek olacağını ve tipik bir kurulumun 3’te 2 imza gerektireceğini söyledi. Tüm özel anahtarların bir HSM’de saklanacağını belirten Pailhon, aynı zamanda özel anahtarların bazı kısımlarının da birkaç fiziksel kasada saklanabileceğini ifade etti.

Bir şirket görevlisinin bir işlem başlatmak istediğinde, Ledger Vault’da oturum açıp istenen işlemi gireceği ve ardından, üç imza sahibine de bir bildirim gönderileceği kaydedildi. İmza sahiplerinin bu bildirimleri onaylamak için oturum açmaları ve Ledger Blue donanım cüzdanlarını bilgisayarlarına bağlamaları gerektiğinin altının çizen başkan yardımcısı, son olarak işlemi imzalamak için benzersiz Ledger Blue pinlerini girmeleri gerektiğini hatırlattı. Ayrıca minimum imza sayısının henüz yetkilendirilmemiş olması koşuluyla, imzacılardan birinin işlemi tamamen iptal etmeyi seçmesini içeren ek bir koruma katmanının da mevcut olduğu hatırlatıldı.

İlgili Haber:  Bitcoin Fiyat Metriği, ABD Seçimlerinden Sonra 15 Bin Dolarlık Artış Gösteriyor

Pailhon, Ledger sunucu uygulamayı sağlasa ve HSM altyapısıyla ilgilense de müşterinin kendi eylemlerinin sorumlusu olarak hareket ettiğini açıkladı. Bunun bir sorun teşkil edebileceğini çünkü bazı şirketlerin kanunen düzenlenmiş bir koruyucu kullanması gerekebileceğini belirten Pailhon, yine de bunun gerçek bir zorluk oluşturmadığını ve denetime tabi bir saklayıcıya ihtiyaç duyulması durumunda kurallara göre düzenlenmiş bir kurumdan işlem sürecinde imzacılardan biri olmasının istenebileceğini kaydetti.

Bu arada MicroStrategy, ilgili riskleri kamuya açık bir şekilde kabul etmesine rağmen, Bitcoin sorumlularının adını vermedi. BTC varlıklarının çoğunu yerleşik kripto para saklayıcılarıyla tuttuklarını belirten şirket; başarılı bir güvenlik ihlalinin veya siber saldırının, saklama anlaşmalarının sigorta veya tazminat hükümleri kapsamına girmeyecek şekilde sahip oldukları bu BTC varlıklarının kısmen veya tamamen kaybına neden olabileceğini ifade etti.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın