2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

MicroStrategy’nin Bitcoin Zararı 1.5 Milyar Doları Geçti!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

MicroStrategy 2020 yazında toplu olarak Bitcoin satın almaya başladığında, şirketin CEO’su Michael Saylor enflasyonun nakit parayı değersiz hale getireceğini düşündüklerinden Bitcoin aldıklarını söylemişti. O zamandan beri şirketin biriktirdiği Bitcoin’ler 1.5 milyar dolardan fazla değer kaybetti.

Binance indirim kodu

Teknik olarak, düşüş, şirket satın aldığı herhangi bir Bitcoin’i satıncaya kadar ABD muhasebe kuralları gereği şirket için sadece kağıt üzerinde bir kayıptır, ancak sonuçları vardır. MicroStrategy ikinci çeyrek sonuçlarını bildirdiğinde büyük olasılıkla önemli bir değer düşüklüğü (impairment lost diye bilinen değer düşüklüğü satın alınan bir zamanla değersiz hale gelmesiyle yaşanan kayba verilen addır) yazmaları gerekecek.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

MicroStrategy’nin hisse senetleri Perşembe günü sona eren çeyrekte %66 düştü ve Bitcoin’in %59 düşüşünü geride bıraktı.

Michael Saylor ise eleştirileri ve endişeleri görmezden geliyor gibi görünüyor. Stratejisine bağlı bir şekilde devam eden Saylor, on yıldan fazla bir süredir en büyük fiyat düşüşünü yaşamasına rağmen hazinesine Bitcoin katmaya devam ediyor.

MicroStrategy’nin Bitcoin hazinesi ilk çeyreğin sonunda yaklaşık 5.9 milyar dolar değerindeydi. Haziran sonunda Bitcoin’in 18.900 dolar civarına inmesiyle şirketin hazinesinin değeri de yaklaşık 2.4 milyar dolara düştü ki bu sadece üç ay öncesine göre %58 kayıp demek.

MicroStrategy’nin başkanı ve CFO’su Phong Le, 3 Mayıs’ta yaptığı bir konferans görüşmesinde, “Stratejimize bağlılık için, Bitcoin’i uzun vadeli elde etmeye ve elde tutmaya çalışıyoruz. Bitcoin varlıklarımızı uzun vadeli varlıklar olarak görüyoruz ve şu anda Bitcoin satışı yapmayı planlamıyoruz” dedi.

MicroStrategy’de hazine ve yatırımcı ilişkileri kıdemli direktörü Shirish Jajodia, benzer şekilde şirketin Bitcoin satma planı olmadığını söyledi. Jajodia, MicroStrategy’nin “sağlam sermaye yapısı” nedeniyle kısa vadeli dalgalanmalardan etkilenmeyeceğini de sözlerine ekledi.

İlgili Haber:  MicroStrategy 94 Milyon Dolarlık Bitcoin Daha Aldı: Şirketin Toplam BTC Varlığı 124.391’e Ulaştı!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na Çarşamba günü yapılan bir bildirime göre, MicroStrategy, kripto piyasası çöküşünün zirvesinde, 3 Mayıs ile 28 Haziran arasında her biri yaklaşık 20.817 dolar karşılığında yaklaşık 10 milyon dolar değerinde 480 Bitcoin daha satın aldı.

Böylece şirket, her biri yaklaşık 30.665 $ ortalama fiyatla satın alınan yaklaşık 129.699 Bitcoin’e sahip.

Yine de, dijital varlıkların bazı savunucuları, Saylor’un stratejisinin yanı sıra uzun vadede son fiyat düşüşü konusunda endişesiz görünüyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar