Hemen hemen herkes zaman zaman baş ağrısı yaşar. Peki bunun migren mi yoksa normal baş ağrısı mı olduğunu nasıl anlarsınız? Aşağıdaki farklılıklara bir göz atın ve doktora gitmeden önce ne tür bir hastalığa sahip olduğunuzu öğrenin.

Migren mi Baş Ağrısı mı?

Migren atağı genellikle başın bir tarafına odaklanır. Ağrı genellikle sıkı bir çarpıntı ya da sıkma olarak başlar ve daha sonra konsantre ve şiddetli bir ağrıya yoğunlaşır.

Yaşadığınız şey bir migren atağı ise, atak esnasında ışık ve gürültüye duyarlı olursunuz. Fiziksel iş durumu daha da kötü yapacaktır. Yani, çoğu zaman migren krizi yaşayan insanları karanlıkta kapalı odalarda yatıyor bulacaksınız. Çoğu migren hastasında ataklar sırasında bulantı ya da iştah eksikliği görülür. Dahası, aynı zamanda aşırı sıcaklık veya soğuktan muzdarip olabilir.

 

Tansiyon veya sinüs enfeksiyonu gibi diğer hastalıklardan dolayı ortaya çıkan baş ağrısı, yukarıda saydığımız semptomları göstermez. Tansiyondan dolayı oluşan baş ağrısı genelde başın ön kısmında ya da alında hissedilir ve boyundan aşağıya doğru omuzlara kadar iner. Sinüsten dolayı oluşan baş ağrısında ise genelde burun akması ve ateş olur. Bu semptomlar baş ağrısını migrenden açık olarak ayırt etmeye yarayan semptomlardır.

Migren ile Baş Ağrısı Arasındaki Fark

Migren kafadaki kan damarlarının daralma ve genişlemesi (dilatasyon) sonucu oluşur. Migrenin tetiklenmesinde yiyeceklerdeki tiramin (başta peynir olmak üzere bazı gıda maddelerinde bulunan bir tür aminoasit) gibi bir dizi değişik nedenler olabilir. Kalıtım bu hastalıkta büyük bir rol oynar ve anneden kıza aktarılma olasılığı yüksektir.

Baş ağrısına stres ve yorgunluk sebep olabilir. Ayrıca alkol, göz yorgunluğu, sinüs enfeksiyonu veya kötü duruş/oturuş gibi faktörlerin sonucunda da baş ağrısı oluşabilir. Bu faktörler temel olarak, kişi tarafından kontrol edilebilir faktörlerdir. Normal baş ağrısının kalıtım ile bir ilgisi yoktur.

Doktorunuz migren için önleyici ve abortif ilaçlar verebilir. Abortif ilaçlar migreni akim bırakır ve etkisiz hale getirir. Örneğin Non-steroidal antienflamatuar ilaçlar (NSAID) gibi.

Önleyici ilaçlar ise atakların yoğunluğunu azaltmak ve daha az sıklıkla ortaya çıkmalarını sağlamak için verilir.

Baş ağrıları ise semptoma bazlı değerlendirilir ve ona göre ilaç verilir. Örneğin baş ağrınızı dindirmek için hafif ağrı kesiciler verilebilir. Eğer baş ağrınız sinüs enfeksiyonu kaynaklı ise doktorunuz size antibiyotik önerebilir. Baş ağrınız tansiyon kaynaklı ise stres giderici ilaçlar veya egzersiz tavsiyelerinde bulunacaktır.

Migren ile baş ağrısı arasındaki fark bu şekilde. Sizin de eklemek istedikleriniz var ise lütfen yorum bırakın.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın