Mikroişlemci ile Mikrodenetleyici Arasındaki Fark

Son güncelleme: 4 ay önce

Mikroişlemci (microprocessor) ile mikrodenetleyici (microcontroller) genelde karıştırılır. Her ikisi de gerçek zamanlı uygulamalar için tasarlanmıştır. Çok fazla ortak özelliğe sahip oldukları gibi çok büyük farklılıklara da sahiptirler. Fiziksel olarak birbirinden ayırt etmek zordur. 6 pinden 100 pine kadar farklı versiyonları vardır.

 

Mikroişlemci ile Mikrodenetleyici Arasındaki Fark

Mikroişlemci

Mikroişlemci içinde sadece CPU bulunan bir mikroçiptir. Örneğin Pentium 1,2,3,4, Core Duo, i3, i5, i7 vs birer mikro işlemcidir. Bu mikroişlemciler RAM, ROM ve diğer çevre birimlerine sahip değillerdir. Sistem tasarımcıları bu parçaları dışarıdan ekleyip bunları fonksiyonel hale getirebilir. Örneğin sadece i7 mikroişlemci tek başına bir işe yaramaz ama bu mikroişlemciye ram eklediğinizde bunu fonksiyonel hale getirebilirsiniz. Mikroişlemci uygulamalarına örnek olarak masaüstü bilgisayarlar, laptoplar ve tabletler gösterilebilir.

Mikroişlemci görevlerin spesifik ve tanımlı olmadığı işleri yapar. Örneğin oyun geliştirme, yazılım geliştirme, oyun oynama, fotoğraf düzenleme, doküman oluşturma gibi işlemlerde mikroişlemciler kullanılır. Burada input ve output önceden tanımlı değildir. Bu uygulamalar RAM, ROM, I/O portları gibi çok fazla kaynağa ihtiyaç duyar. Mikroişlemcilerin saat hızı mikrodenetleyicilere göre daha yüksektir. Mikroişlemciler 1GHz’in üzerinde çalışırken, mikrodenetleyiciler 30-50MHz arasında değişir.

Mikrodenetleyici

Fakat mikrodenetleyiciler için aynı durum söz konusu değildir. Mikrodenetleyiciler bir CPU ile birlikte sabit bir RAM ve diğer gömülü çevre birimlerine sahiptir. Hatta mikrodenetleyicilere mini bilgisayar da denir. Zira bir çip üzerinde RAM, CPU ve diğer çevrebirimleriyle birlikte bir nevi küçük bir bilgisayar gibi tek başına çalışabilir.

Mikrodenetleyiciler bazı özel görevleri yapmak için tasarlanır. Özel derken input/output yani girdi ve çıktının tanımlı olduğu görevleri kastediyorum. Girdiye bağlı olarak bir çıktı verirler. Örneğin klavye, mouse, bulaşık makinesi, mikrodalga, araba, motor, telefon, saat vs.

  Intel Core i3, i5 ve i7 Arasındaki Fark

Son olarak mikroişlemciler mikrodenetleyicilerden fiyat olarak çok daha yüksektir.

Mikroişlemci ile mikrodenetleyici arasındaki fark özetle bu şekilde. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorum bırakın.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın