Milyar Dolarlık Kripto Projeleri Arasından DeFi Bu Yıl Kesinlikle Başı Çekti

Bir dizi merkezi olmayan finans protokolü, 2020’de 1 milyar dolar civarında dalgalanma yaşadı. Gemini’nin kurucu ortağı Cameron Winklevoss, 2020 verilerinin 2017’nin ilk coin teklifi patlaması sırasında ortaya çıkan proje sayısıyla karşılaştırılabilir olsa da eylül ayında DeFi protokollerinin daha fazla kalıcı güce sahip olduğunu söyledi.

O zamanlar, bir kahve dükkanında yazılmış saçma coinler için para toplandığını ve DeFi’nin halihazırda canlı ve vahşi bir ortamda çalıştığını belirten Winklevoss, milyarlarca doların pozitif getiri sağladığına ve bunun varsayımsal bir durum olmaktan ziyade bir gerçeklik olduğuna daikkt çekti.

AAVE

Kullanıcılara krediler karşılığında kilitli fonlara faiz ödeyen Aave, 2020’de 1 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşan bir DeFi projesi olmasına rağmen 6 milyon dolarlık bir flaş kredi istismarı haberinin ardından değeri birkaç kez “kripto dünyasının tek boynuzlu atı” pozisyonuna düştü. Yeni bir AAVE tokenine taşınan protokolün kendi LEND tokeni, Aave’nin ağustos ayında Birleşik Krallık Mali Davranış Otoritesinden Elektronik Para Kurumu lisansı almasının ardından yükseldi.

Bu ayın başlarında ikinci versiyonunu açıklayan DeFi protokolü, bildirildiğine göre flaş krediler üzerinde ve kredileri uzlaştırmak için teminat kullanımı konusunda iyileştirmeler yapacağını açıkladı.

Yearn.finance (YFI)

YFI’nin piyasa değeri, 12 Eylül’de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmadan önce ağustos ayında 1 milyar dolara ulaştı. Birçoğu YFI’nin DeFi’deki en iyi tokenlerden biri olduğunu düşünse de eylül ayından bu yana kripto “tek boynuzlu at” statüsünü geri kazanmadı. Bugün itibariyle tokenin piyasa değeri yaklaşık 750 milyon dolarda kaldı.

Yearn.finance DeFi platformuna olan ilgi temmuz ayında yerel token YFI’yi piyasaya sürmesinin ardından artış gösterdi. Getiri toplama platformunun, akıllı sözleşmeler yoluyla likidite sağladığı ve likidite sağlayıcılarına faiz sunduğu kaydedildi.

  Vitalik Buterin Yield Farming'i FED'in Para Basma Makinesine Benzetti

Synthetix

Bir dizi akıllı sözleşme aracılığıyla Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş merkezi olmayan bir borsa olan Synthetix, tokenler ve stabilcoinler gibi kripto varlıkları arasında ticaret sunmak yerine başka bir varlığın teminat olarak kullanılmasıyla oluşturulan “Synthler” arasında ticaret sunarak öne çıktı.

Bu DeFi platformu, ağustos ayında kilitli toplam değer itibariyle 1 milyar doları geçti. Synthetix Network Token (SNX), bu yıl önemli kazançlar elde etti. 11 Eylül’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 7.74 dolara ulaşan SNX, 2020’nin başındaki fiyatının %400 üzerine çıktı.

Harvest Finance

DeFi protokolü, bir bilgisayar korsanı Harvest’in likidite havuzlarına 24 milyon dolar harcayan bir saldırı başlatmadan önce kilitli toplam değer olarak 1 milyar dolar topladı. Saldırı haberi, protokolün kilitli toplam değerinin 24 saat içinde neredeyse yarım milyar dolar düşmesine neden oldu.

Yearn ile benzer şekilde çalışan Harvest Finance, kullanıcıların ödünç vermek için belirli kripto varlıklarını sağladıktan sonra faiz kazanmalarını sağlayan otomatik bir getiri yönetim sistemi kullandı.

Zincir analizi

DeFi projelerinin dışında blok zinciri analitik firması Chainalysis de 2020’de hızla genişledi ve geçen ayki 100 milyon dolarlık finansman turunun ardından toplam değerlemesini 1 milyar doların üzerine çıkardı.

Firma, şirketlerin, hükümetlerin ve kolluk kuvvetlerinin blok zinciri işlemlerini izlemesini ve şüpheli yasa dışı faaliyetleri takip etmesini sağlayan araştırma araçları geliştirdi.

Değinilmesi gereken özel noktalar

2020’de ortaya çıkan başka kripto tek boynuzlu atlar da vardı. Tarihte ilk kez 23.000 doların üzerine çıkan Bitcoin (BTC) ve iki yılda ilk kez 600 doları geçen Ether (ETH) ile birlikte bu yıl büyük dijital varlıklar ve yeni DeFi projeleri oldukça yükselişe geçti.

Filecoin, bu yıl kripto tek boynuzlu at statüsünü kazanan ve kaybeden en hızlı blok zincirlerinden biri oldu. Ağ, 15 Ekim’de ana ağını başlattıktan sonra Filecoin’in FIL tokeni %118 artarak fiyat yaklaşık %80 düşmeden önce 1 milyar doları aşan bir piyasa değerine ulaştı. FIL’in piyasa değeri bir ay sonrasına kadar aynı seviyeye dönmedi ve şu anda 1.3 milyar dolar seviyesinde kaldı.

  İngiliz Milyarder, DeFi Teknolojisini "Devrim" Olarak Nitelendiriyor

Polkadot, DOT tokeni hızla büyüyerek 5 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine ulaşan Filecoin ile aynı modeli izledi. Blok zinciri, mayıs ayından bu yana izinli bir “yetki kanıtı” ağı olarak yayında olsa da temmuz ayı sonlarında ana ağını başlattı. Polkadot, Ethereum ağıyla doğrudan rekabet etmedi ve protokollerinde birden fazla blok zinciri ağının var olmasına izin verdi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın