Milyarder Kripto Para Borsası CEO’sundan Sürpriz Dogecoin Açıklaması

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Shiba Inu cinsi köpeklerden ilham alan, bir şaka olarak ortaya çıkıp ciddi bir hal alan şaka coini Dogecoin bu yıl manşetleri süslemeye devam ediyor. Dogecoin’e olan ilginin büyük bir kısmı Tesla milyarderi Elon Musk’tan ileri geliyor.

blank

Son 12 ayda %10.000’den fazla değer kazanan Dogecoin fiyatı, kendisine yapılan eleştirilerin birçoğunu geçersiz kıldı ve genel kripto para piyasalarında büyük bir düşüş yaşansa bile kazançlarının büyük bir kısmını elinde tutmayı başardı.

blank

Sam Bankman-Fried: “Yılın finansal varlığı Dogecoin seçilmeli”

Elon Musk’ın adeta kendisine ait olarak bellediği Dogecoin ile ilgili Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlara ara vermesiyle birlikte şimdi de sahneye başka bir ünlü isim çıktı. Kripto para borsası FTX’in milyarder CEO’su Sam Bankman-Fried, Dogecoin’in 2020 ve 2021 yılları için “yılın varlığı” olduğunu düşündüğünü söyledi: “Times dergisinin yayınladığı yılın kişisi olayını biliyorsunuz değil mi? 2020 ve 2021 yılları için bir “yılın varlığı” ünvanı olsaydı bu ünvanın sahibi Dogecoin olurdu. Dogecoin şu anki ekonomik iklimi doğru olarak yansıtan bir varlık. Dogecoin hepimizin seçtiği ve hepimizin hak ettiği varlıktır, iyisiyle kötüsüyle. Bu söylediklerimle Dogecoin’i desteklediğim ya da desteklemediğim anlaşılmasın, bu konuyla alakalı bir taraf tutmuyorum.”

2013 yılında bir şaka olarak ortaya çıkan Dogecoin, Ocak ayında başladığı boğa koşusuyla birlikte dünyanın en değerli kripto paralarından biri haline gelmişti ve toplam piyasa değeri olarak da 37 milyar dolara ulaşmıştı. Karşılaştırma yapmak gerekirse Bitcoin’in piyasa değeri bu yazının yazıldığı anlarda 650 milyar dolar seviyelerinde bulunuyor.

“Gamestop Olayları Dogecoin Fiyatının Fırlamasına Neden Oldu”

Dogecoin fiyatlarının artmasındaki bir sebep de trader ve yatırımcıların Gamestop ve AMC gibi “şaka borsa senetlerine” yoğun talep göstermesiyle birlikte bu varlıkların fiyatlarının çok yükselmesiydi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bankman-Fried bu konuyla ilgili şu yorumlarda bulundu: “Gamestop olayına baktığınızda bence bu olayla ilgili tek sürpriz olan şey Gamestop’un bir kripto para olmayışıydı çünkü bu tür hamle kripto para piyasalarında sıklıkla gerçekleşiyor, yani alışılmadık bir şey değil.”

Hisse senedi alım satım platformu Robinhood’un GameStop hisselerini satın alma konusunda sınırlamalar uygulamasıyla beraber yatırımcılar Dogecoin’e akın etmiş ve DOGE fiyatı ani yükselişler göstermişti.

Bankman-Fried Gamestop konusuyla ilgili sözlerine şöyle devam etti: “Robinhood’un GameStop hisselerinin satışını durdurmasıyla beraber milyonlarca dolarlık sermaye ani bir şekilde Dogecoin’e aktı. Bu da sosyal medya üzerinde yatırımcılar bir araya geldiğinde gerçekleştirebilecekleri konusunda fikir vermiş olmalı.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Hacker Saldırılarına Maruz Kalan THORChain (RUNE), Güvenlik Sistemini Güçlendiriyor

Çok sayıda hacker saldırısının ardından THORChain savunma sistemini yeniliyor. Yeni sistem ile beraber düğümler (node’lar), gelecekte şüpheli aktiviteler saptadığında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend