Milyarder Salinas Hükümetten Korunmak için Bitcoin’i Seçti

Bitcoin, enflasyona karşı bir koruma konusundaki ününü pekiştirirken Meksika'nın ikinci en zengini Salinas, bitcoin'i olduğunu açıkladı.

Önemli Gelişmeler

blank
Harun Karagülle
İstanbul'da yaşıyor, işletme bölümü son sınıf öğrencisi.

Bitcoin, bu yıl yüksek profilli yatırımcıların bitcoin’i enflasyona karşı potansiyel bir koruma olarak adlandırmasıyla kendine yeni bir takipçi topluluğu buldu.

blank

Bitcoin fiyatı, son 12 ayda iki katından fazla arttı. Bu ay en son rallisini koşan bitcoin bir kez daha 20.000 $ seviyesine ulaştı.

blank

Meksikalı milyarder Salinas, bitcoin’i destekliyor

Meksika’nın en zengin ikinci kişisi olan Ricardo Salinas Pliego, likit varlıklarının %10’unu bitcoin’e koyduğunu açıkladı. Salinas, bunun “hükümetin kamulaştırmasından” korumak için olduğunu savunuyor.

Perakende, bankacılık ve yayıncılık işlerinde büyüyen bir imparatorluğu olan milyarderin yaklaşık 12 milyar dolarlık bir servete sahip olduğu tahmin ediliyor. Salinas, Twitter üzerinden “Birçok insan bana bitcoin’im olup olmadığını soruyor. Evet, var. Likit portföyümün %10’u ile yatırım yaptım” dedi.

Salinas, insanların Saifedean Ammous tarafından yazılan The Bitcoin Standard’ı okumasını tavsiye etti. “Bitcoin vatandaşı devlet kamulaştırmasından koruyor” diye sözlerini sürdürdü.

Salinas, Bitcoin varlıklarının değerini açıklamadı. Ancak dört yıl önce dijital para varlık yöneticisi Grayscale aracılığıyla Bitcoin satın aldığını ve likit portföyünün geri kalanını değerli metal madencilerinde tuttuğunu söyledi.

Bitcoin, bu yıl dijital altın olarak ününü pekiştirdi. Hükümetler, koronavirüs salgını ve onu kontrol altına almak için uygulanan karantinalara yanıt olarak Wall Street ve geleneksel yatırımcılardan destek buldu.

Pek çok ekonomist, koronavirüs salgınının ardından vergilerin artmasını beklerken, ABD başkanı seçilen Joe Biden trilyonlarca dolarlık kamu yatırımını finanse etmek için zenginlerin vergilerini artırma üzerine çalışıyor.

Salinas ayrıca Twitter üzerinden, “Latin ülkesindeki bankaların, kağıt paranın hiçbir değeri yoktur” diyerek bankaların geleneksel ekonomiyi hedef gösterdi.

Meksika dışındaki Latin ülkeleri de zor durumda

Venezuela son zamanlarda ülkenin devam eden sosyoekonomik ve siyasi krizi nedeniyle hiper enflasyondan muzdarip. Ülke, 2018’de yüzde 1,8 milyonluk bir enflasyon oranı kaydetti.

Bitcoin yasaklanmadığı takdirde en iyi seçenek

Bu yılın başlarında, efsanevi yatırımcı Paul Tudor Jones, “en iyi kar maksimize etme stratejisi en hızlı ata sahip olmaktır. Bahse girerim bu at bitcoin olacak” demişti.

Jones, Mayıs ayında Tudor Investment müşterilerine yazdığı bir notta, “Büyük Parasal Enflasyona, gelişmiş dünyanın şimdiye kadar gördüğü hiçbir şeye benzemeyen her tür paranın eşi görülmemiş bir genişlemesine tanık oluyoruz” demişti.

Jones, o zamandan beri Bitcoin’i uyarıcı kaynaklı enflasyona bir panzehir olarak adlandıran büyük isimli yatırımcılar kervanındaki ilk kişiydi.

Bununla birlikte diğer uzmanlar, hükümetlerin bitcoin ve fiat olmayan para birimlerinin popülerleşmesine nasıl tepki vereceği konusunda temkinli.

Geçtiğimiz günlerde bildirdiğimiz haberde, dünyanın en büyük hedge fonu Bridgewater Associates’in eş başkanı Ray Dalio, bitcoin büyümeye devam ederse ve kullanılmaya başlarsa hükümetlerin bitcoin’i yasaklayacağı konusunda uyarıda bulunmuştu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin ve Elon Musk ile İlgili Bahisler Açıldı

Kendini “Dogefather” olarak tanımlayan Tesla CEO'su Elon Musk, bugün Saturday Night Live'a (SNL) katılacak. Musk’ın Dogecoin ile ilgili açıklama...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend