26 Mayıs 2022, Perşembe
24 C
İstanbul

Milyarlarca Dolarlık Son Çılgınlık: Komik DeFi Koinleri

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 10 ay önce

Binance indirim kodu

Sektöre son günlerde hâkim olan çılgınlık büyüdükçe kripto paraların vahşi dünyası daha da büyüyor: meme koinleri ya da Türkçe ifadeyle komik DeFi koinleri. Bu tokenler “zararsız birer eğlence”nin çok daha ötesindeler.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • 2020 yazının en popüler konusu DeFi (merkezi olmayan finans) oldu. Şimdi de DeFi meme koinleri çıktı.
  • Dogecoin’den beri şaka amaçlı tokenler ortalıkta olsa da, DeFi meme koinleri oldukça farklı ve bunlara milyarlarca dolar yatırılmakta.
  • Ethereum geliştiricileri, bu koinlerin “zararsız birer eğlence”den çok daha fazlası olduğunu söylüyor.

Yatırımcılar, yalnızca son üç ayda merkezi olmayan finans (DeFi) ekosistemine toplam 8 milyar dolar harcadılar, bu da topluluğunun daha yaratıcı üyelerini milyarlarca dolar daha fazla değer yaratmanın yeni yollarını bulmaya motive etti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Sonuç, kripto para birimi endüstrisini ele geçiren en son çılgınlık: meme koinlerin DeFi versiyonları, yani değerleri İnternetin şakayı ne kadar komik bulduğuna bağlı olan kripto tokenleri.

Kendilerine DeFi “Degens” diyen bu kişiler, meme koin denilen “komik” koinleri piyasaya sürdüler. Bunların arasında $TACO, $TENDIES, $YAM ve $SUSHI gibi yatırımcıların “kapanmayan iştahlarına” karşı üretilen tokenler var. Bu tokenlerin her gün düzinelercesi çıkıyor ve oldukça popülerler. Örneğin daha geçen hafta ortaya çıkan Sushi, merkezi olmayan kripto para borsası Uniswap’ta dün 127 milyon dolarlık işlem hacmi gördü.

Ancak meme tokenlerinin çok daha karanlık bir yönü var. Bazıları, bu tokenlerin 2017’nin boğa piyasasından yararlanan sahte ICO’ları anımsatan çabuk para kazanma yolundan başka bir şey olmadıklarını düşünüyor. Hatta bazıları da, bu tokenlerin yatırımcıları sürdürülemez DeFi ekonomisine çekmenin başka bir yolu olduğunu düşünüyor.

ConsenSys’in DeFi ürün lideri Jordan Lyall şöyle diyor: “Bu tür şaka amaçlı tokenlerin gerçek bir değeri olduğu doğru, ancak bunlar likidite katmaya ve faiz kazanmaya devam etmek için harekete geçirildi.” Hatta Jordan’ın Twitter’da paylaştığı “meme koin üreteci” esprisinin üzerine birisi bir koin üretti ve değeri kısa zamanda 1.2 milyon doları buldu.

Komik DeFi koinleri nedir?

Meme koinler, kripto para birimlerinin başlangıcından beri ortalıkta bulunuyor. Bunlardan ilki, şaka olarak başlamasına rağmen popülaritesi patlayan Dogecoin’di. 2013’te Bitcoin ile eğlenmek için başlatılan bu koin, Japon Shiba Inu’ya dayanıyor. 354 milyon doları aşan piyasa değeri ile bugüne kadar bu en büyük meme koini ve bu arada Elon Musk’ın en sevdiği kripto para.

Ancak son zamanlara türeyen komik DeFi tokenleri biraz farklı duruyorlar. Bunlar, bu yazın DeFi çılgınlığının uzantıları: Ethereum üzerine inşa edilmiş, borç alma ve borç verme gibi finansal hizmetleri yeniden oluşturmayı ve bunları herkesin kullanımına sunmayı amaçlayan araçlar. Ve sıkı durun: DeFi Pulse ölçüm sitesi verilerine göre; yatırımcılar, bu komik tokenlerin akıllı sözleşmelerine toplam 9 milyar dolarlık kriptoyu kilitlemiş durumda!

İlgili Haber:  Gelmiş Geçmiş En Büyük Halka Arz: Ant Grup

Bazı DeFi meme tokenleri sektöre gerçekten değer katan cinsten. Örneğin $SUSHI, merkezi olmayan döviz ekonomisine likidite sağlamak için yeni teşvikler yaratıyor. CoinMarketCap verilerine göre, son 24 saatte 385 milyon dolarlık Sushi tokeni işlem gördü. Tokenin piyasa değeri 241 milyon dolardan fazla. Ve işi daha da ilginç kılan şey: bu token 1 haftadır yayında.

Bir diğeri meme tokeni: $BASED. Bu koin endüstriyi fiyat spekülasyonundan parasal arza odaklanmaya götürmek istiyor. Bu tokenin protokolü her gün kendi fiyatını sıfırlıyor ve kullanıcıların tokenlerini yakıyor. Tokenin yaratıcıları bunu “post-modern bir ekonomik oyun” olarak tanımlıyor.

Bir diğer meme koin $TACO, kullanıcılarının her gün Uniswap havuzunun %6’sını yakarak ve yaptıkları iş için bir ödül kazanarak tokenleri “kırmasına” olanak sağlayarak çalışıyor. Bir diğer komik token TENDIES’in “daha adil” ve daha eğlenceli bir versiyonu olduğunu iddia ediyor.

Genel olarak bu paralar, kullanıcıların DeFi protokollerinde kripto para birimlerini stake ederek ekstra token kazandıkları verim çiftçiliğindeki (yield farming) varyasyonlardır. Yield farming fikri, en büyük DeFi borç verme protokollerinden biri olan ve Haziran sonunda yatırımcılarını bir yönetim tokeni olan $COMP ile ödüllendirmeye başlayan Compound tarafından başlatıldı. Bu koinler ayrıca spekülatif değer olarak kabul edilirler, ve pratikte DeFi borç verme protokollerine yatırım yapmaya teşvik ederler.

Bu tür DeFi tokenleri arasında yatırımcılardan bir günde 400 milyon dolar çeken $YAM koin de var.

Kısa raf ömrü

Set Labs ürün pazarlama müdürü ve EthHub Kurucu Ortağı Anthony Sassano, bunun 2017’deki ICO çılgınlığına benzediğini söylüyor. “Pek çok insan anlamadıkları bu şeylere para yatırarak kendilerini yakacak” diye ekliyor.

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, DeFi “yield farming” çılgınlığını merkez bankalarının para basmasına benzetmişti ve kendisinin bundan uzak duracağını söylemişti.

Ancak ETH geliştiricilerine göre tek endişe edilecek nokta bu değil. Ethereum geliştiricilerine göre bu “sözde” çiftlikler cidden çok riskliler. İşin ilginci karides, spagetti, suşi gibi komik logolara sahip olan bu koinler nasıl oldu da milyonlarca “ciddi” yatırımcıyı kendilerine çekti. Örneğin $SUSHI’nin bir çatalı olan (aslında kopyası da diyebiliriz) $KIMCHI, geçtiğimiz hafta Salı günü işlem görmeye başladıktan birkaç saat sonra yaklaşık yarım milyar dolar değere ulaştı.

Sonuç olarak ortada şöyle bir gerçek var; 2017 ICO çılgınlığında o kadar çok kötü ve dolandırıcı koinin arasından nasıl çok kaliteli koinler çıktıysa, benzer şekilde 2020 DeFi çılgınlığından da benzer bir durum yaşanacaktır.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar