İnsanlar, bir salgının ortasında bile karlarını artırmak için Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yönelmeye devam ediyor.

Tüm dünyada etkisini göstermeye devam eden COVID-19 salgını Mısır ekonomisini durgunluğa itti ve ülkedeki işsizliği derinleştirdikçe, giderek daha fazla Mısırlı, Bitcoin ticaretinin ve madenciliğinin faydalarını alternatif bir gelir kaynağı olarak görmeye başladı.

Ortadoğu odaklı haber kaynağı Al-Monitor’un yaptığı habere göre birçok Mısırlı, özellikle de genç yaştakiler, kripto para birimleriyle yakından ilgileniyor. Mısır’daki çeşitli yatırım kuruluşlarında ekonomist ve finans danışmanı olarak görev yapan Wael al-Nahhas şunları söyledi:

“Pek çok genç Mısırlı, bitcoin’in değerindeki artışa rağmen küçük miktarlarda yatırım yapmaya başladı. Bir bitcoin’in 100 milyonda biri olan Satoshi madenciliğine başladılar ve günlük bazda talep düşüşünün zamanlaması sırasında alış kurları ile en yüksek talep anında satış oranları arasındaki farktan %4 ila %5 civarında bir kar elde ediyorlar. Bu kar, elbette Bitcoin oranlarındaki beklenmedik artışlardan elde edilen bazı üç aylık veya yıllık karların yanı sıra elde edilen bir kar.”

Mısır Kamu Seferberlik ve İstatistik Merkezi’nin açıkladığı son rakamlara göre, Mısır’daki işsizlik 2020’nin ilk çeyreğinde %7,7 iken ikinci çeyrekte %9,6’ya sıçradı. Bu da yarım milyondan fazla Mısırlı’nın işini kaybettiği anlamına geliyor.

Bitcoin ticareti oldukça çekici görünüyor.

Bitcoin madencisi ve Bitcoin Mısır Topluluğu üyesi Muhammed Abd el-Baseer, diğer faktörlerin de insanların Bitcoin’e yönelmesini kolaylaştırdığını söyledi. Evden çalışma modeline geçilmesinin, çalışma saatlerinin azalmasının ve yeni sokağa çıkma yasaklarının birçok Mısırlıyı boş zamanlarında Bitcoin’e yatırım yapmaya teşvik ettiğini söyledi. El-Baseer, Bitcoin Mısır Topluluğu’na 16.000’den fazla Mısırlının katılım gösterdiğini tahmin ediyor. Ancak, insanlar arkadaşlarına ve ailelerine de kripto para birimlerine nasıl yatırım yapacaklarını öğretebileceklerinden bu sayının daha yüksek olabileceğinin altını çizdi.

İlgili Haber:  Pandemide Seyahati Kolaylaştıran Blockchain Uygulaması Hayata Geçti

Her ne kadar daha fazla Mısırlı, kripto para birimleri madenciliği ve ticareti ile ilgileniyorsa da, birçoğu, insanların uygun yasalar olmadan hedef alınabileceğinden ve dolandırıcılıkla suçlanabileceğinden endişe duyuyor. Uzmanlara göre, kripto para birimleri etrafında hangi faaliyetlerin yasal olarak kabul edilip edilemeyeceğini açıklayan bir yasa yakında gelebilir.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın