Monero ve Lightning Network’ü Kırabilenlere 625.000$ Ödül!

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 3 ay önce

blank

Amerika Birleşik Devletleri Milli Gelir Hizmetleri (IRS), Monero (XMR) gibi izlenemeyeceği iddia edilen gizli koinleri kırabilen ve Bitcoin (BTC) Lightning Network üzerindeki işlemlerin izini sürebilen herkese 625.000$’a varan bir ödül teklif etti.

blank

Geçen hafta yayınlanan resmi teklif, IRS’nin 16 Eylül’e kadar çalışan prototipler halindeki başvuruları kabul edeceğini söylüyor. Prototiplerin kabul edilmesi durumunda başvuru sahipleri 500.000$’lık bir başlangıç ödemesi alacak.

Bu destek, başvuru sahiplerinin prototiplerini önümüzdeki sekiz ay içinde bir çalışma konseptine dönüştürmelerine olanak sağlayacak. Pilot testin tamamlanmasıyla birlikte hükümet tarafından onay alındıktan sonra ise 125.000$ daha destek verilecek.

IRS-CI; uzman araçlar, veriler, kaynak kodu, algoritmalar ve yazılım geliştirme hizmetleri gibi bir veya daha fazla araçla gizli paraların izlenmesi ve yorumlanması için yenilikçi çözümler sunmak amacıyla bir çözüm yolu arıyor.

Yapılan duyuru, projenin birincil hedeflerini; IRS Suç Soruşturması (CI) özel temsilcilerine, transferleri ve cüzdanları izleme, işlem tarihleri ile zamanlarını ve transfer miktarlarını tespit etme konularında yardımcı olmak olarak tanımlıyor. Ajans, belirlenmiş adreslerin gelecekteki transferlerini tespit edebilmek için bu araçları kullanabilmeyi umuyor. Nihai ürünlerin ayrıca CI’ya bunları daha fazla geliştirme veya değiştirme yeteneği ile tam kontrol sağlaması bekleniyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Monero, suç örgütleri arasında Bitcoin gibi daha izlenebilir kripto varlıkları yerine tercih edilen sanal para birimlerinden biri olma özelliği taşıyor. IRS, XMR’nin gizlilik kaygıları nedeniyle fidye yazılım grubu Sodinokibi tarafından gelecekte yapılacak tüm fidye talepleri ve işlemleri için kullanıldığını belirtti.

Yetkililerin kriptoya yönelik adli gücünü arttırması ve Chainalysis gibi özel girişimcilerin yeteneklerinden faydalanmaları üzerine suç örgütleri arasında gizli coinlere olan talep artış gösterdi. Son yıllarda Chainalysis; çocuk istismarı, kara para aklama ve terör finansmanı ile başarılı bir şekilde mücadele edebilmek için Bitcoin ve diğer kripto para birimi işlemlerini izlemede kullanılan hukuki yaptırımlara yardımcı oldu. Geçtiğimiz ay Chainalysis üç terör örgütünün etkisiz hale getirilmesinde hayati bir rol oynadı.

Suçluların, işlemlerini gizlemelerine yardımcı olan anahtar strateji olarak kabul edilen gizli coinler hakkında IRS şu ifadeleri kullandı: “Şu anda illegal kişilere gizlilik sağlayan Monero ve diğer zincir dışı faaliyetler gibi gizli kripto para işlemlerini takip edebilmek için sınırlı araştırma kaynakları bulunmaktadır.”

Blok zincir analiz firması CipherTrace, yetkinliği henüz doğrulanmamış olsa da Monero işlemlerini izleyebilecek yeni bir araca sahip olduklarını iddia etti. Şirket, geliştirilmesi bir yıldan fazla süren bu aracın ABD Ulusal Güvenlik Bakanlığı tarafından kullanılacağını duyurdu. CipherTrace’in finans analiz şefi John Jeffries, bu aracın çalınan Monero’yu ya da yasa dışı işlemler için kullanılan XMR’yi fidye yazılım vakalarında olduğu gibi kaynağa kadar izleyebileceğini söyledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Vermont, BlockFi’nin Bitcoin Tasarruf Hesaplarına Karşı Dava Açan Dördüncü Eyalet Oldu

Vermont, BlockFi'nin faiz hesabına karşı soruşturma başlatan dördüncü eyalet oldu. Öncesinde de New Jersey, Alabama ve Teksas eyaletleri şirkete...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend