2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Monero ve Lightning Network’ü Kırabilenlere 625.000$ Ödül!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Amerika Birleşik Devletleri Milli Gelir Hizmetleri (IRS), Monero (XMR) gibi izlenemeyeceği iddia edilen gizli koinleri kırabilen ve Bitcoin (BTC) Lightning Network üzerindeki işlemlerin izini sürebilen herkese 625.000$’a varan bir ödül teklif etti.

Binance indirim kodu

Geçen hafta yayınlanan resmi teklif, IRS’nin 16 Eylül’e kadar çalışan prototipler halindeki başvuruları kabul edeceğini söylüyor. Prototiplerin kabul edilmesi durumunda başvuru sahipleri 500.000$’lık bir başlangıç ödemesi alacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bu destek, başvuru sahiplerinin prototiplerini önümüzdeki sekiz ay içinde bir çalışma konseptine dönüştürmelerine olanak sağlayacak. Pilot testin tamamlanmasıyla birlikte hükümet tarafından onay alındıktan sonra ise 125.000$ daha destek verilecek.

IRS-CI; uzman araçlar, veriler, kaynak kodu, algoritmalar ve yazılım geliştirme hizmetleri gibi bir veya daha fazla araçla gizli paraların izlenmesi ve yorumlanması için yenilikçi çözümler sunmak amacıyla bir çözüm yolu arıyor.

Yapılan duyuru, projenin birincil hedeflerini; IRS Suç Soruşturması (CI) özel temsilcilerine, transferleri ve cüzdanları izleme, işlem tarihleri ile zamanlarını ve transfer miktarlarını tespit etme konularında yardımcı olmak olarak tanımlıyor. Ajans, belirlenmiş adreslerin gelecekteki transferlerini tespit edebilmek için bu araçları kullanabilmeyi umuyor. Nihai ürünlerin ayrıca CI’ya bunları daha fazla geliştirme veya değiştirme yeteneği ile tam kontrol sağlaması bekleniyor.

Monero, suç örgütleri arasında Bitcoin gibi daha izlenebilir kripto varlıkları yerine tercih edilen sanal para birimlerinden biri olma özelliği taşıyor. IRS, XMR’nin gizlilik kaygıları nedeniyle fidye yazılım grubu Sodinokibi tarafından gelecekte yapılacak tüm fidye talepleri ve işlemleri için kullanıldığını belirtti.

Yetkililerin kriptoya yönelik adli gücünü arttırması ve Chainalysis gibi özel girişimcilerin yeteneklerinden faydalanmaları üzerine suç örgütleri arasında gizli coinlere olan talep artış gösterdi. Son yıllarda Chainalysis; çocuk istismarı, kara para aklama ve terör finansmanı ile başarılı bir şekilde mücadele edebilmek için Bitcoin ve diğer kripto para birimi işlemlerini izlemede kullanılan hukuki yaptırımlara yardımcı oldu. Geçtiğimiz ay Chainalysis üç terör örgütünün etkisiz hale getirilmesinde hayati bir rol oynadı.

İlgili Haber:  Kripto Bankacılığı Ana Akıma Dönüşüyor

Suçluların, işlemlerini gizlemelerine yardımcı olan anahtar strateji olarak kabul edilen gizli coinler hakkında IRS şu ifadeleri kullandı: “Şu anda illegal kişilere gizlilik sağlayan Monero ve diğer zincir dışı faaliyetler gibi gizli kripto para işlemlerini takip edebilmek için sınırlı araştırma kaynakları bulunmaktadır.”

Blok zincir analiz firması CipherTrace, yetkinliği henüz doğrulanmamış olsa da Monero işlemlerini izleyebilecek yeni bir araca sahip olduklarını iddia etti. Şirket, geliştirilmesi bir yıldan fazla süren bu aracın ABD Ulusal Güvenlik Bakanlığı tarafından kullanılacağını duyurdu. CipherTrace’in finans analiz şefi John Jeffries, bu aracın çalınan Monero’yu ya da yasa dışı işlemler için kullanılan XMR’yi fidye yazılım vakalarında olduğu gibi kaynağa kadar izleyebileceğini söyledi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar