Monero, ZCash, Dash Gibi Gizlilik Odaklı Kripto Paraların Fiyatı %20 Yükseldi: İşte Nedeni

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 4 hafta önce

blank

Vergi ile ilgili açıklamalar kripto piyasasını çökerttiğinde gizlilik odaklı coinler genellikle kârlı çıkar.

blank

Haberin Özeti

  • Monero, ZCash, Horizen ve Dash tokenlerinin fiyatı son 24 saatte yaklaşık %20 oranında arttı.
  • Bu kripto paralar, gizlilik odaklı tokenler olarak biliniyor.
  • Avustralya’dan gelen bir vergi haberinin söz konusu kripto paraların fiyatını artırmış olabileceği dile getiriliyor.

Gizlilik odaklı kripto paralar Monero, ZCash, Horizen ve Dash son 24 saat içinde yaklaşık %20 fiyat artışı kaydetti. Bu fiyat artışının temel nedeni ise Avustralya Vergi Dairesi (ATO) tarafından kripto para kullanıcılarına yönelik yapılan uyarılar olarak gösteriliyor.

Gizlilik Odaklı Kripto Para Nedir?

Gizlilik odaklı kripto paralar, göndericilerin ve alıcıların kimliklerini korumak için işlemlerin kaynağını gizleyebilir. En popüler gizlilik tokenlerinden biri olan Monero, uyuşturucu, silah ve diğer kaçak malların serbestçe ticaretinin yapıldığı dark web pazarlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Geçtiğimiz gün %22.89’luk kazanç bildiren ZCash, bu ekibe liderlik eden kripto para olarak öne çıkıyor. Token, şu anlarda ise 186 Dolar seviyesinde seyrediyor. Her ne kadar önemli bir artış yakalamış olsa da bu fiyat, ZCash’ın tüm zamanların en yüksek fiyat seviyesinin yaklaşık yarısına denk geliyor. Ethereum’un tüm zamanların en yüksek seviyesi (ATH) olan 4.362 Dolara ulaştığı gün (yani 12 Mayıs’ta) ZCash de 370 Dolarlık kendi ATH’sini test etmişti. Sonrasında ise kripto para piyasasındaki büyük çöküş başladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Monero ise ZCash’in başarısını takip ederek son 24 saatte yaklaşık %20’lik bir artış gösterdi ve bu sabah 293.73 Dolar fiyatına ulaştı. Peki, Bitcoin ve Ethereum gibi önde gelen kripto paralar düşüş yaşarken, gizlilik odaklı tokenler neden arttı?

Kripto Para ve Vergi Çıkmazı

Avustralya Vergi Dairesi, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamalarla, ülkedeki kripto para kullanıcılarını ve NFT yatırımcılarını vergi bildiriminde bulunmaları yönünde uyardı. ATO Başkan Yardımcısı Tim, “Kripto para ticareti, sermaye kazancı vergisi kapsamında değerlendiriliyor. Biz de, bu anlamda, kripto para borsaları, bankalar ve diğer finans kurumlardan gelen verileri, vergi kaçakçılığı yapılmaması adına bireysel vergi bildirimleri ile karşılaştıracağız.” ifadelerini kullandı.

Gizlilik odaklı kripto paraların işlemleri gizleme yeteneği, ATO gibi vergi dairelerinin insanları vergi kaçakçılığı yapmakla suçlama ihtimallerini oldukça düşürüyor. Bu nedenle de vergi ile ilgili açıklamalar yapıldığında kripto para piyasasının genelinde bir düşüş yaşanmasına rağmen; gizlilik odaklı kripto paraların fiyatı artabiliyor. Geçen hafta ABD Başkanı Joe Biden kripto için vergi planlarını açıkladığında da söz konusu tokenlerin fiyatı %30 seviyesinde artmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend