Monero’nun ilk olarak eylül ayında duyurusu gerçekleştirilen ve kod adı ‘Oxygen Orion’ olan düğüm yazılımının yeni bir sürümünü içeren ağ güncellemesi bugün Monero yazılımcıları tarafından yayına çıkarıldı. 30 kişinin ortak ürünü olan güncelleme, gizlilik odaklı bir kripto para birimi olan Monero’nun performansında neredeyse tüm açılardan oldukça önemli gelişmeler vaat etti.

Yeni güncellemenin öne çıkan özelliği, “kompakt, bağlanabilir, spontane ve anonim” bir şekilde gerçekleştirilebilen grup özelliği oldu. Monero ekibi yaptığı açıklamada bu özelliğin, bir yandan işlem gizliliğini korurken öte yandan işlem boyutlarını %25 azaltacağını ve işlem sürelerini de %10 iyileştireceğini söyledi.

Yazılımcılar, bu özellik sayesinde alınan sıkı güvenlik önlemleriyle daha küçük ve daha hızlı işlemlerin hayata geçirilebileceğini belirtti.

Bu özelliğe ek olarak yeni güncellemenin, ağa özellikle kullanıcıların IP adreslerini gizlemekten sorumlu olan Dandelion ++ ile ilgili olarak güvenlik iyileştirmeleri getireceği de açıklandı.

Teknik açıdan değerlendirildiğinde Monero güncellemeleri ciddi protokol değişiklikleri içerdiğinden ağ katılımcılarının bu özelliklerden faydalanabilmeleri için yazılımlarının güncel olduğundan emin olması gerektiği hatırlatıldı. Yapılan açıklamada, XMR’lerini (Monero) bir donanım cüzdanında saklayan kullanıcıların en son aygıt yazılımıyla güncel kalmaları gerekeceği belirtildi.

Yeni güncelleme oldukça çetrefilli bir süreçte geldi

Bu son güncelleme, birden fazla cephede gördüğü baskılar nedeniyle bu kripto para birimi için oldukça belirsiz bir sürecin tam ortasına denk geldi.

Eylül ayında ABD İç Gelir Servisi, Monero’nun gizliliğini kırmayı başaran herkese 625.000 dolara varan bir ödül teklif etmişti. Ek olarak İç Güvenlik Bakanlığı, bazı araştırmacıların bu iddiaların doğruluğunu sorgulamasına rağmen Monero işlemlerini takip edebilen bir yazılım edindiği iddiasında bulunmuştu.

Öte yandan, Monero’nun rakibi başka bir gizli kripto para birimi olan Zcash’in de bu kasım ayında bir yarılanma olayına doğru ilerlediği açıklanmış ve bazı analistler, bu gelişmenin rakip varlık için fiyat yükselişi hareketine yol açacağına inandıklarını söylemişti.

İlgili Haber:  IRS, Veri Şirketlerinin Monero'yu Kırması İçin 1.25 Milyon Dolar Harcadı

Dijital varlıklar üzerine bir data ve teknoloji kuruluşu olan TheTIE tarafından sağlanan analitiklere göre, hakim olan bu çalkantılı sürece rağmen XMR için sosyal medya duyarlılığı geçen hafta olumlu yönde yaklaşık %4’lük bir artış gösterdi.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın