3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

MoneyGram Stellar Blok Zincirinde Stabilcoin Çıkarmaya Hazırlanıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

ABD’nin en büyük para transferi hizmetlerinden biri olan MoneyGram, dijital para birimlerinin benimsenmesini genişletmeye çalışıyor.

Binance indirim kodu

[Limenya notu: MoneyGram, Western Union gibi uluslararası para transferi hizmeti veren bir şirkettir.]

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

MoneyGram, Stellar blok zinciri ile ortaklaşa, kullanıcıların stabilcoin göndermelerine ve bunları kolayca fiat para birimine dönüştürmelerine olanak tanıyan bir hizmet başlatmaya hazırlanıyor.

MoneyGram CEO’su Alex Holmes Bloomberg News ile yaptığı röportajda, kripto dünyası ile fiat dünyasının bugün gerçek anlamda uyumlu olmadığını, ve kendilerinin bu iki ekosistem arasında bir köprü olmaya çalıştıklarını belirtti.

MoneyGram ve Western Union gibi uluslar arası para transferi yapan servisler özellikle gelişmekte olan pazarlarda oldukça yaygın kullanılıyor. MoneyGram kullanıcıların daha az işlem ücreti ödedikleri ve daha hızlı transfer yapabildikleri stabilcoinlere olan ilgisinin farkına varmış olacak ki bu pazardaki payı kaçırmak istemiyor.

MoneyGram CEO’su Alex Holmes, hizmet tamamen başlatıldığında, Stellar blok zincirinde dijital cüzdanları olan kullanıcıların varlıklarını USDC stabilcoin’ine dönüştürebileceklerini ve daha sonra MoneyGram ağı aracılığıyla nakite çevrilebileceklerini söyledi.

TerraUSD stabilcoinin bu ayki çöküşü, stabilcoin adı verilen bu tür dijital varlıkların imajını olumsuz etkilemiş ve piyasada istikrarsızlığı tetiklemişti. Her ne kadar USDC ve Tether rezerv mekanizması noktasında TerraUSD’den farklı olsa da, yine de kullanıcıların stabilcoinlerde bile paralarını kaybedebileceği endişesi yarattı.

Tether Holdings Ltd. tarafından ihraç edilen dünyanın en büyük stabilcoini USDT, 12 Mayıs’ta dolar ile olan sabitini bir süreliğine kaybetmişti. Piyasada, bir tür kısa vadeli borç olan ticari kağıtlar da dahil olmak üzere USDT rezervlerinin riskliliği hakkında soru işaretleri var. Bu gelişmeler arasında Tether, Perşembe günü Meksika pesosuna sabitlenmiş yeni bir token daha yayınladığını duyurmuştu.

USDC’yi çıkaran Circle’ın baş strateji sorumlusu ve küresel politika başkanı Dante Disparte’ye göre, MoneyGram’ın Stellar ile ortaklığında kullanılacak stabilcoin olan USDC’de bir de-pegging (dolar ile sabitini kaybetmesi) pek olası değil çünkü bu stailcoin tamamen güvenli likit varlıklar tarafından desteklenecek.

Circle yetkilisi yaptığı açıklamada, “Doları alıp rezervlere koyup sonra bunları başkalarına ödünç vermeyeceğiz. Bunun yerine, rezervler kesinlikle nakit ve ABD hazine bonolarından oluşacak” dedi.

Terra fiyaskosu

Terra fiyaskosu tüm kripto piyasası düşüşünü derinleştirdi ve stabilcoinlere olan güveni zedeledi. Bitcoin’in fiyatı bu ay %20’den fazla düştü.

MoneyGram CEO’su Holmes, dijital para birimlerine hâlâ güvendiğini söyledi. Her ne kadar piyasada şu an düşüşler ve oynaklıklar olsa da kripto paraların hiç bir yere gitmeyeceğini ve önemli olan şeyin kripto paraları ana akım haline getirmek olduğunu belirtti.

MoneyGram’ın Stellar ile sunduğu yeni hizmeti, gelişmekte olan pazarlarda kripto kullanımının yaygınlaşmasına da yardımcı olabilir. Dünya Bankası’na göre, düşük ve orta gelirli ülkelere yapılan uluslar arası para transferleri geçen yıl 589 milyar dolara ulaştı ve bu yıl artması bekleniyor. Geçen yıl Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden El Salvador gibi ülkelerde uluslar arası para transferleri gayri safi yurtiçi hasılanın %20’sinden fazlasını oluşturuyor.

İlgili Haber:  Moneygram, Bitcoin ATM Operatörü Coinme’nin %4 Hissesini Satın Aldı

Stellar Development Foundation CEO’su Denelle Dixon, yaptığı yazılı açıklamada, dijital varlıkların ve blok zincirin sağladığı faydadan yararlanabilecek dünya çapında milyarlarca nakde bağımlı insan olduğunu ve bu ortaklıkla bu ihtiyaca cevap vermeye çalıştıklarını ifade etti.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, MoneyGram ve Western Union gibi uluslar arası para transferi şirketlerini yüksek ücretler almakla eleştirmiş ve Bitcoin kullanmanın yurtdışında yaşayan vatandaşlar El Salvador’a para gönderirken Bitcoin kullanmaları durumunda ülkeye yılda 400 milyon dolar tasarruf sağlayacaklarını söylemişti. Yurtdışı para transferlerinin yılda 100 milyar dolardan fazla olduğu ABD’de MoneyGram, ABD Tüketici Mali Koruma Bürosu tarafından uluslararası para transferlerini geciktirmek ve fiyatları şeffaf olarak açıklamamakla suçlanıyor.

Yurtdışından en fazla para transferi yapılan ülkeler.
Yurtdışından en fazla para transferi yapılan ülkeler.

Holmes, MoneyGram aracılığıyla ABD’den El Salvador’a para gönderme ücretlerinin, bir işlemin nominal değerinin %0.5-2.5’i arasında değiştiğini ve Dünya Bankası’nın %3 hedefinin altında olduğunu söyledi. Holmes’a göre cüzdanlar veya borsalar aracılığıyla Bitcoin alıp transfer etme ve alıcı tarafta tekrar dolara çevirmenin maliyetleri, geleneksel havale ağlarının maliyetlerini aşıyor.

Holmes, Bukele’nin yorumuna katılmadığını ve bunun sadece bir reklam ve şov olduğunu belirtti.

MoneyGram daha önce, Ripple’ın ortak kurucularından Jed McCaleb ile anlaşmış ve kendi stabilcoinini çıkarmak için Ripple Labs ile çalışmıştı. Ancak McCaleb daha sonra Ripple’dan ayrılmış ve Stellar’ı kurmuştu. MoneyGram ve Ripple arasındaki ortaklık, Aralık 2020’de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından Ripple aleyhine açılan ve şirketin XRP tokeninin kayıtsız bir menkul kıymet arzına sahip olduğunu iddia eden bir davanın ardından Mart 2021’de sona ermişti.

Aşağıda MoneyGram, SEC ve Ripple davası ile ilgili haberleri inceleyebilirsiniz.

Temmuz ayında MoneyGram, Stellar blok zincirini yöneten kâr amacı gütmeyen kuruluş olan Stellar Development Foundation ve özel sermaye şirketi Advent International’dan devralma talebinde bulunmuştu. Şirket daha sonra Ekim ayında Stellar ile bir kripto havale hizmeti geliştirmek için bir araya gelmiş ve Kasım ayında bir pilot program yayınlamıştı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar