Morgan Stanley, Bitcoin Hizmetine Dair Detayları Açıkladı

Kripto para kullanıcıları, fonlar ve diğer yatırım ürünleri aracılığıyla Bitcoin’e yatırım yapabilirler.

Haberin Özeti

  • Morgan Stanley, müşterilere Bitcoin hizmeti sunmayı planlıyor.
  • Yeni belgeler, bankanın belirli yatırım fonlarının Bitcoin’e “dolaylı olarak” yatırım yapmasına izin vereceğini ortaya koyuyor.

SEC tarafından Perşembe sabahı yayınlanan belgelere göre Morgan Stanley, nakit ödemeli Bitcoin vadeli işlemleri ve Grayscale Bitcoin Trust aracılığıyla Bitcoin’e “dolaylı olarak” yatırım yapılmasına imkan tanıyacak.

Morgan Stanley, Çeşitli Fonlar Aracılığıyla Bitcoin’e Yatırım Yapma Fırsatı Verecek

Insight Fonu, Variable Insurance Fonu ve Avrupa Fırsat Fonu gibi bankanın Kurumsal Fon başlığı altındaki on iki fonun Bitcoin ile ilgili bu ürünlere erişmesine izin verilecek.

Nakit ödenen Bitcoin vadeli işlemlerinin değeri, Bitcoin fiyatı ile ilgilidir; ancak bunları takas eden yatırımcılar aslında varlığın kendisiyle ilgilenmezler. Benzer şekilde, Grayscale Bitcoin Trust, yatırımcıların doğrudan ellerinde Bitcoin tutmalarına gerek kalmadan kripto paraya erişim sağlayan bir yatırım aracıdır. Bu, biraz ETF’ye benziyor; ancak bir itfa mekanizmasının olmaması gibi bazı önemli farklılıklar var.

Belgeler, her bir fonun toplam varlıklarının %25’ini yan kuruluşlar aracılığıyla bu ürünlere yatırabileceğini belirtiyor.

Bitcoin’deki Kurumsal Yatırım Dalgası Güç Kazanıyor

Bugünkü başvurular, Bitcoin ile ilgili yatırım ürünlerine yönelik daha büyük bir kurumsal hareket dalgasının bir parçasıdır. BlackRock, Goldman Sachs ve JP Morgan, kripto para alanında halihazırda çeşitli hizmetlerini duyurdular.

Geçen ay CNBC, Morgan Stanley’in zengin müşterilerinin Galaxy Digital ve NYDIG’den Bitcoin fonlarına erişmesine izin vereceğini bildirdi.

Ve Morgan Stanley, hazinesinin önemli bir kısmını Bitcoin’de tutan teknoloji şirketi MicroStrategy’deki %10 hissesi sayesinde zaten kripto paraya dolaylı olarak yatırım yapmış durumda.

Yükselen kripto para piyasasına paralel olarak büyüyen kurumsal yatırım dalgası ve geleneksel finans kuruluşlarının ilgisi nereye kadar gidecek, göreceğiz.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?
  Bitcoin Madencilik Şirketi Canaan'ın Hisse Fiyatında %13 Düşüş Yaşandı

Bir Cevap Yazın