Morgan Stanley Fonu, 28.000 Grayscale Bitcoin Trust Hissesine Sahip Olduğunu Açıkladı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

SEC dosyasına göre, büyük ABD bankası Morgan Stanley’nin Avrupa Fırsat Fonu, GBTC hisseleri aracılığıyla Bitcoin’e önemli miktarda yatırım yaptı.

blank

Haberin Özeti

  • SEC dosyasına göre, Morgan Stanley Avrupa Fırsat Fonu en az 28.000 Grayscale Bitcoin Trust hissesine sahip.
  • Bu hisseler şu anda yaklaşık 880.000 Dolar değerinde.
  • Dosyalamanın tarihi olan 30 Nisan’da ise bu değer 1.3 milyon Dolar seviyesinde idi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC) Pazartesi günü yapılan bir dosyalama, Morgan Stanley Avrupa Fırsat Fonu’nun 30 Nisan tarihi itibariyle yaklaşık 880.000 Dolar değerinde Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) hissesine sahip olduğunu ortaya koydu.

blank

Morgan Stanley’nin GBTC Hisselerinin Değeri 880.000 Dolar

SEC’e sunulan NPORT-P’ye (aylık portföy yatırımları raporu) göre, Morgan Stanley’nin yatırım fonu 30 Nisan’da en az 28.289 GBTC hissesini elinde tutuyordu. Hisse başına 31.13 Dolarlıklık cari fiyatla bu tam olarak 880.636 Dolara tekabül ediyor.

Ancak belgenin sunulduğu tarihte, hisselerin rapor edilen fiyatının 1.325.339 Dolar olduğu tahmin ediliyor. Bunun nedeni, Grayscale Bitcoin Trust hisselerinin doğrudan Bitcoin fiyatına bağlı olmasıdır. 30 Nisan’da BTC, 54.000 – 56.000 Dolar aralığında işlem görüyordu; ancak lider kripto para o zamandan bu yana 35.000 Dolara kadar geriledi.

SEC dosyası ayrıca, fonun Bitcoin yatırımının toplam net varlıklarının yaklaşık %0.5367’sini oluşturduğunu gösteriyor. Ayrıca dosyada, “ödeme profili”nin “uzun” olarak rapor edilmesi, söz konusu hisselerin uzun vadeli bir yatırım olarak görüldüğü anlamına geliyor.

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) Nedir?

Grayscale Investments şu anda dünyanın en büyük kripto varlık yöneticisidir. Şirketin son raporuna göre, Grayscale şu anda yönetimi altında 31.5 milyar Dolar değerinde kripto paraya sahip.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Firmanın Bitcoin Trust’ı ise 23.16 milyar Dolarlık değeri ile en büyük yatırım aracı olarak öne çıkıyor. Onu 6.82 milyar Dolar ile Grayscale Ethereum Trust takip ediyor.

Mart ayının ortalarında yaptığı açıklamada, varlıklı müşterilerine FS NYDIG Select Fund, Galaxy Bitcoin Fund LP ve Galaxy Institutional Bitcoin Fund LP gibi Bitcoin fonlarına yatırım yapma imkanı sunduğunu duyuran Morgan Stanley, bu anlamda kripto endüstrisine önemli bir giriş yapan ilk büyük ABD bankası oldu.

Son zamanlarda, yatırım şirketi ARK Invest de Bitcoin’deki fiyat düşüşünü bir “alım fırsatı” olarak değerlendirdi. Şirket, 24 Haziran’da BTC’nin fiyatı 30.000 Doların altına düştüğünde toplam 29 milyon Dolar değerinde 1.046.002 GBTC hissesi satın aldı. Bu satın alma, ARK’nın GBTC hisselerini 8.6 milyon hisseye (238.9 milyon Dolar değerinde) yükseltti.

Ancak, ARK Invest ve Morgan Stanley şimdilik akıntıya karşı yüzüyor gibi görünüyor. Kripto analiz şirketi Glassnode tarafından yayınlanan yakın tarihli bir rapora göre, kurumsal yatırımcılar, Grayscale Bitcoin Trust’a olan ilgilerini gün geçtikçe kaybediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Madenciliği Şirketi Genesis Yatırım Turunda 125 Milyon Dolar Topladı

Çin’in ülkedeki Bitcoin madencileri ile ilgili sert önlemler almasının ardından diğer ülkelerdeki madenciler durumu fırsat bildi. Bununla birlikte Genesis...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend