MPEG4 ile MP4 Arasındaki Fark

Son güncelleme: 4 ay önce

Anahtar farklılık: MPEG4 ses ve görsel dijital verinin sıkıştırılma metodunu ifade eder. MPEG4 AV datanın web için sıkıştırılmasında, CD ile dağıtılmasında ve televizyon uygulamalarında kullanılabilir. MP4 ise taşıyıcı bir formattır. Yani MP4 ses ve/veya video datasını kaydetmede kullanılabilir.

 

Pek çok kişi MP4’ü MPEG4’ün kısaltması sansa da aslında çok farklı şeyleri ifade ederler.

MPEG4 ses ve görsel dijital verinin sıkıştırılma metodunu ifade eder. 1998’in sonlarında ISO/IEC Moving Picture Experts Group (MPEG) tarafından piyasaya sunuldu. MPEG kısaltması da bu firmanın isminden gelir. MPEG4 ses ve video kodlama formatları ve ilgili teknolojiler için bir standart olma amacıyla yola çıktı. MPEG4 AV datanın web için sıkıştırılması ve internet üzerinden yayın gibi amaçlarda kullanılabilir.

MP4 ise Apple’ın MOV dosya tipi baz alınarak üretilmiştir. MPEG-4 Part 12 Apple’ın MOV dosyasından geliştirildi ve daha sonra MPEG4 Part 14 halini aldı ki bu MP4 olarak bilinir. MP4 taşıyıcı formattır. Yani ses ve/veya video saklayabilir. MP4 video ve ses dosyaları aynı zamanda internet üzerinden de yayınlanabilir.

MPEG4 video şifreleme algoritmasıdır. Görüntülerin nasıl sıkıştırılıp nasıl veriye dönüştürüleceğinden sorumludur. MP4 ise taşıyıcı formattır. Ses veya video bilgilerini standart kodlama metoduna sahip değildir. Bunun yerine ses veya videonun nasıl kodlanacağını kendisine dikte eden codec’leri kullanır. Advanced Audio Coding (AAC) ses dosyalarını MP4 formatında sıkıştırmak için kullanılan en popüler codec’tir.

MPEG4 görsel dijital veri ve sesleri sıkıştırmak için kullanılan bir sıkıştırma formatıdır. MP4 ise ses ve video dosyalarını saklamak için kullanılan bir taşıyıcı formattır.

Özetlemek gerekirse:

1. MPEG4 video şifreleme algoritmasıdır, MP4 ise medya taşıyıcıdır.
2. MP4 MPEG4’ün Part 14 spesifikasyonu altında tanımlanmıştır.
3. Bir MP4 dosyası farklı codec’ler tarafından şifrelenmiş bir MPEG4 videosunu içerebilir.

Facebook Yorumları
  AAC ile MP3 Arasındaki Fark

Bir Cevap Yazın