MR ile Tomografi Arasındaki Fark

Son güncelleme: 6 ay önce

Anahtar Fark: MR (emar) vücudun yapısal anormalliklerini tespit etmede kullanılan manyetik alanlı ve radyo dalgalı bir görüntüleme cihazıdır. Tomografi (CT) ise bu görüntüleme metodunun tomografi tekniğini kullanmasına verilen addır. Tomografi ile görüntülemede radyasyon kullanılırken, MR (emar) ile manyetik alan kullanılır.

MR (Emar) ile Tomografi Arasındaki Fark

Emar kelimesi Manyetik rezonansın baş harfleri olan MR’nin okunuşu ile türetilmiş bir kelimedir. Emar çekme şeklinde dilimize yerleşmiştir. Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR), canlıların iç yapısını görüntüleme amacıyla daha çok tıpta kullanılan bir yöntemdir. Yüksek düzeyde manyetizmayla canlı doku, yansıtma yöntemiyle görüntülenir. Farklı özelliklerinden dolayı hastalıkların tespitinde bilgisayarlı tomografiden de destek alınabilir.

Günümüzde MR özellikle yumuşak dokuları görüntülemede kullanılır. Merkezi sinir sistemi (beyin ve omurilik) hastalıklarının teşhisinde, sporcu yaralanmalarında, kas iskelet sistemi, özellikle menisküs, bel fıtığı gibi rahatsızlıkların tespitinin yanı sıra her türlü nörolojik hastalıkların değerlendirmesinde sıkça kullanılmaktadır.

Bilgisayarlı tomografi ise, 1963 yılında Cormak tarafından teorize edilmiş ve radyolojide yeni bir çığır açmış kesitsel görüntüleme yöntemidir. Temeli röntgen cihazına dayanmaktadır. Bir nesnenin değişik açılardan çok sayıda iki boyutlu X ışını görüntüleri alınarak o nesnenin iç yapısının üç boyutlu görüntüsü elde edilmeye çalışılır.

MR ile Tomografi Arasındaki Fark

Bilgisayarlı tomografi daha çok kemik yaralanmalarında, ciğer ve göğüs problemlerinde ve kanser teşhisinde kullanılır. MR (emar) ise daha çok tendon yaralanmalarında, omurilik problemlerinde, beyin tümorlerinde ve yumuşak bağ doku tespitlerinde kullanılır. Tomografi daha çok acil servislerde kullanılır çünkü tomografi işlemi yaklaşık 5 dakika sürer. MR (emar) işlemi ise yarım saat kadar sürebilir.

MR (emar) cihazı tomografi cihazından daha pahalıdır. MR (emar)’ın bir avantajı da radyasyon kullanmamasıdır, fakat tomografi cihazları radyasyon kullanır. MR ise x-ray ışınları kullanmaz.

MR (emar) ile tomografi arasındaki fark özetle bu şekilde. Elbette teknik olarak bazı farklılıkları da olabilir ama o kadar detaya girmek istemedik. Ana hatlarıyla en temel farklılıkları belirttik. Sizin de eklemek veya düzeltmek istediğiniz noktalar var ise yorum bırakabilirsiniz.

Facebook Yorumları

6 YORUM

  1. Yukarıda uzman doktor 12 martta uyarmış olmasına ve 1 ay geçmesine rağmen düzeltmemişsiniz…! Sondan 2. Paragrafın son cümlesinde CT yazmak yerine MR yazarak yanlış ifade kullanmışsınız

  2. tomografi kanser teşhisinde kullanılır ama mr beyin tümorlerinde diyorsunuz. Beyindeki tümör kanser olamıyor mu yani?ifade yanlışlıgı var gibi sanki. Ayrıca MR daha hassas detaylandırma gerektiği zaman ,tomografinin kullanıldığı bölgelerde kullanılabilir.
    Tomografi aslında beyni de görüntüler ancak beyin hücreleri kendini yenilemediği için, radyasyondan dolayı ölen hücreler sorun teşkil eder, diye bilmekteyim.

  3. tomografide pankres yara gozüküyor emarda 12 parmak bagırsagında ülser gorunuyor pankres temiz gorunuyor bilmem hangisi dogru net gösteriyor anlayamadım yardımcı olursanız memnun olurum ilgilenenlerın cevabını beklerim saygılar

Bir Cevap Yazın