10 Ağustos 2022, Çarşamba
28.6 C
İstanbul

Mt. GoX Mağdurlarına 2.6 Milyar Dolarlık Bitcoin Ödeme Planının Taslağı Hazırlandı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

[Bilmeyenler için editörün ön notu: MtGoX 2010 yılında kurulan, Japonya kökenli ilk kripto para borsalarından biriydi. 2014’te tüm dünyadaki bitcoin ticaretinin %70’i bu platformda gerçekleşiyordu. Yine aynı sene içerisinde hack saldırısına maruz kaldı ve iflas etti. Saldırı sonucunda kullanıcılara ait 850.000 bitcoin çalındı. Sonrasında 200.000 bitcoin bir şekilde bulundu. Şu an yaklaşık 140.000 bitcoin’in mağdurlara ne zaman dağıtılacağı gündemde.]

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Mt. GoX mütevelli heyeti, Tokyo Bölge Mahkemesi tarafından incelenmek üzere taslak bir rehabilitasyon planı hazırladı.
  • Plan, 2.6 milyar dolar değerindeki Bitcoin’i eski Mt. Gox kullanıcılarına geri vermeyi hedefliyor.
  • 2014 hack’inden bu yana Mt. GoX’in elindeki 140.000 bitcoin’in toplam değeri %2.600 arttı.

Mt. GoX mütevelli heyeti, Bitcoin’i eski Mt. GoX kullanıcılarına iade etmeyi vaat eden bir taslak rehabilitasyon planı hazırladı.

Binance indirim kodu

Taslak rehabilitasyon planında yapılacak çalışma şöyle belirtildi; “Tokyo Bölge Mahkemesi ve bir denetçi taslak rehabilitasyon planını gözden geçirecek ve taslak rehabilitasyon planı ile ilgili rehabilitasyon işlemlerine devam edip etmeyeceğine karar verecek.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Başka bir deyişle, rehabilitasyon planı halen gözden geçiriliyor. Tokyo mahkemesi onaylarsa, fonlar eski Mt. GoX kullanıcılarına yakın gelecekte geri verilebilir.

Mt. GoX hack olayı muhtemelen kripto para tarihindeki en büyük hack olayıdır. Dünyanın en yüksek Bitcoin işlemlerinden (%70’den fazla) sorumlu olan borsanın kapanmasıyla sonuçlandı. Günümüzde halen, failleri bulmanın yanı sıra çalınan fonları geri almaya çalışan pek çok dava süreci var.

Toplam yaklaşık 140.000 Bitcoin‘in eski Mt. GoX kullanıcılarına geri verilmesi planlanıyor. Bugünün fiyatına göre, bu Bitcoin miktarı yaklaşık 2.6 milyar dolar değerinde.

Hack olayının gerçekleştiği Şubat 2014’te Bitcoin yaklaşık 700$ civarında işlem görüyordu. Yani o zaman 1 bitcoini çalınan bir mağdur bugün 1 bitcoini geri aldığında %2600 kâr elde etmiş olacak. Fiyat üzerinden hesaplarsak 700 dolar, 19.400 dolar olmuş olacak.

İlgili Haber:  Bessemer Ventures'a Göre Bitcoin Bir Dönüm Noktasında

Piyasalarda Mt. GoX korkusu

Piyasalarda bu konuyla ilgili şöyle bir korku hakim; 140.000 bitcoin eski mağdurlara geri verilirse, bu kişiler bitcoinlerini geri alır almaz satmayı düşünecekler. Dolayısıya toplu bir satış bitcoin fiyatını düşürecek. O yüzden bazı kripto tüccarları Mt. GoX ile ilgili haberleri yakından takip ediyor. Bazıları ise Bitcoin’in şu an boğa mevsiminde olduğunu ve satış oranının çok düşük olacağını söylüyor. Gerçek ancak 140.000 bitcoin sahiplerine geri verildiğinde ortaya çıkacak.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar