8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Associated Press’in, NFT Şeklinde Satmaya Kalktığı Mülteci Botu Fotoğrafı Tepki Topladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

Associated Press, Akdeniz’i geçmeye çalışan aşırı kalabalık bir bottaki mültecilerin videosunu gösteren bir NFT’nin satışını aldığı eleştirilerin ardından geri çekti.

Binance indirim kodu

AP daha sonra sildiği tweetinde; “Yarın öğlen @felipedana’nın Akdeniz’de aşırı kalabalık bir teknede sürüklenen göçmenlerin videosu NFT pazarında yer alacak” şeklinde yazmıştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

blank

Tweet yayınlandıktan sonra şiddetli eleştirilerle karşılandı. Twitter kullanıcıları haber ajansını “insanların çektiği acıların görüntülerini paraya çevirmekle” suçladı ve NFT’yi “para kazanmanın iğrenç bir yolu” olarak nitelendirdiler.

Gelen tepkilerin ardından AP tweeti sildi ve bir özür yayınladı. Yapılan açıklamada;

Yakında gerçekleşecek bir NFT koleksiyonunu tanıtan tweeti sildik.Bu, bir NFT için kötü bir görüntü seçimiydi. Bu görüntü açık artırmaya çıkarılmayacak ve satışı yapılmayacaktır.

AP’nin NFT pazarı bir pilot programdır ve yaptıklarımızı her zaman gözden geçiriyoruz. Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak AP’nin misyonu, dünyayı doğru ve tarafsız gazetecilikle bilgilendirmektir. Bu bizim birincil odak noktamız olmaya devam ediyor” dendi.

AP’nin medya ilişkileri ve kurumsal iletişimden sorumlu küresel direktörü Lauren Easton, The Guardian’a verdiği demeçte NFT koleksiyonuna dahil edilen tüm fotoğraflar için ilgili fotoğrafçılara danışıldığını belirtti.

AP’ye sert eleştiriler geldi

AP’nin yayınladığı NFT çok fazla tepki topladı. New Orleans merkezli haber kuruluşu The Gambit’in editörü John Stanton, “@AP’nin nesi var, bu, uygunluk sınırlarının çok ötesinde,” diye tweet attı.

Bilgisayar programcısı ve kripto eleştirmeni Stephen Diehl, AP’nin tweetinin “güvenilirliklerini baltaladığını” söyledi.

 

İlgili Haber:  Gaz Fiyatlarındaki Ani Artışlar Yeni NFT Pazarlarının Büyümesini Yavaşlatıyor

Philadelphia Inquirer’da teknoloji ve ürün lideri Matt Boggie, “AP’yi bu korkunç, sömürücü, insanlıktan çıkarıcı eylemi yeniden düşünmeye, bu satışı iptal etmeye ve tüm NFT programını yeniden gözden geçirmeye çağırıyorum” dedi.

AP geçen sene Pulitzer Ödüllü fotoğraflarını sergilemek ve NFT satışlarıyla gazeteciliği desteklemek için bir NFT pazarı açmıştı.

31 Ocak 2022’de lansmanı yapılan Associated Press’in Polygon tabanlı NFT pazarı, Pulitzer Ödülü’nü kazanan görüntülerin yanı sıra fotoğrafçıların çalışmalarının “dijital olarak geliştirilmiş tasvirlerini” de içeriyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar