Pek çok kimse MySQL ile MS SQL’i birbirine karıştırır ya da aralarındaki farkı anlamakta zorluk çeker. Belki siz de bu kişilerden birisinizdir. Eğer öyleyse aşağıda detaylı bir şekilde bu iki teknoloji arasındaki farkı açıklamaya çalışacağım.

SQL vs MySQL

SQL Structured Query Language kısaltmasıdır. Türkçe yapısal sorgulama dili gibi bir anlama gelir. Veritabanlarına erişmek ve maniple etmek için kullanılan standart bir dildir. MySQL ise SQL Server, Oracle, Informix ve Postgres gibi bir veritabanı yönetim sistemidir. MySQL RDMS (Relational Database Management System) olarak da adlandırılır yani ilişkisel veritabanı yönetimi demektir.

 

Veri yönetimi aracı konusunda seçim yapacağınız zaman önünüzde iki popüler seçenek vardır: MySQL ve MS SQL. Her iki araç da verilerinizi organize ve düzenli tutabilmeniz için çok etkili iki teknolojidir. Kolay kullanılabilen kullanıcı arayüzleri sayesinde veriye hızlı erişim imkanı sunarlar. Her iki teknoloji de veri depolamada schema adı verilen tablo depolama konseptini kullanır.

SQL bir dildir. Yapısal sorgulama dilidir. Yani bir yapısı vardır.

Şimdi MySQL ile MS SQL arasındaki farkları konu konu irdeleyelim.

Üretici Farklılığı

MySQL development projesi kapsamında MySQL kodları open-source yani açık kaynak kodlu yapılmış ve GNU lisansı ile herkesin kullanımına açılmıştır. MySQL önceleri İsveç firması MySQL AB’ye aitti fakat daha sonra Oracle tarafından satın alındı.

MS SQL ya da diğer adıyla SQL Server ise Microsoft‘a aittir ve genelde Microsoft SQL Server adıyla da bilinir. MS SQL’in çok uzun bir geçmişi vardır ve sürekli olarak yeni teknoloji ve trendlere bağlı olarak güncellenir ve dolayısıyla piyasadaki en güvenilir veritabanı uygulamalarından biridir.

Güçlü Noktaları

MySQL daha çok veri seçmeye odaklanmıştır. MySQL veri seçme, görüntüleme, güncelleme ve tekrar kaydetme noktalarında güçlüdür. Buna karşılık olarak veri ekleme ve silme noktalarında ise daha zayıftır. MySQL veri depolama ve veri referansı noktalarında ise mükemmel bir seçimdir.

İlgili Haber:  varchar ile nvarchar Arasındaki Fark

ANSI SQL standartları noktasından MySQL ile SQL Server arasındaki bazı spesifik teknik farklılıklara bakalım: stored procedure, trigger, view cursor gibi bazı özellikler 5.0 versiyondan itibaren MySQL database server’ın bir parçası haline geldi fakat development fonksiyonları ve kapasitesi bakımından çok geniş bir yelpazede seçenek sunmaz. MySQL’in stored kod objeleri (code-objects) ANSI standartlarına yakındır fakat yine de T-SQL, Microsoft ve Sysbase’in eklentileri kadar geniş ve derin değildir.

Güvenlik

Veri yönetiminde en büyük kaygılardan biri güvenliktir. Hem MySQL hem de MS SQL EC2 uyumludur ve özellikle e-devlet kapsamındaki uygulamalar gibi güvenlik gerektiren uygulamalar için geniş güvenlik destekleri vardır. Misrosoft’un Baseline Security Analyzer aracı sayesinde SQL server kurulumunun güncel ve eksiksiz olduğu kontrol edilebilir fakat MySQL’de böyle bir özellik yoktur.

Destek

Hem MS SQL hem de MySQL satıcılarından ücretsiz ve ücretli olmak üzere destek alırlar. MySQL’in satıcısı ve sahibi Oracle, MS SQL’in satıcısı ve sahibi ise Microsoft’tur. Her iki veritabanı için internet üzerinde de destek alınabilecek binlerce topluluk ve forum sitesi mevcuttur.

MySQL ile MS SQL Arasındaki Fark

MySQL MS SQL
Arayüz SQL GUI, SQL
Dil Desteği C, C#, C++, D, Java, Ruby, Objective C Java, Ruby, Python, VB, .Net ve PHP
Kaynak Kod Açık kaynak kodlu, ücretsiz. Kapalı kaynak kod. Tescilli marka. Express sürümü ücretsizdir.
İşletim Sistemi Windows, Linux, OS X, FreeBSD, Solaris Windows
Derived Engine Sysbase, Berkeley DB, Heap, InnoDB  Sysbase
Disk Alanı Çok az disk alanına ihtiyaç duyar. Çok fazla disk alanına ihtiyaç duyar.
Kullanımı Yeni başlayanlar için idealdir. Yeni başlayanlar için biraz kompleks gelebilir.
Yönetim Araçları GUI tabanlı yönetim araçları yoktur. GUI tabanlı pek çok yönetim aracı vardır.

 

MySQL ile MS SQL arasındaki fark özetle bu şekilde. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa yorum bırakabilirsiniz.

Facebook Yorumları

3 YORUM

  1. MS SQL de dil Desteğinde C,C++ ,C# ‘da vardır. Yazmayı unuttun heralde
    ve MS SQL hem daha güvenli Hemde Daha hızlıdır
    MS SQL yeni başlayanlar içi Kompleks gerektirmez ve son derece anlaşılır ve basit bir dildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here