5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

NASA Uydu İletişimi İçin Blockchain Seçeneğini Araştırıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uydular arası iletişim için blockchain teknolojisinin kullanımını araştırıyor. Blockchain ile, uydular kendi takımyıldızlarıyla ilgili paylaşılan verileri depolayabilecek ve aralarında otonom iletişim mümkün olacak.

Binance indirim kodu

Projenin adı SCRAMBL (Space Communication Reconstruction and Mapping with Blockchain Ledgering) olarak belirlendi. Türkçe’ye “Blockchain ile Uzay İletişimini Yeniden Yapılandırma ve Haritalama” şeklinde çevirebiliriz. Proje, NASA’nın Küçük İşletme Teknolojisi Transfer Programı kapsamına giriyor. NASA, bu hafta yayınladığı teklif özetinde 124.000$’lık projeyi Orbit Logic ve Fraunhofer ABD Deneysel Yazılım Mühendisliği Merkezi’ne verdiğini açıkladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

SCRAMBL, aynı takımyıldızındaki uyduların, o takımyıldızla ilgili verileri içeren paylaşımlı ve dağıtık bir defter olarak işlev görecek. Bu, uydular için özerk işbirliğine izin verirken, “sistem düzeyinde ihtiyaçlara ve hedeflere” katkıda bulunmaya da devam edecek.

SCRAMBL, Orbit Logic firmasının mevcut otonom planlama sistemiyle birleştirilecek.

Çözümün blok zinciri algoritması, herhangi bir NASA uzay aracının diğer herhangi bir düğümle (node) iletişim kurmanın en etkili yöntemini özerk olarak belirlemesine olanak tanıyacak. Ayrıca uzay aracının herhangi bir iletişim kesintisinin veya kopukluğun üstesinden gelmesine de izin verecek.

Proje özetinde şöyle deniyor; bu araştırma konusu altında geliştirilecek alana özgü algoritmalar hafif olacak ve uydularda kullanılan kaynak kısıtlı hesaplama öğelerinin verimli bir şekilde yürütülmesi için uyarlanacak. Gerçekleştirilen ağ yolu yönlendirme optimizasyonları, kümelenme büyürken ölçeklenecek ve ileride başka varlıkların eklenmesine olanak sağlayacak şekilde dinamik olacak.

NASA’nın, birkaç yıldır blockchain teknolojisini araştırdığı biliniyor. İki yıl önce, gizlilik odaklı hava trafiği verilerini iletmek için kullanılacak bir blok zinciri prototipi yayınlamışlardı. Her uçağın lokasyon bilgisini açıkça yayınladığı ABD’de, özellikle mahremiyet konusunda endişeler ortaya çıkmıştı. NASA, veri erişimini izin verilen taraflarla sınırlayabilecek blok zinciri teknolojisini entegre ederek bunu çözebileceğine inanıyor.

İlgili Haber:  Açıklamaların Ardından ABD Hisse Senedi Vadeli İşlemleri Yükseliyor

NASA ayrıca 2019’da, blockchain ve dijital para birimleri deneyimi olan bir veri bilimcisini işe aldı. Yeni işe alınan kişinin hangi projelerde çalışacağını açıklamasa da, kendi blok zincirini kurmaya çalıştığı yönünde spekülasyonlar yaygın bir şekilde konuşuldu.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar