4 Temmuz 2022, Pazartesi
28.5 C
İstanbul

El Salvador Durdurulamıyor! Nayib Bukele Düşük Fiyattan 100 Bitcoin Daha Alındığını Açıkladı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

El Salvador başkanı Nayib Bukele, kısa bir süre önce Twitter üzerinden yaptığı açıklamasında, Bitcoin fiyatının düşüş yaşamasının ardından ülkesinin 100 BTC daha satın aldığını söyledi. Bu açıklama ile birlikte, ülkedeki yönetime yönelik eleştirilere neden olan BTC yatırımlarına bir yenisinin eklendiği anlaşıldı.

Binance indirim kodu

Dünyanın en büyük kripto parası olan Bitcoin, Cuma günü %7.8 değer kaybederek 54.377 dolara düşmüştü ve 12 Ekim tarihinden bu yana en düşük seviyesine gerilemişti. Söz konusu düşüş, 20 Eylül tarihinden bu yana en büyük günlük düşüşlerden birini oluşturdu. Son gelişme ile birlikte BTC fiyatı, Kasım ayının başlarında ulaştığı yaklaşık 69.000 dolarlık rekorunun %20 gerisine düştü.

Binance indirim kodu

Bukele, Cuma günü geç saatlerde attığı Tweet’inde şöyle dedi: “El Salvador dipten satın alım yaptı. İndirimli fiyattan 100 adet ekstra coin hazineye atıldı. #Bitcoin

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ülkenin Bitcoin Sayısı 1.220’ye Yükseldi

28 Ekim tarihi itibariyle ülkenin toplamda 1.120 adet BTC’si bulunuyordu.

Eylül ayında El Salvador, BTC’yi resmi para birimi olarak benimseyen ilk ülke olmuştu. Bu gelişme küresel medyanın ilgisini çekmiş ancak ülkedeki muhalefetten ve yabancı finansal kurumlar tarafından eleştirilerin hedefi olmuştu.

Bukele, BTC’nin milyonlarca El Salvadorlunun yurtdışından evlerine para göndermesine yardımcı olacağını söyledi. Ülkenin başkanı ayrıca Bitcoin sayesinde finansal katılım, yatırım, turizm ve kalkınma alanlarında olumlu gelişmeler yaşanacağını savundu.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Pazartesi günü yaptığı açıklamasında El Salvador’a BTC’yi kullanmamasını tavsiye etti ve kripto paraya dair riskleri hatırlattı.

El Salvador, oldukça yoksul bir Orta Amerika ülkesi olarak tanınıyor. Ülkedeki vatandaşların büyük bir çoğunluğunun bankalara erişimi olmadığı biliniyor. Bukele bu adımıyla ülkedeki bankasız kişilerin BTC sayesinde bir tür bankaya sahip olmalarını hedefliyor. Ülke kısa bir süre önce, ulusal BTC cüzdanı olan Chivo’yu telefonlarına yükleyen herkese 30 dolar değerinde ücretsiz BTC dağıtmıştı. Bazı ülke vatandaşları bu ücretsiz BTC’leri satarken bazıları ise bu parayla ve üstüne de bir miktar yatırım yaparak, Chivo uygulaması sayesinde al sat işlemleri gerçekleştirerek gelir elde etmeye başlamıştı.

İlgili Haber:  El Salvador’un Resmi Para Birimi Olarak Bitcoin’i Benimseme Planı Kripto Endüstrisi İçin Ne Anlama Geliyor?

Bununla birlikte çok sayıda insanın ise bu ücretsiz kripto paraları ABD dolarına çevirmesinin ardından Chivo uygulamasına dair herhangi bir işlemde bulunmadığı biliniyor. El Salvador’da, BTC’nin ulusal para birimi olarak kabul edilmesinden önce resmi para birimi olarak yalnızca ABD doları kullanılıyordu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar