Üst düzey Amerikan Savcılarına göre, siber suçlular en şeffaf kripto para birimlerinden birini olan Bitcoin’i kullandıklarında yakalanmaları daha kolay.

Binance indirim kodu

Siber suçlular ve teröristler bazen para çalma, hack veya başka amaçlar için kripto para birimlerini denerler. Ancak üst düzey iki ABD Savcısı, kolaylıkla izlenilebilir bir kripto varlık olan Bitcoin’in kullanılması durumunda, yetkililerin suçluları yakaladığını iddia ediyor.

Binance indirim kodu

Siber suçlular kripto para birimlerini çalmaya devam ediyor ve teröristler fon toplamak için kriptoyu kullanıyor. Ancak yetkililer, kötü niyetli kişilerin farklı kripto kullanımı konusunda yardımcı olamasa da Bitcoin kullanımı durumunda hızla yakalıyorlar.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Çok sayıda üst düzey şifreleme ile ilgili davalara bakan sulh hakimi Zia Faruqui ve Amerikan dava vekili Jessi Brooks’a göre suç grupları, az kullanılan kripto paraları tercih ederek kendi yasadışı izlerini gizlemeyi deneyebilir, ancak sıklıkla piyasadaki en yaygın dijital varlığı tercih ediyorlar.

Faruqui: “Bitcoin ile bir Tesla ya da herhangi başka bir şey satın alabilirken, kimsenin duymadığı diğer dijital paralarla bunları satın alamazsınız. Bu yüzden eninde sonunda Bitcoin’i işin içine sokmaları gerekir” dedi.

Bitcoin, popüler inanışın aksine, çok şeffaf bir kripto para birimidir ve işlemlerin blok zincirinde izlenmesi nispeten kolaydır, bu da suç faaliyetlerini takip etmeyi kolaylaştırır.

Faruqui ve Brooks, 2018 yılında bir borsadan 250 milyon dolar değerinde kripto para birimi çalan Kuzey Koreli Hack Sendikası Lazarus Group örneğini kullanarak, fonları belirsiz kripto para birimlerinden Bitcoin’e dönüştürdüklerinde, yetkililerin suçluların izini takip edebildiklerini söyledi.

Brooks’a göre bunun iki sebebi var: İlk olarak, suçlular paralarını uçucu tokenlerde kaybetmek istemiyorlar ve bu yüzden Bitcoin’e geri dönmek isteyecekler, böylece orada sahip oldukları miktarla güvende hissedebilecekler.

İlgili Haber:  Bitcoin Fiyatı, Bir Kilogram Altın Fiyatından Daha Yüksek

Faruqui’ye göre her zaman Bitcoin’e geri dönmesindeki ikincisi sebep, Bitcoin’in en yaygın bilinen ve güvenilir kripto olması ve sonuçta borsalar aracılığıyla kolaylıkla ABD dolarına dönüştürülebilmeleri.

Fonları almak için kullanılan Bitcoin adreslerinin kolayca izlenebileceğini ve tüm çalıntı varlıkların sonunda Adalet Bakanlığı tarafından ele geçirildiğini de sözlerine ekledi.

Faruqui, Adalet Bakanlığı’nın bu tür Bitcoin adreslerini “çalıntı sanat gibi” ele aldığını ve suçlular tarafından kullanılan adreslerin ifşa edildiğini ve insanların LocalBitcoins gibi eşler arası kripto para birimi borsalarında dolandırma ihtimalini azalttığını söyledi.

Ancak Bitcoin, ABD doları gibi en büyük ve en güvenilir kripto para birimi olmaya devam ettiği sürece, suçlular bununla başa çıkmaya devam edecektir.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?