5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

New York Merkezli Fon Yöneticisi GlobalX, SEC’e Bitcoin ETF Başvurusunda Bulundu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

New York merkezli fon yöneticisi GlobalX, SEC’e bir Bitcoin ETF başvurusunda bulunan en son firma oldu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • New York merkezli fon yöneticisi GlobalX, SEC’e bir Bitcoin ETF başvurusunda bulundu.
  • GlobalX, toplamda 560 milyar Doların üzerinde varlığı kontrol eden Seul merkezli küresel yatırım yöneticisi Mirae Asset Global Investments’ın bir yan kuruluşudur.

Yönetimi altındaki varlıklarda (AUM) 31 milyar Dolarlık fon bulunan Global X Digital Assets, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) bir Bitcoin ETF başvurusu yaptı.

Binance indirim kodu

GlobalX Nedir?

GlobalX, toplamda 560 milyar Doların üzerinde varlığı kontrol eden Seul merkezli küresel yatırım yöneticisi Mirae Asset Global Investments’ın bir yan kuruluşudur.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bir Bitcoin ETF (borsada işlem gören fon), Bitcoin fiyatını yakından takip etmek için tasarlanmıştır. Bu tür ürünler, kurumsal yatırımcılara kripto parayı direkt olarak ellerinde tutmalarını gerektirmeden yatırım yapma olanağı sağlar.

Başvurusu onaylandığı takdirde Global X Bitcoin Trust, Cboe BZX borsasında işlem görecek. GlobalX, trust’ın borsada tam olarak hangi sembolle ticarete açılacağını ise daha sonrasında duyuracak.

Şu anda GlobalX, yıkıcı teknoloji, öz sermaye geliri, emtialar ve erişilmesi zor gelişmekte olan pazarları kapsayan toplam 84 farklı ETF hizmeti sunuyor.

New York merkezli firma, bu ayın başlarında ise Nasdaq’ta işlem gören ve “blockchain teknolojisinin artan benimsenmesinden yararlanmak için konumlanmış şirketlere yatırım yapmayı amaçlayan” The Global X Blockchain ETF’yi (BKCH) başlattı.

ABD ve Bitcoin ETF Çıkmazı

ABD’de Bitcoin ETF için ilk başvuru 2013 yılında yapılmış olsa da; SEC henüz hiçbir başvuruyu onaylamadı. O zamandan bu yana Kanada ve Brezilya gibi ülkeler Bitcoin ETF’lerini piyasaya sürerken SEC, Bitcoin’in yüksek volatilitesini ve piyasa manipülasyonu riskini gerekçe göstererek tüm başvuruları reddetmeye devam etti.

İlgili Haber:  Elon Musk: "Artık Bitcoin ile Tesla Satın Alabilirsiniz”

Geçtiğimiz haftalarda ise SEC, Delaware merkezli yatırım firması Kryptoin ve Anthony Scaramucci’nin SkyBridge Capital tarafından yapılan iki adet Bitcoin ETF başvurusu hakkındaki kararını sırasıyla 27 Temmuz ve 25 Ağustos’a ertelediğini duyurdu.

Cathie Wood’un ARK Invest’i de SEC’e Bitcoin ETF başvurusu yapan şirketler arasında yer alıyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar