Kripto borsası Gemini Cuma günü yaptığı açıklamalarda, yatırımcıların hesaplarına Pax Gold, Amp ve Compound yatırmaya başlayabileceklerini duyurmuştu. Bu tokenlerin ticaretine ise 15 Eylül tarihinde başlanacak.

Cameron ve Tyler Winklevoss yönetimindeki New York merkezli borsa, ActiveTrader platformu ve API bağlantıları aracılığıyla üç yeni tokeni listeleyeceğini duyurdu.

Metrik sitesi Coin Gecko’ya göre, en dikkat çekici ilave, merkezi olmayan borç verme protokolü Compound için yönetim tokeni olan ve 563 milyon dolarlık bir piyasa değeri bulunan $COMP olarak vurgulandı. Yönetim tokenleri, ağ içerisinde gerçekleşecek olan değişikliklere oy vermek için kullanılır. Bu da Compound’u diğer blockchain ağlarından ayıran ve daha merkezi olmayan yöne çeken şeyin bir parçasıdır.

$COMP, Compound üzerinden borç veren kullanıcılar tarafından kazanılır. Bunun gibi yönetim tokenleri kazanmak nispeten yeni gelişen bir fenomen olduğundan ve bu yaz itibariyle DeFi çılgınlığı şimdiye kadar hiç görülmemiş büyüklüğe ulaştığından, yasa düzenleyicilerin tokenler ile ilgili çeşitli sorunları ortaya çıkabilir. Ancak diğer eyaletlerden daha sert oldukları bilinen New York kanunları için Gemini’nin token listelemesi herhangi bir sorun teşkil etmiyor.

Gemini’nin listelediği bir başka token ise Amp olacak. Amp, her tür değer aktarımı için anında ve doğrulanabilir teminatlandırma sunan dijital bir teminat tokenidir. Merkezi olmayan borsa Uniswap’e göre, son 24 saatte Amp’nin işlem hacmi 337.684 dolar seviyesinde tespit edildi. Gemini tarafından listelenecek olan sonuncu token ise altın fiyatına sabitlenmiş bir stablecoin olan Pax Gold (PAXG) olarak dikkat çekiyor. PAXG’nin piyasa değeri ise 61 milyon doların üzerinde bulunuyor.

Katı New York Eyalet Kuralları Karşısında Mücadele Veriliyor

Gemini, listeleyecekleri bu üç tokenin mevzuata uygunluğu için en doğru adımları attığını belirtti. New York eyaletinin, kripto para birimi düzenlemesi söz konusu olduğunda özellikle katı olduğu biliniyor. Bu anlamda borsalar, varlıklarını listelemek için New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanından bir lisansa ihtiyaç duyuyor.

İlgili Haber:  Bitcoin'in Zaferine Boyun Eğen Nijerya, Kriptoyu Düzenlemeye Başladı

Gemini tarafından yapılan açıklamalarda ise, söz konusu yeni varlıklar için alım satım ve saklama hizmetleri sunmak üzere onay almak maksadıyla New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı ile yakın bir şekilde çalıştıkları ve gelecekte kullanıcılara benzer projeler sunmaya devam edecekleri vurgulandı.

Gemini’deki İlk DeFi Tokeni Olacak

Tyler Winklevoss, Cuma günü Twitter’dan yaptığı açıklamalarda “DeFi devrimi” ile ilgili ipuçları vermişti. Compound, Gemini’de işlem yapılabilen ilk merkezi olmayan finans (DeFi) tokeni olacak.

Diğer büyük borsalar uzunca bir süredir DeFi tokenlerini listelediği için Gemini, DeFi yarışında geride kalmış gibi görünebilir; ancak borsanın New York eyalet kanunlarına karşı mantıklı ve planlı bir yaklaşım benimsediğini ve yoluna emin adımlarla devam ettiğini belirtmekte fayda var. Örneğin Coinbase, Compound’u listeleyen ilk borsalardan biriydi ancak New York eyalet kanunları ile arasında uyuşmazlık sebebiyle New York’lu kullanıcılar şu an itibariyle söz konusu tokeni takas edemiyor.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here