21 Mayıs 2022, Cumartesi
14.5 C
İstanbul

New York’ta Bir Yasa Tasarısı Bitcoin Üretimini 3 Yıl Boyunca Durdurmayı Amaçlıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

New York eyalet senatosunda planlanan bir yasa tasarısına göre, New York eyaletinde Bitcoin madenciliği üç yıl için, uzmanlar Bitcoin’in çevreye olan etkisini tam olarak değerlendirene kadar yasaklanabilir.

Binance indirim kodu

Yasa tasarısı, senatör Kevin Parker tarafından New York Eyaleti Çevreyi Koruma Komitesi’ne Pazartesi günü sunuldu.

Binance indirim kodu

Yasa tasarısında özellikle Bitcoin madenciliğinin neden olduğu sera gazı salınımı ve bunun su, hava ve vahşi yaşama olan etkileri üzerinde duruluyor. Değerlendirmeler sonucunda kamuya açık bir rapor yayınlanacak ve kamuoyu görüşünün alınması için 120 günlük bir süreç geçirilecek.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Planlanan yasa tasarısında şu ibareler yer alıyor: “Kripto para madenciliği tesisler New York eyaletinde genişlemeye devam eden bir sektör. Bu tesislerin hepsi olmasa da çoğu eskimiş ve artık kullanılmayan fosil yakıt tüketen enerji santrallerinden güç alıyor.”

New York Eyaleti ABD’nin Önemli Bitcoin Madenciliği Bölgelerinden Biri

Sunulan yasa tasarısı geçerse, New York’ta büyüyen kripto para madenciliği endüstrisi büyük bir yara alacak. New York, Bitcoin madenciliği için uygun olan elektrik maliyetleriyle göze çarpıyordu. Eyaletin özellikle kuzey kesimlerindeki serin iklim de, Bitcoin madenciliği ekipmanlarının soğutulmasında kullanılan cihazların daha az maliyetli olmasına katkıda bulunuyordu.

Etkilenecek madencilik tesisleri arasında, Finger Lakes bölgesindeki doğal gaz tesislerinden güç alan Greenidge Generation Holdings de yer alıyor. Bu tesis, günlük 5.5 Bitcoin üretebilen kapasitesiyle dikkat çekiyor. Daha önce kömür madenlerinden elektrik enerjisi üreten tesis 2017 yılında doğal gaza geçiş yapmış, 2020 yılının Ocak ayında ise Bitcoin madenciliği merkezine dönüştürülmüştü.

Bitcoin Madenciliği Çevreye Olan Etkisi Nedeniyle Eleştiriliyor

Bitcoin uzun bir süredir yoğun enerji kullanımı ve çevreye olan etkisi nedeniyle eleştirilerin hedefi olmuştu. Cambridge Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, Bitcoin madenciliğinde kullanılan enerji miktarı, dünya üzerindeki bazı ülkelerin tamamının kullandığı enerji miktarını aşmış durumda. Bu araştırmalar birden fazla kaynaktan tarafından da tekrarlandı.

İlgili Haber:  Çin Yeni Bir Açıklama Yaptı: Bitcoin Fiyatı Ani Bir Şekilde %8 Düştü

Ancak birçok Bitcoin savunucusuna göre, Bitcoin madenciliğinde kullanılan enerji, giderek daha fazla oranda yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanıyor. En son olarak Jack Dorsey’in şirketi Square bu konuda yaptığı bir araştırmanın sonucunu yayınlamıştı.

Bitcoin, yılın başından bu yana yaklaşık olarak %83 oranında yükseliş gösterdi. Coinbase’in halka arzının hemen öncesinde 64.000 dolar seviyesini aşan Bitcoin, bu tarihten itibaren kısmen de olsa bir gerileme yaşadı ve yaklaşık %36 değer kaybederek 10 gün sonra 47.000 dolar seviyesine kadar düştü.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar