1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

NexTech, “Çifte Harcama” Haberleri Üzerine Elindeki 130 Bitcoin’i Sattı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

NexTech, blok zincirindeki potansiyel bir kusur hakkındaki şüphelerin ardından yaklaşık 4 milyon Dolar değerindeki 130 Bitcoinini sattı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Blockchaindeki potansiyel bir “çifte harcama” (double spend) problemi nedeniyle Bitcoin fiyatının %11 düştüğü gözlemlendi.
  • Yazılım şirketi NexTech AR Solutions sonuç olarak tüm Bitcoin’lerini sattı.
  • Ancak analistler, “çifte harcama”nın gerçekleşmediğini söylüyor.

Yazılım şirketi NexTech AR Solutions, blockchainde olası bir “çifte harcama” olduğuna dair raporlara atıfta bulunarak yaklaşık 4 milyon Dolar değerindeki 130 Bitcoin’in tamamını sattı.

Binance indirim kodu

Çifte Harcama Nedir?

Bir blockchain aynı veriyi iki blokta işlediğinde çifte harcama (potansiyel olarak sistemi bozan bir arıza) olur. Kripto paraya olan inanç, bu tarafsız ve merkezi olmayan sistemlerin güvenliğine büyük ölçüde bağlı olduğundan, tek bir kusurun pazar için geniş kapsamlı sonuçları olabilir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ancak analistler, söylentilerde olduğu gibi bir “çifte harcama”nın hiç gerçekleşmediğini öne sürüyorlar.

BitMEX borsasının analitik blogu BitMEX Research, Çarşamba günü yaklaşık 0.00062063 BTC (21 Dolar) tutarında küçük bir çifte harcama olasılığı ile ilgili tweet attı. Daha sonra CoinTelegraph, bazı yatırımcıları endişelendirmiş gibi görünen “Bitcoin’de Çifte Harcama Görüldü” başlıklı kısa bir analiz ile devam etti: Bitcoin’in fiyatı bu dakikalarda %11 düştü ve 30.000 Dolar seviyelerinde seyretmeye başladı.

Çifte Harcama Olmadı

Blockchain araştırmacısı Hasu’dan bir analist ise, “Fonların hedeflerine ulaştığını ve aslında iki kez harcanmadığını çok kesin bir şekilde biliyoruz.” dedi. BitMEX araştırması da “çifte harcama” gibi görünen şeyin aslında bir RBF örneği olduğunu dile getirdi.

NexTech, uyarı işaretlerini görmezden gelen ve piyasayı kaygıya sürükleyen “çifte harcama” söylentisinin ardından tüm Bitcoin zulasını boş yere satmış oldu. NexTech’in CEO’su Evan Gappelberg yaptığı açıklamada satışa ilişkin şu yorumu yaptı:

İlgili Haber:  Yatırımlar Bitcoin’i Canlandırırken Piyasalar ise Politik Tartışmaların Ötesinde İyimser Görünüyor

“Bu satış, Bitcoin ile potansiyel olarak bir şeylerin değiştiğine dair farkındalığımızı yansıtıyor. Eğer sistem güven üzerine kuruluysa, o zaman” çifte harcama” bunu ortadan kaldırır. Bu potansiyel sonucun ışığında, Bitcoin hikayesi hala gelişmekte olduğundan nakde geçmeye karar verdim.”

Bu endişelerin gerçek bir nedeni olsun ya da olmasın, NexTech artık kripto piyasası için oyun dışı kalmış görünüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar