NFT Balonu Halihazırda Patlıyor Olabilir

Non-fungible tokenler ya da diğer bir deyişle NFT’ler popülerliğini koruyor. Ancak bu popülerlik zirve noktasını çoktan görmüş olabilir. Bu yıl boyunca etkisini oldukça hissettiren, sanat eserlerinin ve koleksiyon eşyalarının dijital fişlerinden ibaret olan NFT furyası, NFT fiyatlarının Şubat ayına göre yaklaşık %70 azalmasıyla çöküşe geçmiş olabilir.

Piyasa araştırmalarına göre Şubat sonunda 4.000 dolar olan ortalama NFT fiyatları, 5 Nisan’da 1.256 dolar olarak ölçüldü ve büyük bir düşüş gösterdi. Kripto haber platformu The Block tarafından sağlanan veri de NFT dünyasında hem fiyatların hem de satışların benzer bir düşüş sergilediğini doğruladı.

“Para Akışının Kaynağı Pandemi Yardımları Olabilir”

NFT’lerin son haftalardaki popüler kültür ve yatırım çılgınlığına dönüşmesi bazı kesimlerde, acaba pandemi nedeniyle dağıtılan ülke yardımlarının varlıklı ve genç yatırımcılar tarafından bu tür bir piyasa balonu yaratmak için mi kullanıldığı sorularını akıllara getirdi.

Dijital sanatçı Beeple tarafından oluşturulan bir JPEG dosyası Christie’s açık arttırma şirketinde 69 milyon dolara satılmıştı. Ayrıca NFT’ler sporcu kartlarının da fiyatlarının epey artmasına neden olmuştu. Rock müzik grubu Leon da en son albümlerini NFT olarak yayınladı.

NFT çılgınlığı ayrıca Ethereum değerlerinin de artmasına yardımcı oldu. NFT satış işlemlerinin büyük çoğunluğu Ethereum blockchain’i üzerinden tamamlanıyor. Bu yıl şimdiye kadar Ethereum fiyatları Bitcoin’deki artış oranını da geçerek %180 değer kazandı.

“NFT Piyasasının Hareketleri Daha Önce Yaşanmış Balonları Andırıyor”

NFT’ler dijital sanat dünyasında çığır açacağa benzese de NFT fiyatlarındaki ani yükseliş ve son zamanlardaki aşağı yönlü hareket, daha önce piyasalarda yaşanmış 1600’lerdeki lale çılgınlığı, 2000’lerdeki dot-com çöküşü ya da 2008’deki banka hisseleri ve ev fiyatlarındaki balonları hatırlatıyor.

  NFT Piyasasına Girmek Bir Kumar mı?

NFT savunucuları ise her bir tokenin eşsiz olduğu ve kopyalanamayacağını hatırlatıp bu sayede NFT’lerin nadir hale geldiği ve bununla birlikte de hem sanatçılar hem de koleksiyoncular için bir değer ifade ettiklerini söylüyorlar. NFT’ler kalıcı olsa da insanların son zamanlarda bu çılgınlığa döktükleri para kadar değerli olmayabilirler.

Kendi eseri NFT ile 69 milyon dolara satılan Michael Joseph Winkelmann ya da bilinen adıyla Beeple bile daha önce NFT furyasının bir tür balon olabileceği konusunda uyarılarda bulunmuştu.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın