NFT Fiyatları Düşüyor Ancak Uzmanlara Göre Bu Kötüye İşaret Değil

Önemli Gelişmeler

Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Piyasa araştırmalarına göre, kripto sanat eserlerinin fiyatları ortalama olarak Şubat ayına kıyasla %60 düşüş gösterdi.

Şubat ayında, bir non-fungible token (NFT) için ödenmesi gereken ortalama fiyat 4.000 doların üzerindeyken, geçtiğimiz Cuma günü itibariyle bu yaklaşık 1.549 dolar olarak hesaplandı.

Kripto para dünyasındaki birçok isim NFT’lerin bir tür balon olduğu konusunda spekülasyonlar ortaya atmıştı. Beeple adıyla tanınan, oluşturduğu kripto sanat eseri neredeyse 70 milyon dolara satılan Mike Winkelmann da NFT fiyatlarının yüksekliği konusunda yatırımcıları uyarmıştı.

Winkelmann ile beraber, Nifty Gateway kurucuları Duncan ve Griffin Cock Foster da NFT’lerde yaşanan fiyat patlamalarını, internetin doğuşuna ve bunun ardından yaşanan balona benzetmişlerdi.

“NFT’lerin Önemi Sadece Fiyatlarıyla İlgili Değil”

Coindesk araştırma departmanı genel müdürü Noelle Acheson ise, kripto sanat eserlerine olan ilginin sona ermekten çok uzakta olduğunu söyledi: “NFT çılgınlığı aslında fiyatlar ile ya da buradan sağlanılabilecek kolay kazanç ile ilgili değil. NFT’ler, sanatçıların kazanç sağlamaları için yeni bir modeli, hayranlar ile iletişim kurulabilecek yeni yolları ve kullanıcılar için yeni kültürel deneyimleri temsil ediyor.

NFT fiyatları Şubat ayındaki tepe noktasından geriye düşse de, ortalama olarak kripto sanat eserlerindeki fiyatlar son haftalarda dalgalanmalar yaşıyor. Şubat ile Mart ayının sonlarında NFT fiyatları %70 azalsa da, bu tarihten itibaren, 1.200 dolarlık bir dipten sonra %30’luk bir artış gözlendi.

Londra merkezli NFT şirketi Lily & Piper’ın kurucusu Melissa Gilmour ise NFT fiyatlarındaki düşüşlerin kalıcı olmadığını düşündüğünü söyledi: “Bu yaşanan durum aslında, bu tür çılgınlıkların yaşam döngüsünde gerçekleşebilecek doğal bir olay, ancak yine de uzun vadede çok büyük bir potansiyel olduğunu düşünüyoruz.

NFT Fiyatları Dört Ay Öncesine Göre Hala Çok Yüksek Seviyelerde

Mart ayında NFT piyasalarında yaşanan büyük düşüşler, sadece 4 ay öncesindeki fiyatlara bakıldığında aslında düşüş olarak bile nitelendirilemez. Çünkü Ocak ayında ortalama bir kripto sanat eserinin fiyatı 195 dolar iken geçtiğimiz yıl sadece 30 dolardı.

Ayrıca giderek daha çok kişinin NFT alım satım piyasasına adım attığı biliniyor. Coindesk’ten sağlanan verilere göre, Mart ayında NFT’lerin ticaret hacimleri, geçtiğimiz yılın Aralık ayına göre 25 kat artmış. Bu ticaret hacminde de herhangi bir yavaşlama emaresi görülmüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend