1 Ekim 2022, Cumartesi
22.7 C
İstanbul

NFT Piyasasında Önemli Miktarda Yıkama Ticareti ve Kara Para Aklama Yapılıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Blok zincir analiz firması Chainalysis, NFT pazarında önemli miktarda kara para aklama yapıldığını tespit etti.

Binance indirim kodu

Chainalysis, gelişmekte olan NFT pazarında kara para aklama konusunda “önemli” kanıtlar buldu.

Binance indirim kodu

Raporda, herhangi bir yeni teknolojide olduğu gibi, NFT’lerin de kötüye kullanım potansiyeline sahip olduğu belirtildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Temel olarak, yıkama ticareti (wash trading), piyasada yanlış ve yanıltıcı faaliyet yaratmak için bir yatırımcının aynı varlığı kendisinin satıp kendisinin aldığı bir manipülasyon şeklidir.

Örneğin NFT piyasasında, bir NFT sahibi kendi NFT’sini yine kendisine ait başka bir cüzdana “satabilir, bu da NFT’nin normalde olduğundan daha değerli görünmesini sağlar. OpenSea gibi NFT pazarları üzerinde kullanıcıların kendi NFT’lerini alıp sattığına dair iddialar da vardır. Bu işleme yıkama ticareti (wash trading) adı verilir.

NFT ve yıkama ticareti

Chainalysis hazırladığı raporda NFT’lerin aynı cüzdan sahipleri arasında alım-satımını izleyerek ortaya bir veri koydu.

Yapılan araştırma neticesinde, NFT pazarlarında yüzlerce yıkama işlemini ortaya çıkaran sonuçlar çıktı. Rapora göre en fazla yıkama ticareti yaptığı tespit edilen bir kullanıcının yine kendisinin sahibi olduğu 830 farklı adrese NFT satışı yaptığı görüldü.

Chainalysis raporda, “Kendi adresine 25 defadan fazla NFT satan 262 kullanıcı belirledik” dedi.

Bu kullanıcıların toplam 110’u toplu olarak bu aktiviteden yaklaşık 8.9 milyon dolar kazanç elde etti.

Chainalysis, bu kazançların “satın aldıkları NFT’nin değerinin arttığına ve farklı bir koleksiyoncudan diğerine satıldığına inanan alıcılara yapılan satışlardan elde edildiğine” inanıyor.

Chainalysis’in yayınladığı raporda yalnızca Ethereum ve Wrapped Ethereum’da yapılan işlemlerin incelendiğinin de altını çizmekte fayda var.

NFT ve kara para aklama

Chainalysis, yasa dışı cüzdanlardan NFT pazarlarına gönderilen NFT değerinin 2021’in 3. çeyreğinde “önemli ölçüde artış gösterdiğini” ve 2021’in 4. çeyreğinde tekrar yaklaşık 1.4 milyon dolara yükseldiğini bildirdi.

İlgili Haber:  Gronk Super Bowl NFT'leri Açık Artırmada 1.6 Milyon Dolara Satıldı

Raporda 2021’de NFT piyasasında 8.6 milyar dolarlık kripto para tabanlı kara para aklama yapıldığı da vurgulandı.

Raporda, kara para aklama ve özellikle yaptırıma tabi kripto para işletmelerinden yapılan transferlerin, NFT piyasası için büyük bir risk teşkil ettiği ve düzenleyici kurumların bu piyasayı daha yakından izlemesi gerektiği belirtildi.

NFT’lerle ilgili diğer endişeler

Ethereum tabanlı yeni bir NFT platformu olan LookRare’in de yıkama ticareti için önemli bir yer haline geldiği bildiriliyor.

Bu ayın başlarında, LookRare, endüstrinin en popüler NFT pazarı olan OpenSea’den daha yüksek rakamlara ulaşmıştı, ancak platformun, aynı iki cüzdan arasında gidip gelen çok sayıda NFT işlemine de ev sahipliği yaptığı ortaya çıktı.

Yasadışı faaliyetler ve özellikle kara para aklama, geleneksel sanat dünyasını uzun süredir rahatsız ediyor ve bazı uzmanlar uzun süredir NFT’lerin bu sorunu daha da kötüleştirebileceği konusunda uyarıyorlar.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar